Zamknij
REKLAMA

Urodzinowa, uroczysta sesja Rady Miasta

23:17, 11.02.2018 | C.M
REKLAMA
Skomentuj
Lechosław Dzierżak

Jak co roku, 10 lutego, obchodzimy rocznicę nadania Gdyni praw miejskich. Mieszkańcy wspólnie świętują 92. urodziny miasta. W Teatrze Miejskim w Gdyni odbyła się uroczysta sesja Rady Miasta, podczas której wręczono medale im. Eugeniusza Kwiatkowskiego „Za wybitne zasługi dla Gdyni” oraz nagrody „Czas Gdyni” dla najlepszych inwestycji w 2017 roku.

- Gdynia jest sukcesem państwa, narodu i poszczególnych osób. Warto to podkreślić nie tylko w urodziny naszego miasta, ale również uwzględniając 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Mieszkańcy i my, włodarze miasta, będziemy się starać nie zaprzepaścić osiągnięć minionych czasów i pokoleń – 

mówiła podczas uroczystej sesji Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni, która w swojej wypowiedzi przypomniała dzieje powstania Gdyni, wspomniała też o najważniejszych osobach biorących udział w powstaniu i rozwoju miasta. 

- Dzisiaj patrzymy na karty historii. Wspominamy okresy piękne i wzniosłe, pamiętamy też o traumatycznych okresach w dziejach naszego miasta - podkreślił prezydent Wojciech Szczurek. I dodał: - Historia Gdyni jest inspiracją do tego abyśmy każdego dnia podejmując wysiłek na rzecz naszego miasta potrafili mierzyć się z wyzwaniami, tak by Gdynia była liderem nowoczesności. Bardzo ważna jest aktywna polityka przyciągania inwestycji. To koło zamachowe, które buduje miejsca pracy, daje dochód mieszkańcom i miastu. Symolem Gdyni jest Śródmieście, ale musimy pamiętać o rozwoju całej Gdyni. By jakość życia była zrównoważona. By w każdej części naszego miasta żyło się dobrze.

 
Wyróżnieni za zasługi dla Gdyni 
 
Co roku podczas uroczystej sesji Rady Miasta Gdyni wręczane są medale im. Eugeniusza Kwiatkowskiego „Za wybitne zasługi dla Gdyni”. Jest to najwyższe odznaczenie przyznawanym przez Radę Miasta Gdyni. W tym roku Rada zadecydowała o nadaniu go trzem zasłużonym dla naszego miasta osobom:
- Pani Marii Jolancie Obarze – wieloletniej pielęgniarce społecznej gdyńskiego szpitala
- Panu Tadeuszowi Palmowskiemu – profesorowi nauk o ziemi, badaczowi gospodarczych przemian Gdyni i doradcy Rady Miasta Gdyni
- Pani Monice Płocke – dyrektor zarządzającej pionu IT Nordea AB

Marta Jolanta Obara dba o zdrowie gdynian od prawie 40 lat

- To osoba która kocha ludzi i zawsze chętnie im pomaga. W gdyńskim szpitalu zaczęła pracę w 1980 roku, po 4 latach objęła stanowisko pielęgniarki społecznej na którym nieprzerwanie pracuje do dnia dzisiejszego. Pani Maria Jolanta Obara na co dzień pomaga pacjentom. Nigdy nie odmawia pomocy. To bardzo trudna praca, a Pani Jola zawsze wykonuje ją w pełni profesjonalnie, jest perfekcyjnym łącznikiem pomiędzy pacjentem w kryzysie, a instytucjami, które świadczą właściwą dla danej sytuacji pomoc. Wykonując swoją codzienną tytaniczną pracę pozostaje kobietą niezwykle skromną. Jest dobrym duchem szpitala, a jej współpracownicy wiedzą, że mogą na nią liczyć –

wygłosił laudację Kamil Góral, radny miasta.
 
 - To wspaniałe wyróżnienie nie tylko dla mnie, ale dla wszystkich pracujących w Gdyni pielęgniarek. To trudny zawód i cieszę się, że został dostrzeżony i nagrodzony. Dbamy o zdrowie całej gdyńskiej społeczności. Zarówno ja i moje koleżanki ze szpitala jesteśmy dumne z faktu, że znalazł się ktoś, kto docenił naszą bardzo trudną pracę - mówiła Maria Jolanta Obara, laureatka medalu im. Eugeniusza Kwiatkowskiego „za wybitne zasługi dla Gdyni”.
 
Miłość do Gdyni w sposób naukowy 
 
- Panie profesorze, dziękujemy i prosimy o więcej. Pan Tadeusz Polmowski jest profesorem nauk o ziemi, wybitnym naukowcem, znawcą i badaczem Gdyni, podróżnikiem, a także mieszkańcem ul. Świętojańskiej. Prof. dr hab. Tadeusz Palmowski w latach 1994-2002 był członkiem spoza Rady Miasta Komisji Strategii i Finansów Rady Miasta Gdyni. Wspierał radnych swoją wiedzą i doświadczeniem – mówił w laudacji dr Marcin Wołek, radny miasta. 
 
Pan Tadeusz Polmowski przebywa aktualnie w Nowej Zelandii gdzie między innymi promuje Gdynię. Nie mógł uczestniczyć w uroczystej sesji Rady Miasta Gdyni. W jego imieniu medal odebrała jego żona, Joanna Palmowska.

- Tadeusz jest prawdziwym miłośnikiem naszego miasta, jest bardzo zaangażowany w jego sprawy i jest wielkim propagatorem Gdyni – mówiła Joanna Palmowska, żona nagrodzonego.
 
