Zamknij

15. festiwal filmowy Millennium Docs Against Gravity po raz trzeci w Gdyni

11:50, 14.05.2018 | R.K
REKLAMA
Skomentuj
mat. prasowe

Ponad 60 premier najlepszych filmów dokumentalnych z całego świata, ułożonych w tematyczne sekcje. Spotkania z reżyserami i bohaterami, debaty i rozmowy, edukacja dla dzieci i seniorów. Trzecia trójmiejska edycja największego festiwalu kina dokumentalnego w Polsce odbędzie się w Gdyńskim Centrum Filmowym w dniach 16-25 maja. O Nagrodę Prezydenta Miasta Gdyni powalczy 13 filmów. 

Trailer filmowy 15. Millennium Docs Against Gravity FF

Millennium Docs Against Gravity to największy festiwal filmów dokumentalnych w Polsce i trzeci co do popularności w Europie. Realizowany jest równolegle w Warszawie oraz w Gdyni, Bydgoszczy, Wrocławiu i Lublinie. - Już piętnasty raz zapraszamy w filmową podróż dookoła świata. Cel niezmiennie ten sam: głębsze zrozumienie tego, co się dzieje z naszym światem poprzez historie opowiedziane językiem filmu. Sprawdzenie, czy rozumiemy świat i czy świat rozumie nas. Zwiększająca się z roku na rok publiczność Millennium Docs Against Gravity świadczy o właściwym rozpoznaniu potrzeby i zaufaniu do naszego konceptu festiwalu filmowego – powiedział podczas konferencji prasowej Artur Liebhart, dyrektor festiwalu.

 

13 filmów powalczy o filmową Nagrodę Prezydenta Miasta Gdyni

Podczas gali finałowej Nagrodę Prezydenta Miasta Gdyni w wysokości 15 000 złotych najlepszemu filmowi spośród nominowanych w konkursie głównym o nagrodę Millennium przyznają gdyńscy jurorzy: reżyser, filmoznawca i wykładowca Marcin Borchardt, animatorka i promotorka kultury Katarzyna Smoła oraz Anna Witkowska – artystka sztuk wizualnych i projektantka. W Gdyni wręczona zostanie również Nagroda Czytelników „Co Jest Grane 24”, zwycięzcę plebiscytu wskażą widzowie festiwalu.

W konkursie znalazł się m.in. nagrodzony na tegorocznym Festiwalu Filmowym Sundance „Genesis 2.0” Christiana Freia i Maxima Arbugaeva – film o łowcach kłów wymarłych mamutów na Nowej Syberii i eksperymentach genetycznych mających… przywrócić to zwierzę do życia. „Bez przerwy” („The Long Season”) Leonarda Retela Helmricha o życiu syryjskich uchodźców w obozie dla pracowników sezonowych w Libanie. W „Pokoleniu pieniądza” („Generation Wealth”) Lauren Greenfield snuje niezwykłą wizualnie opowieść o  rosnącej obsesji ludzi na temat bogactwa. Film „Jądra Tarzana” („Tarzan’s Testicles”) Alexandru Solomona opowiada o życiu w cieniu opuszczonego ośrodka badawczego, wybudowanego w latach 20. w Suchumi, stolicy Abchazji. Z kolei w „Można kochać ziemniaki” („Love is Potatoes”) holenderska reżyserka Aliona van der Horst odbywa podróż w przeszłość, do dzieciństwa swojej rosyjskiej matki i jej pięciu sióstr, które zmagały się ze strachem, głodem i wojną w stalinowskiej Rosji. Film znalazł się w jednej z nowych sekcji 15. Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity – „Peryferie imperium” – w której również inne filmy obrazują dzisiejszą rzeczywistość byłego ZSRR. Kolejny niezwykle ważny tytuł Konkursu Głównego to „Czyściciele internetu” („The Cleaners”). Reżyserzy filmu Hans Block i Moritz Riesewieck obalają mit o tym, że internet jest demokratycznym medium. I ukazują to, jak tysiące moderatorów treści na Filipinach dzień w dzień decyduje o tym, co pojawia się, a co nie w mediach społecznościowych. „Czyściciele internetu” to zarazem jeden z tytułów kolejnej nowej sekcji 15. Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity: „Co dalej z tym światem?”.

Jak co roku Festiwal to także okazja do zobaczenia najciekawszych filmów polskich twórców. W Konkursie znalazł się film „Książę i dybuk” („The Prince and the Dybbuk”) Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego, który otrzymał nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji jako najlepszy film dokumentalny w sekcji Venice Classics. To filmowa podróż śladami Michała Waszyńskiego, autora wielu znanych przedwojennych filmów z Eugeniuszem Bodo, reżysera mistycznego „Dybuka”, a także producenta hollywoodzkich hitów z Sofią Loren i Claudią Cardinale. W Konkursie zaprezentujemy także nagrodzony na Festiwalu IDFA film „Call me Tony” („Call me Tony”) Klaudiusza Chrostowskiego. Reżyser będzie gościem gali otwarcia gdyńskiej edycji festiwalu, wraz kompozytorem muzyki, Wojciechem Fryczem.

