Zamknij

Dopowiedziana historia - Polacy dla Angoli

17:29, 01.09.2018 | C.M
REKLAMA
Skomentuj

Miasto Gdynia i Partnerzy mają zaszczyt zaprosić na pokaz specjalny filmu "Jeszcze jeden dzień z życia" opartego na książce Ryszarda Kapuścińskiego oraz reportaż Małgorzaty Rakowiec "Dopowiedziana historia - Polacy dla Angoli".

Pokaz odbędzie się w poniedziałek 3 września o godz. 18.30 w Teatrze Muzycznym im. Danuty Baduszkowej w Gdyni na Dużej Scenie.

POLACY DLA ANGOLI

Jak nieść pomoc mieszkańcom państw wyniszczonych wojną? Jak pogodzić humanitarną postawę z rozsądkiem, który każe chronić własnych obywateli? Sposób na to znaleźli Polacy. Za publiczne pieniądze, pochodzące z pożyczki od polskiego rządu, firmy z Gdyni wraz z gdyńską Akademią Morską wybudowały wyższą uczelnię morską w Angoli - kraju, w którym w 2002 roku zakończyła się wojna domowa.

 

Teraz Angolczycy nazywają nowo powstałą Akademię Rybołówstwa i Nauk o Morzu "DUMĄ ANGOLI", a Unia Europejska chce prezentować ją jako wzorcowy przykład, jak należy współpracować z Afryką. To niezwykłe przedsięwzięcie zostało przybliżone w reportażu Małgorzaty Rakowiec „Dopowiedziana historia – Polacy dla Angoli”. Reportaż składa się z relacji osób zaangażowanych w realizację projektu, ale też szerzej, z wypowiedzi osób, które niosły pomoc po wojnie domowej w Angoli.

 

Kulisy konfliktu w Angoli sfotografował i opisał również w książce „Jeszcze dzień życia” Ryszard Kapuściński. Powieść opisująca dramat krwawego konfliktu domowego, doczekała się właśnie międzynarodowej ekranizacji. Film w reżyserii Damiana Nenowa i Raúla de la Fuente światową premierę miał podczas Festiwalu Filmowego w Cannes.

Pokaz specjalny tego wyczekiwanego europejskiego dokumentu, a także reportażu „Dopowiedziana historia – Polacy dla Angoli” odbędzie się Gdyni, w Teatrze Muzycznym już 3 września. Wieczór ten nie będzie jednak tylko wieczorem filmowym, ale przede wszystkim spotkaniem z wyjątkowymi ludźmi, którzy wypełnili niejako misję słynnego polskiego korespondenta wojennego Ryszarda Kapuścińskiego, który chciał, by o Angoli świat nie zapomniał. Dzięki ich wytrwałości, ciężkiej pracy i zaangażowaniu na 80 ha terenu wybudowano i zorganizowano najnowocześniejszą akademię morską w Afryce Zachodniej, będącą największą polską działalnością w Afryce oraz największym przedsięwzięciem edukacyjnym Unii Europejskiej na kontynencie afrykańskim.

 

Pokaz specjalny filmu „Jeszcze dzień życia” w reżyserii Damiana Nenowa i Raúla de la Fuente oraz reportaż Małgorzaty Rakowiec „Dopowiedziana historia – Polacy dla Angoli” odbędzie się w poniedziałek, 3 września o godzinie 18.30 w Teatrze Muzycznym (Scena Duża) im. Danuty Baduszkowej w Gdyni.

Gośćmi specjalnymi spotkania będą  żona Ryszarda Kapuścińskiego, Alicja Kapuścińska, Damian Nenow - reżyser filmu oraz Jarosław Sawko – producent.

[ALERT]1535815744978[/ALERT]

 

(C.M)
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© glosgdyni.pl | Prawa zastrzeżone