Prężne centrum informatyczne w Gdyni  
 
Trzeci medal im. Eugeniusza Kwiatkowskiego „Za wybitne zasługi dla Gdyni” został przyznany i wręczony Pani Monice Płocke. 
- Stworzyła od zera zespół informatyków, który przetrwał wyprowadzkę banku Nordea z Polski w 2014 roku. W tamtym czasie Nordea IT Polska zatrudniała 250 osób. Firma się intensywnie rozwija i obecnie zatrudnia około 900 specjalistów. Pierwotnie gdyński oddział obsługiwał tylko grupę Nordea w krajach nadbałtyckich. Teraz oddział wspiera procesy jednostek biznesowych całej Grupy Nordea. Szwedzi przekonują, że inwestycje w Gdyni nie są wynikiem tańszej siły roboczej, lecz jej wysokiej jakości – podkreśla Stanisław Szwabski, radny miasta Gdynia. 
 
Podczas odbierania medalu z rąk prezydenta Gdyni, Wojciecha Szczurka powiedziała: - Medal im. Eugeniusza Kwiatkowskiego to dla mnie wielki zaszczyt. Z Gdynią jestem związana od najmłodszych lat. Tu dorastałam, tu się uczyłam, tu rozwijałam się zawodowo w Prokom Software SA, a następnie w Grupie Nordea – mówiła Monika Płocke, laureatka medalu im. Eugeniusza Kwiatkowskiego „Za wybitne zasługi dla Gdyni”. - Wyróżnienie bardzo mnie zaskoczyło, ale też ogromnie ucieszyło. To niezwykła satysfakcja poczuć, że najdroższe sercu miasto, jego przedstawiciele, dostrzegli wartość mojej pracy w kontekście rozwoju gospodarczego i potencjału innowacyjnego Gdyni. Dziękuję i obiecuję, że pracując w międzynarodowym środowisku będę nadal jak najlepszą ambasadorką mojego miasta – dodała.
 
Nagroda Przewodniczącej Rady Miasta "Czas Gdyni"

Tradycją uroczystych jubileuszowych sesji Rady Miasta jest rozstrzygnięcie i przyznanie Nagrody Przewodniczącej Rady Miasta Czas Gdyni za najlepszą gdyńską inwestycję. 
 
Czas Gdyni jest nagrodą dla inwestorów i architektów. Kapituła docenia inicjatywy nietuzinkowe, ich walory architektoniczne i wpływ na otoczenie. Inwestycje mające wpływ na rozwój Miasta i jego promocję, poprawę warunków życia mieszkańców, wpływ na rozwój turystyki czy rozwiązania proekologiczne. Brane są pod uwagę realizacje dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.
 
- Bardzo dziękuję członkom kapituły, którzy jak co roku obejrzeli i wybrali najlepsze gdyńskie realizacje. Wybór nie był łatwy, gdyż do konkursu zgłoszono 35 bardzo różnorodnych obiektów. Gratuluję wszystkim nominowanym. W tym roku do grona laureatów nagrody dołączą kolejne nieszablonowe inwestycje wyróżniające się w skali miasta – mówiła podczas Sesji Rady Miasta przewodnicząca Joanna Zielińska.
 
Nagrodę „Czas Gdyni” kapituła przyznała za realizację inwestycji siedziby głównej i hali produkcyjno-magazynowej przy ul. Chwaszczyńskiej 135, zrealizowanej przez Mariusza Swendrowskiego w części budowlanej oraz firmy FLOWAIR, która dokonała adaptacji budynku do swoich potrzeb.

 Lechosław Dzierżak/UM Gdyni


 

(C.M)
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

Szanowny Użytkowniku

25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych").

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Po dniu 25 maja 2018 roku administratorami danych będzie firma , oraz nasi Zaufani Partnerzy, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszej stronie internetowej do Twoich potrzeb i zainteresowań oraz wykonywanie różnych badań mających na celu polepszanie usług internetowych i dostosowywanie ich do potrzeb użytkowników. Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w polityce prywatności.

Jaki jest cel przetwarzania danych?

Dane osobowe są zbierane w ramach korzystania przez naszych Użytkowników z naszej strony internetowej wraz z funkcjonalnościami na niej udostępnianych ,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszej stronie przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów. Przetwarzamy te dane w celach opisanych w polityce prywatności, między innymi aby: dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań,zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym, aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem dane mogą zostać przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. dostawcą usług IT, agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług, Zaufanym Partnerom oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania, gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Informujemy, że na naszej stronie internetowej dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych Partnerów.

Jak możesz zarządzać swoimi danymi?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo w polityce prywatności. Tam też znajdziesz informacje jak to zrobić.

Zaznacz przycisk „Zgadzam się” jeśli wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych podanych w formularzu przez i naszych Zaufanych Partnerów jako administratora danych osobowych, w celach marketingowych, które obejmują także niezbędne działania analityczne i zestawianie w profile marketingowe na podstawie aktywności na stronie internetowej zgodnie z bezwzględnie obowiązującymi przepisami prawa. Wyrażenie zgody jest dobrowolne , masz prawo do dostępu do swoich danych, ich poprawiania, a także wycofania udzielonej zgody w dowolnym momencie, a także o pozostałych kwestiach wynikających z art. 13 RODO, dostępnych w Polityce prywatności..

Zgadzam sięNie teraz
© glosgdyni.pl | Prawa zastrzeżone