Zamknij
REKLAMA

Dar Młodzieży wypłynął w Rejs Niepodległości!

12:42, 21.05.2018 | C.M
REKLAMA
Skomentuj
fot. Czesław Mikołajew

Dumę i radość z rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości obwieszczą w 22 portach 18 krajów świata! Rejs Niepodległości, wydarzenie absolutnie wyjątkowe, właśnie się rozpoczęło. Dar Młodzieży w południe wyruszył z gdyńskiego portu w rejs dookoła świata.

Wypłynięcie żaglowca poprzedziła msza święta. W pożegnaniu udział wzięli przedstawiciele władz lokalnych oraz krajowych, m.in. premier Mateusz Morawiecki, wicepremier prof. Piotr Gliński oraz minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.

– Niech „Dar Młodzieży” zachwyca swoim pięknem i przypomina o wielkim dziele odbudowy niepodległej Rzeczypospolitej; niech mówi o dziele, które jest przed nami, czyli budowie wielkiej Rzeczpospolitej w najbliższych latach – mówił podczas żegnania młodzieży premier Mateusz Morawiecki.

"Powiedźcie światu, jaka Polska jest piękna"

Na morzu spędzą ponad 10 miesięcy, przepłyną w tym czasie 33 tysiące mil morskich. Dar Młodzieży zawita do 22 portów w 18 krajach świata.

- Jak tylko przyjechałem do Gdyni na inaugurację, to ciarki mnie przeszły, szczególnie jak wszedłem na pokład. Niesamowite przeżycie, zwłaszcza dla mnie, bo nie jestem zawodowo związany z morzem. Płynę, bo udało mi się wygrać konkurs Rejsu Niepodległości, więc tym bardziej się cieszę i już nie mogę się doczekać tej fantastycznej przygody - cieszy się Przemek Puzio, członek załogi. 

W czasie rocznego rejsu na pokładzie żaglowca przewinie się ponad 500 studentów i uczniów szkół morskich oraz 400 laureatów konkursu związanego z rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Przy gdyńskim nabrzeżu żegnały ich dzisiaj setki osób.

- Bardzo wzruszający moment, nie tylko dla nas gdynian, ale dla wszystkich Polaków. To rejs symboliczny, historyczny, ale myślę, że przede wszystkim piękna żeglarska przygoda dla tych wszystkich, którzy w tym rejsie biorą udział – mówi prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.

fot. Czesław Mikolajew

Arleta Bolda-Górna/UM Gdyni

(C.M)
REKLAMA

Komentarze (1)

MarineroMarinero

0 1

Żenada, przez całą zatokę na silniku, gala nawet nie rejowa tylko nisko wantowa. Kończy się morski sznit. 01:09, 24.05.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

© glosgdyni.pl | Prawa zastrzeżone