Zamknij
REKLAMA

Gdyńska spółka pomoże w rozbudowie lotniska w Abu Dhabi

01:19, 16.05.2018 | C.M
REKLAMA
Skomentuj

Spółka Sito Poland z Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego w Gdyni podpisała umowę partnerską z firmą konsultingową iTech z Abu Dhabi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Polscy informatycy specjalizujący się w Systemach Informacji Geograficznej (GIS), czyli wysoce zaawansowanych mapach przestrzennych, będą wspomagali rozbudowę jednego z największych na świecie portów lotniczych.

Sito Poland właśnie podpisało umowę partnerską ze spółką konsultingową iTech ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Umowa ta dotyczy dostarczania przez gdyńską firmę rozwiązań i usług IT m.in. na potrzeby projektu rozbudowy portu lotniczego w Abu Dhabi. 
 
Sito zwróciło na siebie uwagę arabskich partnerów (iTech), ze względu na realizację systemów map przestrzennych integrujących wiele różnorodnych danych dla kilkudziesięciu miast i miejscowości w całej Finlandii. Na liście klientów znajdują się m.in. samorządy z Helsinek, Vantaa, Espoo, czy Tampere.  
 
– Jesteśmy częścią Sitowise, jednej z największych i najbardziej innowacyjnych fińskich firm konsultingowych zajmujących się projektowaniem oraz zarządzaniem projektami z zakresu infrastruktury, mieszkalnictwa, transportu, ochrony środowiska i usług cyfrowych. Realizujemy zarówno Systemy Informacji Geograficznej dla miast, firm i instytucji, jak i projekty z zakresu wirtualnej rzeczywistości. Zwłaszcza w tym pierwszym zakresie postrzegamy największe potrzeby rynku – tłumaczy Grzegorz Hawrot, prezes zarządu Sito Poland. 
 
Lotnisko w ZEA jest jednym z najszybciej rozwijających się portów na świecie. Obecnie obsługuje 20 milionów pasażerów rocznie. 
 
W Abu Dhabi trwają teraz prace wykończeniowe na Terminalu 3, w głównym budynku i centrum lotniska. Inwestycja jest wyceniana na 1 mld dolarów USA. Otwarcie nowego terminalu jest przewidziane na 2019 rok. Wtedy przepustowość lotniska zwiększy się do ponad 30 mln pasażerów rocznie. Docelowo jest możliwość wzrostu do 80 mln podróżnych. Po uzyskaniu takiej przepustowości będzie to drugi co do wielkości port lotniczy na świecie. Dla porównania Okęcie rocznie obsługuje 15 mln osób, a największy na świecie port lotniczy w Atlancie - 95 mln pasażerów.
 
– Partnerzy z iTech chcą wykorzystać m.in. nasze doświadczenie przy obsłudze tego typu projektów – dodaje Grzegorz Hawrot. 

Nie będzie to pierwszy projekt Sito Poland związany z transportem lotniczym. Wcześniej spółka uczestniczyła w projekcie rozwoju portu lotniczego w Helsinki-Vantaa. Polscy informatycy przygotowywali oprogramowanie i wizualizacje, które wykorzystane zostały podczas realizacji inwestycji wartej ponad 900 mln euro i obejmującą swym zasięgiem teren wielkości 90 boisk piłkarskich.
 
Sito Poland, to spółka z branży IT z siedzibą w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni. W Polsce firma jest jednym z pionierów w tworzeniu wirtualnej rzeczywistości (VR) i systemów informacji geograficznej (GIS – ang. Geografic Information Systems). Obecnie informatycy Sito Poland pracują również nad innowacyjną aplikacją (jedną z pierwszych na świecie) służącą do symulacji w czasie rzeczywistym rozprzestrzeniania się sygnału 5G w przestrzeni miejskiej. Projekt wykorzystuje inteligentne lampy w których zamontowane będą anteny transmisji danych 5G oraz kamery bezpieczeństwa i czujniki pogodowe. Dzięki naszej aplikacji możliwe będzie symulowanie działania takiej sieci oraz pozostałych urządzeń w modelu wirtualnej rzeczywistości.

Marta Jaszczerska/UM Gdyni

[ALERT]1526426374275[/ALERT]

 

(C.M)
REKLAMA
W okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej na rzecz kandydatów w jakiejkolwiek formie. Publikacja na portalu internetowym jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej może zostać uznana za naruszenie przepisów ustawy Kodeks Wyborczy oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny (art. 498 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy, t.j. Dz. U. z 2018 r. poz. 754 z późn. zm.)

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© glosgdyni.pl | Prawa zastrzeżone