Zamknij
REKLAMA

20 maja - parapetówka w Centrum Sąsiedzkim Lipowa 15

18:04, 14.05.2018 | C.M
REKLAMA
Skomentuj

To zdecydowanie nie będzie zwykła parapetówka. W niedzielę, 20 maja, na ulice osiedla Fikakowo w Wielkim Kacku wyjdą cyrkowcy, zagrają bębniarze, a na uczestników wydarzenia czekać będzie masa warsztatów. Do udziału w atrakcjach przy ul. Lipowej 15 zaproszeni są wszyscy mieszkańcy dzielnic południowych Gdyni. Okazja jest wyjątkowa – niebawem rozpoczną się pierwsze zajęcia pod szyldem Centrum Sąsiedzkiego Przystań Lipowa 15. 

- Niejednokrotnie w rozmowach z mieszkańcami Wielkiego Kacka słyszeliśmy, że brakuje w tej dzielnicy miejsca spotkań, a nawiązywanie znajomości z sąsiadami jest przez to utrudnione. Oczywiści, w okolicy funkcjonuje boisko, są też tradycyjne kawiarnie czy lokalne restauracyjki, ale to także nie są miejsca, w których goście – mieszkańcy – mogliby czuć się gospodarzami i realizować swoje pasje - mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji. - Miejscem, które będzie to wszystko umożliwiać, jest Centrum Sąsiedzkie Przystań Lipowa 15.

            Siedziba Centrum Sąsiedzkiego Przystań Lipowa 15

Centrum Sąsiedzkie to przestrzeń przyjazna wszystkim, którzy szukają miejsca do rozwoju pasji, zainteresowań i zawierania znajomości. 
- Stanowi uzupełnienie dotychczasowej miejskiej oferty zajęć i aktywizacji mieszkańców realizowanej w ramach programu "Szkoła Otwarta" czy w filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej - podkreśla wiceprezydent Michał Guć. - Tworzona jest z myślą o tych osobach, które z różnych powodów nie mogą lub jeszcze nigdy nie przekonały się do włączenia się w tego typu działalność. Dla niektórych możliwość udziału w warsztatach, które współtworzą sami mieszkańcy, może być takim właśnie pierwszym krokiem. Bo w centrach sąsiedzkich stawiać będziemy mocny nacisk na zaangażowanie mieszkańców we współtworzenie formuły funkcjonowania. Mieszkańcy będą mogli sami organizować zajęcia dotyczące obszarów, które ich interesują, lub na przykład dzielić się z sąsiadami swoimi pasjami. Ponadto, wspólną ideą która przyświeca wszystkim gdyńskim Przystaniom jest aspekt „zadomowienia”. Chcemy by były to miejsca, które nie kojarzą się z miejską instytucją, by mieszkańcy czuli się w nich gospodarzami – trudno osiągnąć taki efekt w szkole. Dzięki takim inicjatywom wzrasta poczucie lokalnej tożsamości, mieszkańcy czują się i stają się bardziej odpowiedzialni za swoją okolicę. A to bardzo ważne z punktu widzenia rozwoju całego miasta.


W niedzielę, 20 maja, w godz. 13.00 – 18.00 odbędzie się parapetówka przy ul. Lipowej 15. Tam – z inicjatywy gdyńskiego samorządu, miejskich instytucji oraz organizacji pozarządowych – powstaje miejsce, w którym mieszkańcy będą mogli realizować swoje pomysły, integrować się z sąsiadami, nawiązywać znajomości, rozwijać zainteresowania i odkrywać nowe pasje. 


- Adaptacja wnętrz budynku przy ul. Lipowej 15 trwa już od wielu tygodni, a obecnie kończymy pierwszy etap. Pozwoli to uruchomić już część Przystani, która będzie miejscem otwartym na wszelkiego rodzaju aktywność mieszkańców – informuje Urszula Kokoszka z Laboratorium Innowacji Społecznych (LIS), koordynatorka działań w Przystani Lipowa 15. – Zapraszamy więc na Parapetówkę, której gospodarzami będą tak naprawdę wszyscy uczestnicy. 

Atrakcji na Parapetówce nie zabraknie. Ulicami osiedla przejdzie kolorowa parada, będzie można zobaczyć pokaz umiejętności szczudlarzy, a dzieci wezmą udział m.in. w warsztatach kuglarskich i bębniarskich. Na wszystkich czekają też planszówki, relaks na leżakach i fotobudka. 
Parapetówka będzie okazją do spotkania z sąsiadami, rozmów z radnymi dzielnicy oraz przekazania swoich oczekiwań związanych z funkcjonowaniem centrum sąsiedzkiego. 

- Chcemy dowiedzieć się nie tylko tego, jakiej formy zajęć oczekują mieszkańcy, ale także tego, co sami chcieliby zorganizować, w co się włączyć. Możliwości z pewnością nie zabraknie – zachęca Agnieszka Kaim z LIS. 

Zajęcia wewnątrz budynku na razie prowadzone będą na pierwszym piętrze, gdzie zagospodarowano sale, w których wcześniej funkcjonowała szkoła tańca. Będą mogły się tam odbywać m.in. wykłady, warsztaty, zajęcia gimnastyczne, a także np. spotkania Klubu Rodzica. 

