Zamknij
REKLAMA

Powstanie wspólnej inicjatywy "Marzę o Gdyni"

17:16, 14.06.2018 | C.M
REKLAMA
Skomentuj
fot. Krzysztof Adamski

Gdynia potrzebuje zmiany i skutecznego zadbania o interesy mieszkańców, których zawodzi Samorządność Wojciecha Szczurka. Gdynia potrzebuje zdecydowanej, wyrazistej opozycji w Radzie Miasta. PO i PiS nie spełniają tej roli. Ich działania rzadko wychodzą poza wstrzymanie się od głosu w trakcie podejmowania ważnych decyzji dla przyszłości Gdyni na obradach Rady Miasta. 
 
Tworzymy inicjatywę o nazwie “Marzę o Gdyni”, której celem będzie kandydowanie w wyborach samorządowych w naszym mieście. Nasz ruch tworzą osoby zaangażowane na rzecz miasta, należące do partii Razem, stow. Inicjatywa Polska, mieszkańcy Wzgórza Orlicz-Dreszera, aktywiści i aktywistki miejskie, przedstawicielki ruchów kobiecych. Jesteśmy też wciąż otwarci na nowe osoby, zapraszamy do kontaktu z nami. 
 
Przez ostatnie lata animowaliśmy życie obywatelskie Gdyni podczas pikiet, protestów, manifestacji, akcji informacyjnych oraz spotkań. Zgłaszaliśmy też własne inicjatywy. Niejednokrotnie wyręczaliśmy władze gdyni, komentowaliśmy decyzje miejskich polityków, sprawdzaliśmy jak się wywiązują ze swoich obowiązków i obietnic. Czas, żebyśmy wzięli i wzięły udział w decydowaniu o naszym mieście. 
 
Marzymy o Gdyni dla której priorytetem jest podnoszenie jakości życia mieszkańców na co dzień. Marzymy o powrocie rozsądku do budynku ratusza. Mamy dość trwonienia absurdalnie dużych pieniędzy na prestiż i promocję. W promocji nie da się zamieszkać. W promocji nie da się zostawić pod opiekę dziecka. Promocją nie da się wygodnie jeździć ani nie zagwarantuje ona dostępu do opieki lekarskiej wolnej od klauzuli sumienia. Marzymy o Gdyni zielonej, bez korków, transparentnej. W której nie oszczędza się na szkołach i na kulturze dla wszystkich. 
 
Arkadiusz Dzierżyński, Koordynator Wojewódzki Stowarzyszenia Inicjatywa Polska
 
Jako Inicjatywa Polska  mamy w Gdyni również pewne osiągnięcia, nasz projekt Dzieciaki bez Biletów finalnie został wprowadzony. Jeśli chodzi o budownictwo komunalne będziemy czerpali z doświadczeń naszych organizacji. Kluczowe są dla mnie doświadczenia poznańskie, gdzie dzięki członkom Inicjatywy Polska powstaje szeroko zakrojony system mieszkań komunalnych i szerzej mieszkań pod najem. Jest to w sumie kilka tysięcy mieszkań. Dobrym rozwiązaniem jest też pełnomocnik do spraw interwencji lokatorskich, który zapewnia bezpieczeństwo od nieuprawnionych działań tzw. czyścicieli. Doświadczenia te będziemy przekładać na grunt Gdyński. 

 

Kluczowym poza tym założeniem naszego ruchu jest reprezentowanie głosu i woli mieszkańców, mieszkańców którzy tak jak my Marzą o silnej, bogatej Gdyni. Gdyni przyjaznej zarówno dla mieszkańców jak i dla turystów. Oczywiście jak Państwo mogą przeczytać mamy już wypracowany pewien zarys programu, jednak program ruchu MARZĘ O GDYNI ma być przede wszystkim programem ludzi. 
 
Dlatego też w ciągu najbliższych tygodni zamierzamy wyjść naprzeciw mieszkańcom i zorganizować serię spotkań, na których będziemy rozmawiać o naszym mieście. “Mieście z Morza i Marzeń”, dlatego też wyjdziemy na ulice aby spisać ich marzenia. Jako, że Gdynia nie jest miastem zawieszonym w próżni to interesują nas też marzenia naszych gości i sąsiadów.  
 
Poza obecnymi tu osobami i przedstawicielami organizacji, są inni którzy nie boją się jawnie MARZYĆ O GDYNI. Część z nich już dołączyła do nas, a z częścią, jak na przykład z gdynianami współpracującymi z Robertem Biedroniem prowadzimy rozmowy. Zapraszamy też wszystkie środowiska jak i osoby o poglądach postępowych do współudziału w naszym ruchu. Absolutnie chcemy Marzyć o naszej Gdyni wspólnie. Dlatego też nie ogłosimy w dniu dzisiejszym składu osobowego przyszłego komitetu wyborczego, dla nas ważniejsze na ten moment jest zebranie marzeń mieszkańców Gdyni niż personalia poszczególnych kandydatów. Skupmy się na wartościowym programie a nie na personaliach. 
 