Spotkania z reżyserami, debaty, rozmowy po filmach i akademia dla dzieci i seniorów

Na spotkanie z publicznością do Gdyni przyjedzie również nominowany do Oscara® Christian Frei („Fotograf wojenny”), z którym rozmawiać będziemy po filmie „Genesis 2.0” i Bing Liu - „Jutro albo pojutrze” - kolejni reżyserzy walczący o Nagrodę Konkursu Głównego, a tym samym o Nagrodę Prezydenta Miasta Gdyni. Polskę reprezentować będą w Gdyni, obok Klaudiusza Chrostowskiego, Katarzyna Kozyra, reżyserka głośnego filmu „Szukając Jezusa”, oraz reżyserka filmu „Mogę przyjść do ciebie w snach”, Wiktoria Szymańska.

Podczas festiwalu odbędą się debaty organizowane z największymi ogólnopolskimi organizacjami pozarządowymi, m.in. Greenpeace Polska, WWF Polska, Otwarte Klatki oraz lokalnymi partnerami. Pokazowi filmu „Silas” towarzyszyć będzie debata „Jak chronić przyrodę nie wychodząc z domu?”. Po filmie „Brasila: projekt-utopia” zaplanowano dyskusję „To ludzie mieszkają w mieście. Czy przestrzeń publiczna, w której żyjemy, spełnia nasze potrzeby?”. Wreszcie debata „Po co nam tu inne kultury?”, we współpracy z festiwalem Globaltica i Oddziałem Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku, odbędzie po filmie „Ojczulek Joe i lew”. Dodatkowo odbędą się spotkania ze specjalnymi gośćmi: mistrzami nurkowania na bezdechu po filmie „Człowiek delfin”, nauczycielkami placówek Montessori po filmie „Pozwólmy dzieciom nauczać”, aktywistką Stowarzyszenia Otwarte Klatki i koordynatorką kampanii „RoślinnieJemy” po filmie „Zjadanie zwierząt” czy zawodowym kucharzem po „Alain Ducasse – kuchenne wyzwania”. Ofertę festiwalową zaprezentuje także Akademia Dokumentalna, program edukacyjny oparty na kinie non-fiction. Pokazy dla dzieci i seniorów  - nominowany w tym roku do Oscara® „Twarze, plaże” - odbędą się w sekcji OKI DOKI. Będzie także, we współpracy z Uniwersytetem SWPS, specjalne wydanie Filmoterapii.

Bilety na festiwalowe pokazy kosztują od 12 do 17 zł. Sprzedaż pojedynczych biletów w cenie 17 zł odbywa się on-line na stronie www.gcf.org.pl oraz w kasie Gdyńskiego Centrum Filmowego. Przy zakupie minimum 5 biletów na seanse festiwalowe cena jednego biletu wynosi 15 zł. Przy zakupie minimum 10 biletów cena jednego biletu spada do 12 zł.

Sprzedaż pakietów 10+, 5+ prowadzi wyłącznie kasa Gdyńskiego Centrum Filmowego. Nie ma możliwości rezerwacji biletów on-line na seanse festiwalowe. Wstęp na spotkania z autorami filmów jest bezpłatny.

 

Szczegółowy program projekcji i wydarzeń towarzyszących dostępny jest na stronach:

www.docsag.pl w zakładce “Gdynia”

www.gcf.org.pl w zakładce „kino studyjne”


Przemek Rydzewski

[ALERT]1526291884168[/ALERT]

 

(R.K)
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

Szanowny Użytkowniku

25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych").

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Po dniu 25 maja 2018 roku administratorami danych będzie firma , oraz nasi Zaufani Partnerzy, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszej stronie internetowej do Twoich potrzeb i zainteresowań oraz wykonywanie różnych badań mających na celu polepszanie usług internetowych i dostosowywanie ich do potrzeb użytkowników. Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w polityce prywatności.

Jaki jest cel przetwarzania danych?

Dane osobowe są zbierane w ramach korzystania przez naszych Użytkowników z naszej strony internetowej wraz z funkcjonalnościami na niej udostępnianych ,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszej stronie przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów. Przetwarzamy te dane w celach opisanych w polityce prywatności, między innymi aby: dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań,zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym, aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem dane mogą zostać przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. dostawcą usług IT, agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług, Zaufanym Partnerom oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania, gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Informujemy, że na naszej stronie internetowej dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych Partnerów.

Jak możesz zarządzać swoimi danymi?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo w polityce prywatności. Tam też znajdziesz informacje jak to zrobić.

Zaznacz przycisk „Zgadzam się” jeśli wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych podanych w formularzu przez i naszych Zaufanych Partnerów jako administratora danych osobowych, w celach marketingowych, które obejmują także niezbędne działania analityczne i zestawianie w profile marketingowe na podstawie aktywności na stronie internetowej zgodnie z bezwzględnie obowiązującymi przepisami prawa. Wyrażenie zgody jest dobrowolne , masz prawo do dostępu do swoich danych, ich poprawiania, a także wycofania udzielonej zgody w dowolnym momencie, a także o pozostałych kwestiach wynikających z art. 13 RODO, dostępnych w Polityce prywatności..

Zgadzam sięNie teraz
© glosgdyni.pl | Prawa zastrzeżone