Zamknij

Święto sopockiego herbu proponuje „Kocham Sopot”

20:13, 30.03.2018 | C.M
REKLAMA
Skomentuj
fot. wronski76

1 kwietnia 1904 ówczesny burmistrz Sopotu wydał rozporządzenie, dotyczące oficjalnego wprowadzenia sopockiego herbu, w którym napisano m.in. że „Plaże  oraz morze, a także niebo nad Sopotem mają symbolizować odpowiednio barwy błękitną i złotą”.

Oryginalny projekt  herbu autorstwa berlińskiej artystki, Elsy Luedecke, nie zachował się, ale w tym czasie, kiedy go wprowadzano, jego wizerunek znalazł się na frontonie głównego wejścia do dzisiejszego Zakładu Balneologicznego, którego budowę ukończono właśnie w roku 1904. Dlatego ten najstarszy dziś wizerunek sopockiego herbu najbliższy jest z pewnością oryginalnej wersji projektu.

Warto przypomnieć, że sopoccy rajcy zaakceptowali początkowo w roku 1902 zupełnie inny projekt miejskiego herbu, który – obok flagi – stanowi przecież najważniejszy znak rozpoznawczy i symbol. Ten pierwszy projekt graficzny przedstawił rybaka w łódce na błękitnym morzu i nie uzyskał akceptacji pruskiej Heroldii – urzędu zajmującego się heraldyką.

Sopocki herb dość rzadko jest wykorzystywany, choć jego główne elementy – mewa i ryba, dość często są używane  w różnych projektach graficznych (np. logo klubów sportowych czy stowarzyszeń).

Dlatego Fundacja „Kocham Sopot”  proponuje  wzmocnienie roli sopockiego herbu i ustanowienie święta (na razie nieoficjalnego) sopockiego herbu.

Sopoccy pasjonaci i miejscy aktywiści, związani z Fundacją proponują:

Niech pierwszym symbolem tego święta będzie  Dzień Sopockiej  Mewy w dniu 1 kwietnia 2018 (w tym roku Wielkanocna Niedziela), podczas  którego sopoccy radni Kocham Sopot oraz sopoccy pasjonaci zapraszają  na spacer i karmienie mew.

[ALERT]1522435049199[/ALERT]

Spotkajmy się w tym dniu przy Zakładzie Balneologicznym pod najstarszym zachowanym wizerunkiem sopockiego herbu  o godzinie 15.00 i udajmy się na rodzinny świąteczny spacer na molo, gdzie wspólnie nakarmimy mewy.

Serdecznie zapraszamy!

Wojciech Fułek

REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© glosgdyni.pl | Prawa zastrzeżone