Zamknij
REKLAMA

Oszczędność i klimatyzacja

09:07, 12.06.2018 | artykuł sponsorowany
Skomentuj

Zmiana klimatu wpływa nie tylko na środowisko naturalne ale i na naszą kieszeń. Zaraz po zimie przychodzi prawdziwe lato, a ponieważ w naszej strefie klimatycznej nie jesteśmy do tego przystosowani, coraz częściej myślimy o zainstalowaniu klimatyzacji. I słusznie. Ile to kosztuje?

Oszczędność i moc

Istotne są dwa parametry instalacji klimatyzacyjnej: zdolność chłodzenia powietrza oraz rozmiar pomieszczenia, które ma być chłodzone. Czyli dobieramy klimatyzator do powierzchni pomieszczenia, mieszkania, czy domu. Generalnie obowiązuję zasada: na każde 10 m2 powierzchni powinniśmy planować 0,1kW mocy chłodniczej urządzenia. Czyli np. w pomieszczeniu o powierzchni 50 m2 trzeba zainstalować klimatyzację o mocy ok. 5,0 kW.

Oszczędność i prąd

1. Z karty katalogowej urządzenia odczytujesz pobór mocy przez urządzenie w watach (W). Następnie przelicz jednostki - waty (W) na kilowaty (kW) - podziel tylko wartość watów przez 1000.

2. Jeśli chcesz wiedzieć, ile zapłacisz za chłodzenie klimatyzatorem, weź pod uwagę pobór mocy dla chłodzenia (P). Jeżeli nie wiesz, skontaktuj się z firmą, od której kupiłeś klimatyzator lub poszukaj katalogu Twojego klimatyzatora w internecie.

3. Policz przez ile godzin w ciągu doby używasz klimatyzator. Załóżmy, że będzie to 4-6 godzin dziennie, w czasie największych upałów (h).

Znając pobór mocy oraz czas pracy urządzenia, możesz obliczyć, ile kWh w ciągu jednej doby zużyje klimatyzator: En = hxP

En – dobowe zużycie energii elektrycznej przez klimatyzator, kWh/dzień;

t – czas pracy klimatyzatora w ciągu doby, (h);

P – pobór mocy przez klimatyzator dla chłodzenia, (kW.)

Po przemnożeniu powyższej wartości przez koszt 1kWh prądu będziesz wiedział, ile zapłacisz za dzień pracy klimatyzatora. Jeśli nie pamiętasz ceny za 1kWh energii elektrycznej, to łatwo możesz odnaleźć ją na swojej fakturze za prąd.

Oszczędność i zmiana sprzedawcy

To co na pewno możesz zrobić, a co znacząco obniży Twoje rachunki za prąd przez cały rok, to zmiana sprzedawcy prądu. Również na terenie Gdyni działa doświadczona marka Po Prostu Energia, która oferuje szeroką gamę usług dla biznesu i klientów indywidualnych. Zwłaszcza Ci mieszkańcy Gdyni, którzy myślą o zainstalowaniu klimatyzacji, powinni rozważyć zmianę sprzedawcy na tego, który nie rekompensuje niższych cen w opłatach handlowych! Po Prostu Energia jako jedyny sprzedawca prądu na rynku minimalizuje dodatkowe opłaty do zera, a kompetentna obsługa i doradztwo towarzyszą na każdym etapie Twojej zmiany. Zmiana sprzedawcy prądu nie będzie od Ciebie wymagała żadnych dodatkowych działań, poza podjęciem decyzji - doradca z Po Prostu Energia, na mocy udzielonego przez Ciebie pełnomocnictwa, całą kwestię biurokratyczną weźmie na siebie.

Oszczędność i ekologia

O porady w tej kwestii poprosiliśmy pracownika jednej z firm, instalującej klimatyzacje w Gdyni: - Przede wszystkim musimy zamykać wszystkie okna w czasie pracy urządzenia i wyłączać klimatyzator na czas nieobecności w domu - mówi pan Janusz, który na co dzień montuje i serwisuje systemy klimatyzujące na terenie Gdyni i okolic. - Nie możemy jednocześnie wietrzyć i schładzać powietrza w pomieszczeniu. Wręcz zalecamy klientom, którzy decydują się na instalację klimatyzacji montaż dodatkowych, skutecznych osłony okiennych, które zapewniają efekt „lodówki” i dzięki temu znacznie obniżają zużycie energii - dodaje. - Istotne jest także ustawienie odpowiedniej temperatury powietrza. W naszej strefie klimatycznej wystarczy, że utrzymamy ją na poziomie 22 a 25 stopni. Różnica temperatur pomiędzy pomieszczeniem chłodzonym, a ciepłym powietrzem nie powinna być większa niż 6 stopni Celsjusza - wyjaśnił pan Janusz. - To jest istotne nie tylko dla samego urządzenia, ale i dla zdrowia jego użytkowników - dodaje. - Musimy także pamiętać o regularnych przeglądach urządzeń klimatyzacyjnych.- dodał pan Janusz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(artykuł sponsorowany)

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© glosgdyni.pl | Prawa zastrzeżone