Dominika Janecka, gdynianka, młoda mama: 

 
W Gdyni mamy narastający problem z brakiem miejsc dla dzieci w żłobkach. Jako rodzic chcę po rocznym macierzyńskim wrócić do pracy. Sprawa wydaje się prosta. Muszę zatrudnić opiekunkę lub wybrać żłobek/punkt opieki. Okazuje się, że kiedy nie stać mnie na nianię lub z innych powodów nie mogę się na tę opcję zdecydować to nie jest tak łatwo posłać dziecko do żłobka w Gdyni. Obecnie w mieście jest ok. 650 miejsc w placówkach samorządowych i prywatnych. W wieku żłobkowym jest około 4000 dzieci. Nawet jeżeli połowa lub 1/3 będzie się ubiegać o miejsce to jest ich za mało. Moją sytuację utrudnia fakt, że mieszkam na Chwarznie i mam jeszcze przedszkolaka. Nie wystarczy tylko znaleźć miejsce w żłobku, ale musi być w odpowiednim logistycznie miejscu, zeby zadne z moich dzieci nie musiało siedzieć w placówce powyżej 10 godzin. Drugą kwestią są opłaty. Jako rodzic uważam, że ok. 1000 zł z wyżywieniem w prywatnym punkcie to bardzo dużo pieniędzy, niestety w samorządowych żłobkach jest jedynie 387 miejsc. Liczba ta jest skandalicznie niska. Potrzebujemy więcej żłobków w Gdyni. 
 
Łukasz Kowalczuk, Zarząd Okręgu Gdyńskiego Partii Razem 
 
Gdynia ma niesamowity potencjał dzięki ludziom, którzy tu mieszkają. Mamy jednak wrażenie, że ten potencjał jest hamowany przez zamkniętą konserwatywną władzę, która porusza się od dziesięcioleci po utartych ścieżkach. Wiele rzeczy już zaczęło się zmieniać dzięki naciskowi społeczników gdyńskich, w tym dzięki nam. 
 
Jednak Samorządność mimo milionów przeznaczanych na promocję, wciąż niedostatecznie wywiązuje się np. z obowiązków ustawowych. Nie maleje kilkusetosobowa kolejka do lokali socjalnych i komunalnych, miasto wciąż lekceważy ten problem. Jest on zresztą szerszy. Chodzi np. o sprawę Gdyńskiego Pekinu (kolejnych kilkaset osób), gdzie rewitalizacja polega na wysiedleniu. Tymczasem jest tam zgrana społeczność zrzeszona w Stowarzyszeniu Mieszkańców Wzgórza Orlicz-Dreszera oraz Ruchu Sprawiedliwości Społecznej. Będziemy z nimi współpracować przy tych wyborach, ich walka trwa już kilka dziesięcioleci. Musimy postawić na budownictwo komunalne ze względu na pilne potrzeby. Rozpoczniemy też debatę o potrzebie inwestycji w przyszłość Gdyni polegającej na programie taniego budownictwa na wynajem, dzięki któremu przestanie w naszym mieście ubywać mieszkańców, młodzi będą mogli się rozwijać a starsi będą mieli poczucie bezpieczeństwa. 


 
Kolejny ważny blok spraw to lepsza przestrzeń miejska. Gdynia powstała z marzeń o nowoczesnym mieście, nie jest jednak miastem dokończonym, wiele jak na przykład sensowne place czy reprezentacyjne ulice przeznaczone tylko dla pieszych powinny być w naszym mieście, ale ciągle ich nie ma. Są to rozwiązania sprawdzone, ożywiające miasto pod każdym względem. Podstawą są tu dla nas założenia Kongresu Ruchów Miejskich, które popieramy. Sama obecność morza nie stworzy żywej tkanki miejskiej a oddawanie łakomych kąsków deweloperom pod apartamenty dla bogaczy nie jest myśleniem przyszłościowym. Z przestrzenią miejską wiąże się kwestia ograniczenia ruchu samochodowego w centrum Gdyni, która powinna być przyjaźniejsza pieszym i rowerzystom. 
 
Kluczowa jest sprawa demokracji w naszym mieście. Chodzi np. o lepsze, niż choćby w przypadku tzw. parku centralnego przeprowadzanie konsultacji społecznych. Chodzi też o udział mieszkańców w podejmowaniu ważnych decyzji, a nie robienie z miasta folwarku jak w przypadku PEWIKU. Od lat walczymy też o lepszą transparentność działań obecnej władzy. Wciąż  sami musimy nagrywać obrady Rady Miasta.  

 
Bardzo ważne są dla nas podstawy demokratycznego współżycia: świeckość i niezależność władz miasta, poszanowanie dla standardów naukowych, prawo do opieki lekarskiej i samostanowienia. Widzimy np. potrzebę stworzenia miejsca gdzie pomoc lekarska będzie podporządkowana jedynie zdrowiu pacjentek a nie klauzulom światopoglądowym. Wystosowaliśmy wraz z ruchami kobiecymi petycję w tej sprawie do obecnej władzy i o takie cele zamierzamy walczyć nadal. 

Michał Kowalewski, Zarząd Okręgu Gdyńskiego Partii Razem: 

[ALERT]1528990372015[/ALERT]

 

(C.M)
REKLAMA

Komentarze (5)

GdyniaGdynia

4 1

Wszyscy tylko nie Horała !!!!!!! 21:03, 14.06.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

CisovianCisovian

1 0

A co masz do Horały? 18:03, 16.06.2018


CisovianCisovian

5 0

Polsce, a zwłaszcza Gdyni potrzebna jest autentyczna Lewica, SLD skompromitowało się, a więc kto? Może Ci młodzi zapaleńcy wniosą świeżego ducha do naszej już przaśnej polityki. 18:02, 16.06.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KomsomolecKomsomolec

2 0

Wszystko to piknie, ładnie, ale jaki w ogóle mają program, jeśli mają 23:51, 25.06.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

OpalOpal

2 0

Młodzi narwańcy, pełni ideałów, powodzenia młodzi! 22:36, 29.06.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
© glosgdyni.pl | Prawa zastrzeżone