Zamknij

"Jakim cudem to się nie zawaliło?, czyli kilka magicznych analiz przy projektowaniu konstrukcji

11:10, 10.07.2018 | materiał partnera
Skomentuj

Otaczają nas różnego rodzaju budynki, konstrukcje, czy instalacje, które sprawiają, że przecieramy oczy ze zdumienia. Nachylone i wygięte pod najdziwniejszymi kątami elementy wyglądają tak, jak gdyby miały lada moment runąć i legnąć w gruzach. Tak nie dzieje się jednak dlatego, że zanim takie cuda powstały, sztab zapalonych projektantów i inżynierów opracowuje je i bada wszystkie czynniki, jakie mogą na nie działać. Innymi słowy – przewidują wszystko, co takiemu projektowi może przydarzyć się w rzeczywistości, zanim się on urzeczywistni. Jakich obliczeń dokonują ci „czarodzieje”? Ile czasu zajmuje taki proces i jakich narzędzi wymaga? Na to pytania odpowiada poniższy artykuł.

MES – Magiczny klucz do wszystkiego

Szukając firmy, która stworzy dla nas projekt konstrukcji, instalacji, czy zbiornika często natrafiamy na zawarty w ofercie, tajemniczy skrót MES - jest to Metoda Elementów Skończonych. Działa ona w oparciu o równania różniczkowe i podział dziedziny (tzw. dyskretyzacja). Bardzo skomplikowany opis w prostych słowach oznacza możliwość obliczenia różnych działań i wymuszeń na dany obiekt. Pozwala to przewidzieć w jaki sposób ten obiekt zachowa się pod ich działaniem. Metoda umożliwia pracę w środowisku dwuwymiarowym, ale praca w trzech wymiarach jest również standardem w dzisiejszych czasach. Działania w tej metodzie wymagają dużej precyzji, znajomości tematu oraz sporej mocy obliczeniowej komputera.

Jedna nazwa – wiele zastosowań

Analiza MES to pojęcie, pod którym kryje się wiele różnych pomiarów. Pierwszym przykładem może być analiza modalna, czyli sposób wykonywania badań właściwości dynamicznych obiektów, głównie mechanicznych. Dzięki niej można sprawdzić poziom drgań własnych instalacji, formę i postać takich drgań oraz przewidzieć ich skutki w pewnych okresach czasu. Jest to jedna z podstawowych i najważniejszych metod pozwalających z wyprzedzeniem zaobserwować negatywne zjawiska sprawdzanych obiektów.

Innym ciekawym przykładem jest analiza stanów nieustalonych. W prostych słowach, jest to reakcja układu, która ma miejsce w podanym przedziale czasowym. Proces odbywa się z wykorzystaniem równań różnicowych oraz kilku innych skomplikowanych obliczeń matematycznych. Sposób pozwala przewidzenie reakcji danej instalacji po włączeniu pewnych określonych czynników, jak na przykład dołączenie źródła energii lub zmiana parametrów działania w trakcie pracy takiego układu.

Kompleksowo znaczy najlepiej

Bardzo ważna jest praca z firmami np. KOMES, które wykonują tego typu analizy kompleksowo, bez konieczności zlecania pracy kilku różnym podmiotom. Takie kompletne usługi, w skład których wchodzi wiele więcej pomiarów i obliczeń, niż tylko dwa wyjaśnione tutaj, pozwalają na perfekcyjne zaplanowanie, a w efekcie budowę nawet najbardziej skomplikowanych obiektów.

(materiał partnera)

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© glosgdyni.pl | Prawa zastrzeżone