Zamknij
REKLAMA

Śmierć dziecka podczas porodu, a dochodzenie świadczeń odszkodowawczych

08:39, 05.04.2018 | materiał partnera
Skomentuj
Fot. materiał partnera

Przyjście na świat dziecka jest niezwykle wyczekiwanym momentem przez przyszłych rodziców. Długie przygotowania do tej chwili, odpowiednia dieta i regularne wizyty u ginekologa dają gwarancje prawidłowego przebiegu porodu. Dla organizmu kobiety jest on czynnością naturalną, jednak warto pamiętać, że również niebezpieczną. Komplikacje podczas porodu mogą na zawsze zaważyć na zdrowiu i życiu matki oraz dziecka, a nawet w skrajnych przypadkach doprowadzić do ich śmierci.

Błędy medyczne na polskich porodówkach

Wydawać by się mogło, że współczesna, niezwykle rozwinięta medycyna wyeliminowała przypadki śmierci dziecka podczas porodu. Dzięki zaawansowanym możliwościom diagnostycznym wszelkie problemy zdrowotne dziecka można zdiagnozować, a nie raz skutecznie leczyć już w łonie matki. Pozwala to także odpowiednio przygotować się do samego porodu. Niestety statystki wskazują, że na polskich porodówkach – w porównaniu z tymi zachodnioeuropejskimi, wciąż zbyt często dochodzi do śmierci noworodków. Z pewnością niektórych z tych zgonów można by uniknąć, gdyby zastosować odpowiednie postępowanie podczas porodu. Błędy medyczne skutkujące śmiercią noworodka mogą być bardzo różne, do najczęściej spotykanych w polskich realiach należy zbyt późno podjęta decyzja o cesarskim cięciu. Błędne oszacowanie wagi dziecka, czy jego ułożenia mogą doprowadzić do forsowania porodu drogami natury wbrew konieczności rozwiązania przez cesarskie cięcie. Oczywiście „cesarka” jest poważną i rozległą operacją, jednak w przypadku wystąpienia wskazań medycznych do jej przeprowadzenia nie powinno się zwlekać. Zaniechanie tej procedury można kwalifikować jak błąd w sztuce medycznej, co uprawnia do żądania odpowiedniego odszkodowania.

Jak dochodzić odszkodowania za błąd w sztuce medycznej?

W polskich realiach rzadko udaje się uzyskać należne odszkodowanie w drodze ugody. Stąd też poszkodowani – w przypadku śmierci dziecka jego rodzice – muszą przygotować się na proces cywilny. W jego trakcie koniecznym jest udowodnienie winy lekarza w nieprzeprowadzeniu bądź nieprawidłowym przeprowadzeniu odpowiedniej procedury medycznej (np. cesarskiego cięcia). Oczywiście nieodzownym jest także udowodnienie związku przyczynowego pomiędzy błędem, a powstaniem szkody – w omawianym wypadku w postaci śmierci dziecka. Dlatego w procesach o odszkodowanie za błąd w sztuce medycznej kluczowe jest przeprowadzenie dowodu z dokumentacji medycznej i opinii biegłych lekarzy. Stad też w takich sprawach warto skorzystać z pomocy pełnomocnika posiadającego odpowiednią, specjalistyczną wiedzę i doświadczenie.

Ból i cierpienie rodziców przeżywających żałobę jest nie do wycenienia, ale warto pamiętać, że w tego typu sprawach poszkodowanym przysługują dwojakie roszczenia: o zapłatę odszkodowania i zadośćuczynienia. Pierwsze z nich związane jest z wyrównaniem szkody majątkowej, natomiast drugie ze zrekompensowaniem krzywdy, a więc cierpienia psychicznego wywołanego szkodą. Roszczenia te można dochodzić w ramach jednego procesu cywilnego.

(materiał partnera)

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© glosgdyni.pl | Prawa zastrzeżone