Zamknij
REKLAMA

Start rakiety Falcon Heavy w PPNT Gdynia

15:35, 07.02.2018 | C.M
REKLAMA
Skomentuj
frot.Katarzyna Czapiewska

Spotkanie z byłym inżynierem NASA, barwne opowieści gdyńskich konstruktorów rakiet i w końcu widok samochodu Tesla Roadster szybującego w stronę Marsa przy dźwiękach „Space Oddity”... W takiej atmosferze fani kosmonautyki oglądali wczoraj na dużym ekranie w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym Gdynia start rakiety Falcon Heavy podczas wydarzenia Space Night.

 

Space Night to wspólna inicjatywa kilku firm działających na terenie PPNT Gdynia oraz realizujących projekty w branży lotniczej i kosmicznej: Space Forest, aiRPAS Machines i VR Visio. „- Imprezę zadedykowaliśmy przede wszystkim geekom kosmosu, ale także tym, którzy o podboju wszechświata i polskim udziale w podobnych projektach chcieli dowiedzieć się czegoś więcej, a ponad wszystko, poczuć na własnej skórze emocje, jakie towarzyszą tak odważnym przedsięwzięciom” - mówił pomysłodawca wydarzenia Maks Wesołowski z aiRPAS Machines.

 

Gdyńscy konstruktorzy rakiet i gość z NASA

Relację ze startu rakiety Falcon Heavy okrzykniętego najbardziej przełomowym wydarzeniem w historii kosmonautyki od czasu lądowania na księżycu, można było obejrzeć 6lutego, w sali kinowej PPNT Gdynia. Falcon Heavy to rakieta o największym załadunku cargo na świecie. Podczas startu wspomnianym załadunkiem był prywatny samochód elektryczny Elona Muska - Tesla Roadster, za którego kierownicą posadzono manekinaw stroju kosmonauty, a na panelu zamontowano plakietkę z napisem „Don’t panic!. Celem misji było uwolnienie Tesli z luku ładunkowego rakiety i skierowanie auta lotem inercyjnym w stronę Marsa. Falcon Heavy wzniosła się w środę, późnym wieczorem czasu polskiego z przylądka Canaveral na Florydzie.

Ponad dwugodzinne opóźnienie startu uczestnicy Space Night przyjęli z pełną wyrozumiałością. Tym bardziej, że czas oczekiwania wypełniły pokazy filmów z poprzednich lotów rakiet SpaceX oraz Parkowiczów ze Space Forest. Wszystkie okraszone profesjonalnym komentarzem samych konstruktorów.

 

Największą niespodzianką wieczoru był udział w wydarzeniu prof. Scotta Madry’ego – emerytowanego pracownika NASA, a obecnie dyrektora zarządzającego Global Space Institute. - Na bieżąco śledzimy kolejne sukcesy SpaceX. Mimo, że główny lot postanowiliśmy obejrzeć w domu, to i tak warto było przyjechać po to, by spotkać się i posłuchać ludzi, którzy na co dzień realizują projekty dla branży kosmicznej. Właściwie najbardziej nam na tym zależało – dzieliła się swoimi wrażeniami Kasia, która przyjechała na Space Night ze swoim chłopakiem.

 

Raj dla fanów kosmosu

Ponadto, uczestnicy wydarzenia mogli spróbować swoich sił na symulatorach lotów firmy aiRPAS Machines, a także wirtualnie polecieć na Księżyc w okularach wirtualnej rzeczywistości z VR Visio. Przez cały wieczór niesłabnącym zainteresowaniem cieszyło się stoisko inżynierów ze Space Forest, którzy zaprezentowali rakiety skonstruowane na potrzeby projektu DEWI – realizowanego dla Europejskiej Agencji Kosmicznej.

 

Misja Elona Muska ma otworzyć drogę do budowy prywatnych stacji kosmicznych, kosmicznego górnictwa i, co najważniejsze, lotów załogowych na Czerwoną Planetę.

 

Relacja ze Space Night w PPNT Gdynia:

 

(C.M)
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© glosgdyni.pl | Prawa zastrzeżone