Zamknij
REKLAMA

Sposoby uzyskania pełnego odszkodowania komunikacyjnego

14:54, 19.04.2018 | materiał partnera
Skomentuj
Fot. materiał partnera

Wypadki i kolizje to codzienność na polskich drogach. Oczywiście ich przyczyn jest bardzo wiele – brawura, niedostosowanie prędkości do panujących warunków, czy nieprzestrzeganie przepisów ruchu drogowego – to najczęściej spośród wymienianych przez policję. Niestety często w tego typu zdarzeniach cierpią osoby, które w żaden sposób nie przyczyniły się do ich powstania. Dlatego tak ważne jest zawarcie odpowiedniej umowy ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej – przede wszystkim umożliwi ono szybko uzyskać odszkodowanie, które pozwoli naprawić uszkodzony pojazd, czy wymienić go na nowy. Niestety w praktyce dochodzenie odszkodowania nie jest sprawą łatwą.

Pełna likwidacja szkody – podstawowe prawo poszkodowanego

Zgodnie z polskim prawem odszkodowanie powinno objąć wszelkie szkody wynikające ze zdarzenia ją powodującego. A więc jego wysokość będzie zależała przede wszystkim od dwóch czynników: sumy wykupionego ubezpieczenia oraz zakresu wyrządzonych szkód. Należy jednak pamiętać, że jeżeli wartość szkody przekracza sumę ubezpieczenia sprawca musi dopłacić brakującą kwotę z własnej kieszeni. Nawet jeżeli Towarzystwo Ubezpieczeniowe pokryje tylko część kosztów naprawy nie oznacza to, że sprawca jest uwolniony od swojej odpowiedzialności. Dlatego w praktyce najwięcej sporów dotyczy prawidłowego oszacowania wysokości szkody, która jak już wskazaliśmy zależy przede wszystkim od rozmiaru zniszczeń. W szkodach komunikacyjnych nic nie jest oczywiste. Na wartość szkody mają wpływ takie czynniki, jak rocznik samochodu, stan jego utrzymania, czy przebieg samego wypadku – a zwłaszcza ewentualne przyczynienie się poszkodowanego – wyjaśnia specjalista z Kancelarii Automobilis.

Likwidacja szkód komunikacyjnych rozpoczyna się od zgłoszenia faktu szkody ubezpieczycielowi. Następnie – w zależności od opisanych okoliczności zdarzenia – wysyła on do poszkodowanego rzeczoznawcę lub prosi o przesłanie dokumentacji fotograficznej, ewentualnie wraz z innymi dokumentami potwierdzającymi zakres szkód. Wysokość zaproponowanego odszkodowania zależy od oszacowania dokonanego przez ubezpieczyciela. Bierze on pod uwagę wskazane już czynniki oraz koszt naprawy. Niestety najczęściej zaproponowane świadczenie nie w pełni odpowiada rozmiarom szkody.

Co zrobić w przypadku, gdy ubezpieczyciel proponuje zaniżone odszkodowanie?

Jeżeli poszkodowany nie zgadza się z zaproponowaną mu wysokością odszkodowania może odwoływać się od decyzji ubezpieczyciela, a następnie wkroczyć na drogę postępowania sądowego. Jednak należy pamiętać, że sprawy odszkodowawcze przed sądem nie należą do najprostszych, a czas ich rozpatrywania może trwać nawet kilka lat. Dlatego zdecydowanie prostszym – a na pewno dużo szybszym sposobem jest przekazanie praw do szkody kancelarii zajmującej się obsługą spraw odszkodowawczych. W zamian za przekazanie praw poszkodowany otrzymuje sumę odpowiadającą szkodzie, zaś samo dochodzenie odszkodowania staje się problemem kancelarii. Dzięki temu poszkodowany może szybko i sprawnie uzyskać należne mu pieniądze, a tym samym usunąć wszelkie skutki wypadku, czy kolizji.

(materiał partnera)
W okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej na rzecz kandydatów w jakiejkolwiek formie. Publikacja na portalu internetowym jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej może zostać uznana za naruszenie przepisów ustawy Kodeks Wyborczy oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny (art. 498 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy, t.j. Dz. U. z 2018 r. poz. 754 z późn. zm.)

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© glosgdyni.pl | Prawa zastrzeżone