Zamknij

Gdyńska sztuka pod okiem kuratorów z całego świata

18:54, 14.05.2018 | C.M
REKLAMA
Skomentuj
fot. Kamil Złoch

Gdynia gości kilkudziesięciu wyjątkowych znawców sztuki z całego świata. Miasto odwiedzili uczestnicy Międzynarodowego Kongresu Sztuki Współczesnej IKT, którzy z bliska przyjrzeli się Muzeum Miasta Gdyni oraz zaliczyli spacer szlakiem modernizmu. Kongres co roku gości w innym kraju i jest uznawany za jedno z najważniejszych wydarzeń tego typu.

Jest ich kilkudziesięciu, przyjechali do Polski z różnych zakątków świata i z bliska przyglądają się lokalnej kulturze oraz sztuce. Gdynia ma zaszczyt gościć uczestników Międzynarodowego Kongresu Sztuki Współczesnej IKT. W sobotnie przedpołudnie uznani kuratorzy sztuki współczesnej zwiedzili wystawy Muzeum Miasta Gdyni (na czele z wystawą „Co widzisz”) oraz udali się na charakterystyczny, gdyński spacer szlakiem modernizmu.

Kongres jest organizowany co roku, za każdym razem w innym kraju. Tym razem, po raz trzeci, gości w Europie Środkowowschodniej. Za wydarzenie odpowiedzialne jest Międzynarodowe Stowarzyszenie Kuratorów Sztuki Współczesnej IKT – prestiżowa i wiele znacząca organizacja, która w swoich szeregach skupia ponad 500 kuratorów i kuratorek z całego świata. Wyjątkowych gości w gdyńskim muzeum przywitała wiceprezydent miasta, Katarzyna Gruszecka-Spychała.

- Międzynarodowy Kongres Kuratorów Sztuki jest bardzo ważny, ponieważ grupuje profesjonalistów zajmujących się sztuką – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni. - IKT to ważna, prestiżowa organizacja, która ma dużo do powiedzenia na światowym rynku kultury i sztuki. Jako miasto już od dawna stawiamy na kulturę, myślę że dziś już nikt nie zadaje pytań czy warto. Jesteśmy przekonani, że kultura jest elementem marki Gdyni i jednym z tych składników, który poprawia jakość życia w naszym mieście – wyjaśnia wiceprezydent.

To okazja do rozmowy i wymiany poglądów, a także podzielenia się przydatnymi spostrzeżeniami z fachowcami z najwyższej półki świata kultury. Oprócz sobotniej wizyty w Gdyni, od 10 do 13 maja międzynarodowe grono kuratorów sztuki spotka się z trójmiejskimi artystami, w planie są także wizyty licznych instytucji kulturalnych na terenie całego Trójmiasta. 

Kongres w zasadzie zakończy i podsumuje złożone z dwóch części sympozjum „Płaszczyzny porozumienia. O uczeniu się od społeczności i z kontekstów”. Miasto Gdynia jest jednym ze współorganizatorów Międzynarodowego Kongresu Kuratorów Sztuki Współczesnej.

 Kamil Złoch/UM Gdyni

[ALERT]1526316520895[/ALERT]

 

(C.M)
REKLAMA
W okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej na rzecz kandydatów w jakiejkolwiek formie. Publikacja na portalu internetowym jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej może zostać uznana za naruszenie przepisów ustawy Kodeks Wyborczy oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny (art. 498 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy, t.j. Dz. U. z 2018 r. poz. 754 z późn. zm.)

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© glosgdyni.pl | Prawa zastrzeżone