- Pierwsze zajęcia już w najbliższych dniach. Chętni będą mogli wziąć udział w warsztatach miejskiego ogrodnictwa, gimnastyki mózgu, tworzenia eko kosmetyków oraz w zajęciach tematycznych dla rodzin – zapowiada Urszula Kokoszka. 

W Przystani Lipowa 15 funkcjonować będzie kawiarenka sąsiedzka, do której mieszkańcy będą mogli po prostu przyjść, by spotkać się ze znajomymi. Specjalne miejsce będą mieć także starsi mieszkańcy. Na parterze budynku będzie bowiem funkcjonować Klub Seniora „Senior+”, koordynowany przez Centrum Aktywności Seniora. Środki na utworzenie placówki Gdynia pozyskała z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

- W Przystani Lipowa 15 z pewnością każdy znajdzie miejsce dla siebie. I rodziny, i uczniowie, i starsi i osoby, które szukają nowych przyjaźni. Wierzymy, że dzięki zaangażowaniu mieszkańców będzie to ulubione miejsce spotkań w dzielnicy  - mówi Beata Szadziul pełnomocnik prezydenta ds. rodziny , radna z okręgu m.in. Wielkiego Kacka.
Wszystkie aktualności związane z działalnością sieci Centrów Sąsiedzkich „Przystań” znajdują się na facebookowym profilu www.facebook.com/PrzystanGdynia/

Jeszcze w tym roku działalność rozpoczną trzy centra sąsiedzkie: Przystań Śmidowicza 49 na Oksywiu, Przystań Opata Hackiego 33 w Chyloni, Przystań Chylońska 237 w Cisowej. Otwarcie kolejnej, Przystani na Witominie-Radiostacji, planowane jest na 2019 rok.
 

PROGRAM PARAPETÓWKI 
20 maja (niedziela), ul. Lipowa 15

godz. 13.00: wspólne przygotowania do parady w dzielnicy
godz. 14.00: uroczyste otwarcie Centrum Sąsiedzkiego Przystań Lipowa 15, wyruszenie parady chodnikami dzielnicy
godz. 15.00 - 15.20: koncert bębniarski
godz. 15.00 - 17.00: atrakcje w ramach parapetówki w budynku Lipowa 15 oraz przed wejściem -  zabawy kreatywne dla najmłodszych dzieci, gry planszowe, fotobudka, warsztaty kuglarskie, bębniarskie i artystyczne, malowanie kredą, strefa relaksu
godz. 17.00: herbatka sąsiedzka: spotkanie o idei domu sąsiedzkiego
godz. 18.00: zakończenie Parapetówki

 
ZMIANY W ORGANIZACJI RUCHU
Odcinek ulicy Lipowej od skrzyżowania z ul. Waleriana Szefki do wysokości południowej ściany budynku Lipowa 15 (wjazdy na teren osiedli) 20 maja w godz. 12.00 - 19.00 zostanie wyłączony z ruchu. Kierowcy będą mogli skorzystać z objazdów ulicami Witosławy i Gryfa Pomorskiego. Zmiana jest niezbędna dla organizacji bezpiecznej zabawy sąsiedzkiej.

Aleksandra Dylejko/UM Gdyni

[ALERT]1526313868577[/ALERT]

 

Opozycja w Radzie MiastaZagłosuj, aby zobaczyć wyniki

(C.M)
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

Szanowny Użytkowniku

25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych").

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Po dniu 25 maja 2018 roku administratorami danych będzie firma , oraz nasi Zaufani Partnerzy, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszej stronie internetowej do Twoich potrzeb i zainteresowań oraz wykonywanie różnych badań mających na celu polepszanie usług internetowych i dostosowywanie ich do potrzeb użytkowników. Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w polityce prywatności.

Jaki jest cel przetwarzania danych?

Dane osobowe są zbierane w ramach korzystania przez naszych Użytkowników z naszej strony internetowej wraz z funkcjonalnościami na niej udostępnianych ,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszej stronie przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów. Przetwarzamy te dane w celach opisanych w polityce prywatności, między innymi aby: dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań,zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym, aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem dane mogą zostać przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. dostawcą usług IT, agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług, Zaufanym Partnerom oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania, gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Informujemy, że na naszej stronie internetowej dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych Partnerów.

Jak możesz zarządzać swoimi danymi?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo w polityce prywatności. Tam też znajdziesz informacje jak to zrobić.

Zaznacz przycisk „Zgadzam się” jeśli wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych podanych w formularzu przez i naszych Zaufanych Partnerów jako administratora danych osobowych, w celach marketingowych, które obejmują także niezbędne działania analityczne i zestawianie w profile marketingowe na podstawie aktywności na stronie internetowej zgodnie z bezwzględnie obowiązującymi przepisami prawa. Wyrażenie zgody jest dobrowolne , masz prawo do dostępu do swoich danych, ich poprawiania, a także wycofania udzielonej zgody w dowolnym momencie, a także o pozostałych kwestiach wynikających z art. 13 RODO, dostępnych w Polityce prywatności..

Zgadzam sięNie teraz
© glosgdyni.pl | Prawa zastrzeżone