Zamknij
REKLAMA

Konferencja: 100 lat Wychowania Morskiego w Polsce

17:19, 11.10.2018 | C.M
REKLAMA
Skomentuj
S/y ?Generał Zaruski? fot. sportgdansk.pl

Strefa żaglowców, prelekcje o szkole pod żaglami, rejsach na żaglowcach, efektach wychowania morskiego, wodniackich projektach dla osób niepełnosprawnych, wychowaniu przez sport a także prezentacje historyczne o wkładzie Marynarki Wojennej, Związku Harcerstwa Polskiego, Polskiego Związku Żeglarskiego i innych klubów żeglarskich w morskie wychowanie młodzieży, a na koniec dyskusja panelowa o przyszłości wychowania morskiego w Polsce. To wszystko już 20 października 2018 roku w Gdyni podczas konferencji „100 lat Wychowania Morskiego w Polsce”.

Mariusz Zaruski - generał gór i mórz

Program konferencji został podzielony na trzy części. W pierwszej z nich, historycznej, czeka nas podróż do początków polskiej państwowości i pierwszych prób organizacji szeroko pojętego wychowania morskiego. Pan dr Marek Siwicki z Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie na podstawie znalezionych dokumentów, listów, opowiadań i prac opowie o tym, co dawał młodzieży kontakt z morzem i jak oddziaływało wychowanie morskie na młodych ludzi u progu odzyskania przez Polskę niepodległości. Jan Goździkowski w Yacht Klubu Polski w Gdyni przybliży nam początki organizowania się klubów żeglarskich w Polsce – tak nad morzem, w Gdyni, jak i na śródlądziu. O tym jak tworzyło się Polskie harcerstwo wodne opowie hm. Jerzy Chrabąszcz. Prelekcję, podsumowującą wkład polskiej Marynarki Wojennej w wychowanie morskie przedstawi dr hab. Andrzej Drzewiecki z Katedry Historii Wojskowości Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni.

 Żaglówki Harcerskiego Ośrodka Morskiego, 1938 r

W drugiej części konferencji będziemy mogli spojrzeć na wychowanie morskie z różnych perspektyw. O tym jak to robią samorządy opowiedzą Jerzy Raducha z Centrum Żeglarskiego ze Szczecina, który będzie mówił o szczecińskiej reprezentacji na Tall Ship Races i Piotr Królak – oficer programowy STS Generał Zaruski który wyjaśni na czym polega program edukacji morskiej w Gdańsku i jaką rolę w tym programie odgrywa żaglowiec STS Generał Zaruski.

Wychowanie morskie od strony związku sportowego przybliży kpt. Leopold Naskręt z Pomorskiego Związku Żeglarskiego, który opowie o Programie Wychowania Morskiego PoZŻ. Perspektywę oddziaływania długoterminowego w rejsie żaglowcem, na podstawie swoich doświadczeń przybliży nam Piotr Kulczycki z fundacji STS Fryderyk Chopin, która jest armatorem STS Fryderyk Chopin oraz organizatorem Niebieskiej Szkoły, a hm. Rafał Klepacz z Wydziału Wychowania Wodnego GK ZHP zaprezentuje Program Wychowania Wodnego ZHP.

Harcerze z Harcerskiego Ośrodka Morskiego, 1938 r

W czasie konferencji zaplanowano też wydarzenia towarzyszące. Przez cały czas trwania konferencji, w miejscu gdzie będzie odbywać się konferencja – Hotelu Nadmorskim, zaplanowano tzw. Strefę żaglowców szkolnych. W strefie żaglowców będzie można zapoznać się z planami rejsowymi, ofertą i specyfiką STS Fryderyk Chopin, STS Generał Zaruski, STS Kapitan Borchardt, STS Pogoria i SY Zawisza Czarny.

W Sali konferencyjnej będzie prezentowana wystawa prac p. Andrzeja Górskiego, fotografa, który wykonuje zdjęcia żaglowców stuletnim aparatem fotograficznym, za pomocą XIX wiecznej techniki fotograficznej tzw. „mokrej płyty”.

Po konferencji, o godzinie 19.00 w gdyńskim klubie Contrast, dla uczestników konferencji zagra i zaśpiewa Męski Chór Szantowy ZAWISZA CZARNY.

Na pokładzie Zawiszy Czarnego, 1938 r

Konferencja 100 lat Wychowania Morskiego w Polsce odbędzie się 20 października 2018 roku w godzinach 9.00 – 17.00 w Hotelu Nadmorskim w Gdyni przy ul. Ejsmonda 2. Więcej informacji o konferencji oraz formularz zgłoszenia można znaleźć na stronie www.wychowaniemorskie.pl. Dla zgłoszonych uczestników przewidziano przerwy kawowe oraz obiad.

Konferencja „100 lat wychowania morskiego w Polsce” jest częścią jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości oraz 100-lecia Związku Harcerstwa Polskiego, który został objęty Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości. Ponadto konferencję swoim patronatem objęli Panowie Marek Gróbarczyk – Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Mieczysław Struk – Marszałek Województwa Pomorskiego, Dariusz Drelich – Wojewoda Pomorski, Wojciech Szczurek – Prezydent Miasta Gdyni, kpt. ż.w. Wiesław Piotrzkowski – Dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni, Tomasz Chamera – Przewodniczący PZŻ i hm. Dariusz Supeł – Przewodniczący ZHP.

Organizatorem konferencji jest Centrum Wychowania Morskiego ZHP w partnerstwie z Muzeum Marynarki Wojennej, Akademią Marynarki Wojennej, Fundacją STS Fryderyk Chopin, Sail Training Association Poland, Ligą Morską i Rzeczną, Fundacją Rejs Odkrywców, Fundacją Kapitana Borchardta, Pomorskim Związkiem Żeglarskim. Sponsorami konferencji są Port Gdynia i DCT Gdańsk.

Weronika Nadzikiewicz

[DAWNY]1539271227136[/DAWNY]

 

(C.M)
REKLAMA
W okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej na rzecz kandydatów w jakiejkolwiek formie. Publikacja na portalu internetowym jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej może zostać uznana za naruszenie przepisów ustawy Kodeks Wyborczy oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny (art. 498 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy, t.j. Dz. U. z 2018 r. poz. 754 z późn. zm.)

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© glosgdyni.pl | Prawa zastrzeżone