Zamknij
REKLAMA

Nie tylko linie – możliwości nowoczesnych dalmierzy

20:46, 04.06.2018 | Materiały partnera
Skomentuj
Fot. Materiały partnera

Dalmierze laserowe to urządzenia, które są znane już wielu użytkownikom od dłuższego czasu. Są jednak cały czas doskonalone, a ich oferta jest nieustannie rozbudowywana. Dziś przy przeglądaniu opisów poszczególnych produktów trzeba baczną uwagę zwrócić na wszystkie funkcje dodatkowe.

Zasługa elektroniki

Zasada działania dalmierza laserowego jest bardzo prosta – znając prędkość wiązki lasera i czas, w jakim została przebyta droga od nadajnika do odbiornika, można z olbrzymią precyzją podać odległość między nimi. To jedno z najprostszych obliczeń, jakie można wykonać w fizyce. Jednak od akademickiej wiedzy i znajomości wzoru do zastosowań praktycznych droga prowadzi tylko przez zaawansowane systemy elektroniczne i układy optyczne. Dalmierze, między innymi takie, jak są prezentowane przez autorów serwisu https://pomiar24.pl/produkty/dalmierze, są zdecydowanie bardziej zaawansowane technicznie.

Pomiary pośrednie

Istnieje cała grupa pomiarów, które można wykonać dzięki dalmierzom, a które zbiorczo określa się mianem „pomiarów pośrednich”. Pod tą nazwą są one wymieniane w materiałach producentów sprzętu, a i dystrybutorzy w ten sposób ułatwiają rozpoznanie dodatkowych funkcji danego modelu. Za tym zbiorczym pojęciem może jednak kryć się kilka różnych funkcji. Trzy najpopularniejsze to:

- pomiar wysokości. Aby odczytać wysokość, nie trzeba przestawiać dalmierza. Większość z nich korzysta z funkcji trygonometrycznych, aby obliczyć dodatkowy wymiar;

- pomiar powierzchni. W większości przypadków mierzone obszary mają kształt prostokąta, a znając ich wysokość i długość, obliczenie pola przychodzi z łatwością;

- bardziej zaawansowane dalmierze obliczają nie tylko pole, ale i kubaturę. Wykonanie tej operacji wymaga jeszcze większej mocy obliczeniowej i pamięci do przechowywania wyników cząstkowych, natomiast taka funkcja w profesjonalnym sprzęcie nie jest już niczym nowym ani zaskakującym.

Funkcja malarza

Od pewnego czasu są w sprzedaży dalmierze, które obliczywszy pole, mogą podać ilość farby, jaka będzie potrzebna do pomalowania danej powierzchni. Znów – z matematycznego punktu widzenia jest to banalnie prosta operacja, ponieważ wystarczy tylko uwzględnić wydajność farby. W praktyce jednak dodanie takiej możliwości wymaga jeszcze większej pamięci dalmierza.

Zawsze jednak można takie podstawowe obliczenia wykonać samodzielnie, bo funkcja malarza już nie podpowie, ile bloczków betonowych czy innych materiałów budowlanych i wykończeniowych będzie potrzebne do ukończenia budowy. Aby jednak to było możliwe, warto mieć przynajmniej możliwość tymczasowego zapisania w pamięci urządzenia obliczonych powierzchni pól albo przetransferowania wyników na komputer lub smartfon, żeby nie trzeba było przepisywać na kartkę wszystkiego, co wyświetla dalmierz.

(Materiały partnera)

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© glosgdyni.pl | Prawa zastrzeżone