Zamknij

Punkt nr 5 rozporządzenia ZKM

16:45, 03.01.2018 | C.M
REKLAMA
Skomentuj

Zakład Komunikacji Miejskiej w Gdyni wydał rozporządzenie. Kontrowersje może budzić punkt nr 5. Dotyczy on sytuacji, w której miejsce w autobusie zajmuje rowerzysta, a do pojazdu chce wsiąść np. matka z dzieckiem. Co wtedy?

W sytuacji, gdy dla osoby na wózku inwalidzkim lub z wózkiem dziecięcym nie ma miejsca w pojeździe, ponieważ zostało ono wcześniej zajęte przez osobę z rowerem, kierowca może poprosić osobę przewożącą rower o dobrowolne ustąpienie miejsca osobie na wózku inwalidzkim lub z wózkiem dziecięcym.

Jeżeli jednak osoba przewożąca rower odmówi ustąpienia miejsca w pojeździe osobie na wózku inwalidzkim lub z wózkiem dziecięcym, kierowca ma obowiązek poinformować osobę na wózku inwalidzkim (lub osobę jej towarzyszącą) lub z wózkiem dziecięcym o braku możliwości zajęcia przez nią miejsca w pojeździe.

Natomiast osoba przewożąca rower ma prawo kontynuować podróż tym pojazdem. 

Nowe zasady nie podobają się jednemu z kierowców komunikacji miejskiej.

- To rozporządzenie nie jest dla mnie jasne. Z jednej strony ustala się jakąś główną zasadę, a w tym samym piśmie się jej zaprzecza. Autobusy są konstrukcyjnie przygotowane do przewozu wózków, a nie rowerów. Dlaczego kierowcy mają tłumaczyć rowerzystom, kto ma pierwszeństwo, a potem odmawiać miejsca np. osobie niepełnosprawnej - Do tego kierowcy ponoszą odpowiedzialność za bezpieczeństwo pasażerów w czasie kolizji czy gwałtownego hamowania. Taki rower może komuś wyrządzić krzywdę -

mówi Maciej Kopyciński, kierowca

(http://www.tvn24.pl)

(C.M)
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© glosgdyni.pl | Prawa zastrzeżone