Zamknij

Minął miesiąc: krótkie komentarze do wybranych wydarzeń wrześniowych

21:49, 06.10.2018 | C.M
REKLAMA
Skomentuj
Jakub Szymczuk/KPRP

1.Jesteśmy, kolejno po raz drugi, mistrzami świata w siatkówce po pokonaniu w półfinale USA (3:2) a w finale, po raz kolejny (poprzednio w 2014 r.), Brazylię (3:0). Z Amerykanami było ciężko, ale na szczęście piąty set (tie-break – do 15) nasi nie odpuścili.

2.Kampania wyborcza w pełnym toku, niedługo finisz (ostatni tydzień) a finał 21 października. Warto, biorąc pod uwagę poprzednią, na pewne rzeczy zwrócić uwagę, a mianowicie

   jest taka zasada: „wyjątek potwierdza regułę”, szczególnie należy ją przestrzegać w ocenach grupowych (statystycznych), np., jeśli wymienia się kilka przypadków łamania prawa (np. drobnej kradzieży, spowodowania wypadku komunikacyjnego i inne) przez sędziów to, biorąc pod uwagę ilość sędziów w kraju wynosząca ok. 10 000, są to wypadki wyjątkowe a cała populacja potwierdza swoją uczciwość pod tym względem, tak jak kilkadziesiąt złodziei w naszej ok. 230 tysięcznej Gdyni (a w 2000 roku byliśmy miastem ponad 250 tysięcznym - łza się w oku kręci) nie czyni Gdynię złodziejską, podlegająca obowiązkowej reformie „dobrej zmiany”;

   obecnie PiS zarzuca Platformie zmianę stanowiska w sprawie podniesienia wieku emerytalnego, którego była zwolennikiem (dla mnie przy wydłużaniu się średniego wieku życia, jest to logiczne). Ważne jest, że Platforma ogłosiła to przed wyborami, aby wyborca mógł to uwzględnić w czasie glosowania, a nie tak, jak to było w poprzednich wyborach, kiedy o reformie znoszącej niezależność sądownictwa (sprzecznej z konstytucją) dowiedzieliśmy się po wyborach;

   warto przy glosowaniu pamiętać, że niektórym kandydatom (np. będącym także parlamentarzystami) zarzuca się łamanie złożonej przysięgi na wierność Konstytucji przy uchwalaniu np. ustaw dotyczących likwidacji niezależności władzy sądowniczej.

   Oczywista, że do wyborów powinniśmy pójść jak najliczniej!

3.Wizyta Prezydenta Dudy w Waszyngtonie. Oto opis tego wydarzeniu w „Plus Minus” Rzeczpospolitej (22-23 września 2018 r., str. 40 „Ścianka płaczu”, autorzy: Robert Górski i Mariusz Cieślik):

”Prezydent Duda poleciał do USA. Po dziewięciu godzinach lotu (na siedząco), spotkał się z prezydentem Trumpem w jego gabinecie i tam podpisał jakąś deklarację (na stojąco). Dobrze, że Polska wstała z kolan. Ale może warto, żeby usiadła?”

4.43 Festiwal Filmowy w GDYNI 2018, 17-22 wrzesień. Główne nagrody:

- ZŁOTE LWY: „Zimna wojna” Pawła Pawlikowskiego.

Pełna pasji historia miłości kobiety i mężczyzny, którzy poznali się wśród ruin powojennej Polski.. Mimo wszelkich różnic i przeciwności są na siebie skazani i nie są w stanie się rozstać. …..”

- SREBRNE LWY: „Kamerdyner” Filipa Bajona.

Mateusz Krol, kaszubski chłopiec, po śmierci matki zostaje przygarnięty przez pruską arystokratkę Gerdę von Krauss. Rówieśniczką Mateusza jest córka von Kraussów Marita. Między młodymi rodzi się miłość. Traktat wersalski, który daje Polsce niepodległość, sprawia, że von Kraussowie tracą majątek i wpływy. ..…

- NAGRODA PUBLICZNOŚCI oraz NAGRODA SPECJALNA (jedna z dwóch): „Kler” Wojciecha Smarzowskiego.

Przed kilkoma laty tragiczne wydarzenia połączyły losy trzech księży katolickich. Teraz, w każdą rocznicę katastrofy, z której cudem uszli z życiem, duchowni spotykają się, by uczcić fakt swojego ocalenia. Na co dzień układa im się bardzo różnie. …..”

Materiał oparty na stronie internetowej dotyczącej 43 Festiwalu Filmowego w Gdyni 2018 r.: http://www.festiwalgdynia.pl/program/filmy/-1-_konkurs-glowny.html.

5.Afera GetBack. Spółka zarabiała na ściganiu dłużników, emitując jednocześnie obligacje uzgodnione z Komisja Nadzoru Finansowego do kwoty 300 milionów złotych. Równocześnie jednak emituje obligacje prywatne, które nie podlegały kontroli, na kwotę prawie dwóch miliardów. W połowie 2017 roku GetBack i jego prezes zbliżyli się do polityki. W prawicowej prasie zamieszczali całostronicowe reklamy, sponsorowali też projekty prawicowego Instytutu Wolności.

W grudniu 2017 roku anonimowy sygnalista zawiadomił kilka instytucji, w tym Komisję Nadzoru Finansowego, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Giełdę Papierów Wartościowych, że GetBack przypomina piramidę finansową. Podobnie jak w przypadku afery Amber Gold, tylko weryfikowane kwoty są różne: w Amber Gold – ok. 850 mln zł a GetBack – ok. 3,3 mld zł. Posłanka Nowoczesnej Paulina Hennig-Kloska chce powołania podkomisji sejmowej w tej sprawie (w ramach Komisji Finansów Publicznych).

Janusz Beński

[ZT]2029[/ZT]

[ZT]1939[/ZT]

[ALERT]1538856234451[/ALERT]

 

(C.M)
REKLAMA
W okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej na rzecz kandydatów w jakiejkolwiek formie. Publikacja na portalu internetowym jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej może zostać uznana za naruszenie przepisów ustawy Kodeks Wyborczy oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny (art. 498 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy, t.j. Dz. U. z 2018 r. poz. 754 z późn. zm.)

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© glosgdyni.pl | Prawa zastrzeżone