Zamknij
REKLAMA

Potrzebujesz skutecznej izolacji cieplnej? Postaw na styropian grafitowy

15:10, 23.10.2018 | materiał partnera
Skomentuj

Skuteczna izolacja cieplna to obecnie jedna z głównych trosk inwestorów i wykonawców obiektów mieszkalnych i użytkowych. Inwestycja w odpowiedniego rodzaju materiały będzie się zwracała w każdym sezonie grzewczym. To nie tylko kwestia pieniędzy wydawanych na ogrzewanie, ale także komfortu, jaki zapewnia dom ocieplony prawidłowo i przy wykorzystaniu najlepszych dostępnych rozwiązań. Przyjrzyjmy się styropianowi grafitowemu.

Różnica z pozoru drobna, ale przynosząca doskonałe rezultaty

Zainteresowanie styropianem grafitowym, zwanym także niekiedy szarym, stale rośnie. Jego produkcja przebiega w sposób niemal dokładnie taki sam, jak ma to miejsce w przypadku dobrze nam znanego zwykłego, białego. Jest jednak istotna różnica: do spienionego polistyrenu dodawany jest grafit. W efekcie otrzymywany jest wyrób, który od standardowego różni się nie tylko kolorem. Charakteryzuje go śliskość i mniejsza przyczepność, przez co może sprawiać problemy podczas montażu na ścianie. By je wyeliminować, wykonuje się więc szlifowanie i odpylanie obu stron, by dobrze trzymała się go także siatka. Należy również zwrócić uwagę na używany przy tym klej i metodę jego nanoszenia. Inną rzeczą, o której trzeba pamiętać, jest to, że ciemne płyty mogą się bardziej nagrzewać i rozszerzać w słońcu, po czym znowu nierównomiernie kurczyć w kontakcie z zimną ścianą. Rodzi to kolejne trudności.

Skoro więc tego rodzaju styropian powoduje dodatkowe kłopoty i większy nakład pracy potrzebnej do ocieplenia obiektu, skąd bierze się jego rosnąca popularność? Odpowiedzią są właściwości – jego zdolności izolacyjne są znacząco większe niż zwykłego. Wahają się w przedziale 0,030 do 0,033 λ, podczas gdy białego od 0,038 do 0,045. Dodany do niego grafit absorbuje bowiem promieniowanie podczerwone i zmniejsza radiacyjną ucieczkę ciepła z budynku.

Skuteczniejsza izolacja to nie tylko oszczędności

Zastosowanie styropianu grafitowego pozwala przy takiej samej warstwie ocieplenia uzyskać lepszą izolację, która powoduje, że jego nieznacznie wyższy koszt bardzo szybko się zwraca. Nie jest to jednak jedyna możliwa korzyść. Okna w ścianach, na których zastosowano bardzo grubą izolację są schowane głęboko w elewacji. W rezultacie, dostarczają do wnętrza mniej światła słonecznego, które także może być źródłem zysków cieplnych, ponadto rozjaśnione w naturalny sposób wnętrze wpływa dodatnio na nasze samopoczucie. Estetyka takich obiektów także bywa niekorzystna. Szary styropian problem ten skutecznie rozwiązuje, pozwalając na wykonanie cieńszej warstwy izolacyjnej.

Na skorzystanie z jego zalet decyduje się więc coraz większa liczba inwestorów, zwłaszcza tych, którym zależy przede wszystkim na niskich kosztach ogrzewania. Świetnym przykładem są np. budowane właśnie przez Osiedle Sielanka domy na sprzedaż w Tarnowskich Górach, w których kwestią energooszczędności zajęto się kompleksowo. Ze względu na zwiększającą się świadomość co do współczesnych możliwości technicznych, oraz zaostrzające się normy należy się spodziewać, że zainteresowanie to będzie rosło nadal.

(materiał partnera)

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© glosgdyni.pl | Prawa zastrzeżone