Zamknij

Gdyńskie obchody 38. rocznicy Sierpnia '80

21:41, 01.09.2018 | C.M
REKLAMA
Skomentuj
fot. Czesław Mikołajew

W Gdyni obchody 38. rocznicy zakończenia strajków sierpniowych 1980 roku i podpisania Porozumień Sierpniowych. Uroczystości rozpoczęły się w czwartek, 30 sierpnia, pod pomnikiem Ofiar Grudnia ’70 przy stacji Gdynia Stocznia. Następnie przeniosły się do sali koncertowej Zarządu Portu Gdynia, gdzie wręczono odznaczenia „Bohaterom Sierpnia ’80 Gdynia”. W tym roku uhonorowano 31 cichych bohaterów, uczestników tamtych wydarzeń. 
 

Gdyńskie uroczystości rozpoczęły się, 30 sierpnia o godz. 18.00, od złożenia wieńców i wiązanek kwiatów pod pomnikiem Ofiar Grudnia ’70. Nieprzypadkowo. To miejsce symboliczne.
 
– Wydarzenia Sierpnia '80 są szczególnie wpisane w historię naszego miasta. To z jednej strony wielki sierpniowy zryw, wielka solidarność, która doprowadziła Polskę do odzyskania wolności, ale też pamięć o tym, co na ulicach Gdyni wydarzyło się 10 lat wcześniej w grudniu 1970 roku. Kiedy protest rozpoczęli wtedy robotnicy, strzelało do nich wojsko i milicja. Zginęły niewinne osoby, które po prostu zmierzały do pracy. Pamięć o tamtej historii w tym wielkim sierpniu była bardzo żywa. To w Gdyni powstał wtedy pierwszy komitet strajkowy, zaczął negocjacje z władzą. To doświadczenie zaowocowało metodą, którą w sierpniu 1980 roku wybrali robotnicy i która doprowadziła do zwycięstwa – mówił Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.
 
Obchody zgromadziły wiele osób. Uczestniczyli w nich m.in.: parlamentarzyści, przedstawiciele NSZZ „Solidarność”, władze Gdyni, bohaterowie tamtych dni i mieszkańcy. Po uroczystości przy pomniku, wszyscy przeszli do sali koncertowej Zarządu Portu Gdynia. Tam odbyła się dalsza część obchodów i oficjalne przemówienia. Głos zabrali m.in.: prezydent Wojciech Szczurek oraz Andrzej Kołodziej, prezes Fundacji Pomorska Inicjatywa Historyczna.

– Jest mi niezwykle miło patrzeć na przyjaciół, ludzi, z którymi stawialiśmy pierwsze kroki na drodze do odzyskania wolności. Solidarność to relacje między nami i powinna nas łączyć. Dziękuję, że tu przychodzicie i że mogę się cieszyć tym świętem razem z wami – mówił podczas uroczystości Andrzej Kołodziej, prezes Fundacji Pomorska Inicjatywa Historyczna.

Osobom, które szczególnie wyróżniły się podczas wydarzeń z sierpnia 1980 wręczono odznaczenia „Bohaterom Sierpnia ’80 Gdynia”. W tym roku otrzymało je 31 cichych bohaterów. Dołączyli oni do grona 738 osób, wyróżnionych w ubiegłych latach.
 
– Postanowiliśmy odszukać tych, którzy brali czynny udział w wydarzeniach sierpnia '80 w gdyńskich zakładach pracy. Chcemy przywrócić pamięć o tych cichych bohaterach, którzy mieli odwagę walczyć o wolność. Dzisiaj, w imieniu wszystkich gdynian, wręczamy im odznaczenia „Bohaterom sierpnia '80 Gdynia”, które są wyrazem naszego szacunku, pamięci i wdzięczności za to, co uczynili. Proszę, byśmy wszyscy podjęli wysiłek by tę listę budować dalej. Chcemy zapisać w wielkiej księdze historii naszego miasta nazwisko każdego z tych bohaterów. Chcemy, by przetrwała pamięć o nich – tłumaczy Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

Uroczystość była połączona z premierą filmu „Andrzej Kołodziej – bardzo Polska opowieść” w reżyserii Marii Dłużewskiej.

Magdalena Czernek / UM Gdyni

[ALERT]1535830741298[/ALERT]

 

(C.M)
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© glosgdyni.pl | Prawa zastrzeżone