Zamknij
REKLAMA

Jak oszczędzać na przyszłość dziecka?

00:00, 16.05.2018 | materiał partnera
Skomentuj
Fot. depositphotos

Prawidłowy rozwój i zapewnienie spokojnej przyszłości dziecka jest dla wszystkich rodziców priorytetem. Wiele osób jest przekonanych, że aby takie założenie stało się faktem, potrzebne jest znalezienie dobrze płatnej pracy czy dwóch etatów. Tymczasemwystarczy odrobina konsekwencji w oszczędzaniu i… właściwa polisa na życie.

Przyszłość dziecka może być spokojna, gdy zdecydujemy się na posagowe ubezpieczenie na życie dla dziecka. Jest to rozwiązanie długofalowe, które zapewni dziecku i ochronę, i środki na pierwsze samodzielne decyzje w dorosłym życiu. I nie musimy się martwić, czy w przyszłości stać nas będzie na zagraniczne studia czy zakup mieszkania dla dziecka.

Polisa posagowa, czyli ochrona i oszczędności w jednym

Ubezpieczenie posagowe to prosta forma łącząca ochronę i oszczędzanie na przyszłość. W praktyce oznacza to, że umowa chroni dziecko do czasu, aż osiągnie pełnoletność oraz gwarantuje wypłatę uzbieranej kwoty w momencie ukończenia określonego wieku, np. 20 lat.

Regularnie wpłacana składka powiększa sumę, która zostanie wypłacona na koniec umowy. Jednak jeżeli w jej trakcie ubezpieczonemu dziecku umrze rodzic, ubezpieczyciel gwarantuje wypłatę stałej renty do czasu ukończenia pełnoletności.

Zakup polisy posagowej jest niezwykle ważny, gdy myślimy o spokojnej przyszłości naszych dzieci. Jest to sposób, który pozwoli np. zgromadzić środki na studia w innym mieście, które już w dzisiejszych czasach są ogromnym kosztem dla rodziców. Minimalna kwota potrzebna na utrzymanie się w innym mieście to kwota około 1000 zł, zakładając bardzo skromny tryb życia naszego dziecka. Zdecydowanie korzystniej będzie miesięcznie przeznaczać na ubezpieczenie kwotę 100-200 zł, co w przyszłości pozwoli dziecku na bezpieczny start bez obawy, że na wymarzoną uczelnię nie starczy funduszy.

Jeśli nasza sytuacja finansowa nie ulegnie pogorszeniu – uzbierane środki dziecko może wykorzystać na inne cele – zakup mieszkania, samochodu lub rozwijanie własnych pasji. Z całą pewnością uzbierana kwota pozwoli na realizowanie marzeń i potrzeb naszego dziecka.

Na co zwracać uwagę przy wyborze polisy dla dziecka?

Dobra polisa dla dziecka powinna jasno przedstawiać sumę ubezpieczenia, którą otrzyma dziecka przy ustalonych przez nas składkach miesięcznych.

Ubezpieczenie powinno mieć również możliwość zmiany częstotliwości składek oraz opcję zawieszenia na czas, gdy mamy problemy finansowe.

Polisa warta uwagi to również taka, która ma możliwość rozszerzenia ochrony w oparciu o umowy dodatkowe. Ważne jest również, by ubezpieczyciel jasno precyzował wyłączenia z odpowiedzialności.

Koszt polisy posagowej – sam decydujesz

Im wcześniej podejmiemy decyzję o zakupie polisy posagowej – tym niższa będzie składka miesięczna. Jeśli zależy nam na kwocie 50 000 tys., to odkładając miesięcznie przez 10 lat miesięczna rata będzie niższa niż w umowie 5-letniej.

Jak wyglądają „posagówki” i składki w praktyce? To rodzic, opiekun prawny czy fundator sam deklaruje wysokość składki – oraz to jaka jej część będzie dotyczyć ochrony, a jaka oszczędności:

Towarzystwo ubezpieczeniowe Warta oferuje minimalną składkę w polisie posagowej – 100 zł. Ma również możliwość opłacania składek kwartalnie, półrocznie oraz rocznie, dzięki czemu można dopasować płatność składek w najbardziej korzystnym dla nas momencie.

Grupa ubezpieczeniowa PZU posiada w swojej ofercie polisę posagową, w której fundatorem nie musi być rodzic – może to być również dziadek, rodzic chrzestny czy przyjaciel rodziny. Zatem takie ubezpieczenie może być formą prezentu czy stypendium na przyszłość.

PZU oferuje umowę trwającą od 5 do 25 lat, przy czym okres umowy kończy się nie później niż po ukończeniu przez ubezpieczonego 25 roku życia. PZU posiada również ofertę umów dodatkowych jak Wsparcie po operacji chirurgicznej czy Wsparcie w czasie leczenia szpitalnego.

Towarzystwo PZU gwarantuje również możliwość zawieszenia płacenia składek lub zmiany częstotliwości płacenia składek, gdy z jakiś przyczyn nie możemy sobie na to pozwolić. Wówczas nie tracimy uzbieranych środków.

Gdzie szukać dobrej polisy dla dziecka?

Zakup polisy dla dziecka nie jest wcale prosty – na rynku ubezpieczeniowym znaleźć możemy tyle ofert, że łatwo się w nich pogubić. Najprostszym sposobem byłoby zatem wybranie konkretnej firmy ubezpieczeniowej i zakup ich oferty, jednak jest to niezwykle błędne założenie, ponieważ w ten sposób nie dowiemy się o istnieniu ofert o bardziej korzystnych warunkach i lepszej ochronie.

Dobra polisa to przede wszystkim produkt zakupiony w sprawdzonym miejscu, jak np. ubezpieczenie na życie w www.ubezpieczeniaonline.pl. Strona opracowana przez specjalistów w branży ubezpieczeniowej pozwala dotrzeć do wszelkich najważniejszych informacji o danym produkcie oraz na porównaniu wielu ofert i wybraniu tej właściwej.

Oszczędzanie na przyszłość naszego dziecka z całą pewnością przyniesie korzyści. Polisa pozwoli również chronić dziecko, czego nie zapewni zwyczajne odkładanie „do skarpety”. Ponadto umowa z ubezpieczycielem niejako motywuje do regularnych składek, czego w codziennym życiu wielu z nas może nie przestrzegać tak dokładnie.

(materiał partnera)
W okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej na rzecz kandydatów w jakiejkolwiek formie. Publikacja na portalu internetowym jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej może zostać uznana za naruszenie przepisów ustawy Kodeks Wyborczy oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny (art. 498 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy, t.j. Dz. U. z 2018 r. poz. 754 z późn. zm.)

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© glosgdyni.pl | Prawa zastrzeżone