Zamknij

Ćwiczenia ratowniczo-gaśnicze w gdyńskim porcie

20:36, 11.09.2018 | C.M
REKLAMA
Skomentuj
fot. PAP

Specjaliści z Ratowniczej Stacji Górnictwa Otworowego PGNiG na terenie Morskiego Portu Gdynia przeprowadzili ćwiczenia ratowniczo-gaśnicze i rozlewowe LNG. W ćwiczeniach wzięły udział również służby strażackie operujące na terenie portów oraz stoczni. Około 100 gości mogło przyglądać się im z pobliskiej trybuny.

"Spotkaliśmy się w celu wprowadzenia zaproszonych gości w tematykę bezpieczeństwa związaną z LNG, czyli ciekłym metanem. Dlatego są to ćwiczenia gaśniczo-pożarniczo-wylewowe, związane z tym przyszłościowym medium" - zaznaczył kierownik Jednostki Ratownictwa Górniczego w PGNiG Marcin Rusek. Dodał, że LNG jest paliwem "praktycznie czystym ekologicznie".

"Za mną płonie LNG - wyjaśnił Jacek Pogoda z Ratowniczej Stacji Górnictwa Otworowego PGNiG, wskakując na studnię, do której wlano 1,5 tony tego paliwa. - Tam jest wlany gaz, ciekły metan skroplony, który w tym momencie się zapalił. Studnia płonie, ten gaz się spala, ale nie ma praktycznie żadnego dymu" - zauważył.

Pogoda zwrócił uwagę, że podczas pokazu w gdyńskim porcie służby ratownicze zademonstrowały, jak spalają się dotychczas stosowane paliwa - mazut, benzyna, olej napędowy, co było związane z unoszeniem się chmury czarnego dymu.

Goście, którzy uczestniczyli w pokazie, byli też świadkami dokonania rozlewu LNG na wodę. "Jest to doświadczanie, które wykonuje się bardzo rzadko na świecie. Zobaczyliśmy, że praktycznie poza bardzo szybkim odparowaniem, nic się nie wydarzyło" - powiedział Pogoda.

Prezes spółki PGNiG Obrót Detaliczny Henryk Mucha wyjaśnił, że celem ćwiczeń ratowniczo-pożarniczych na terenie portu w Gdyni jest wypracowanie instrukcji bezpieczeństwa. Posiadanie tej instrukcji umożliwi PGNiG komercyjne bunkrowanie, czyli tankowanie surowca, praktycznie na terenie każdego portu morskiego. "W styczniu 2018 r. zamierzamy przeprowadzić pierwsze komercyjne bunkrowanie"- zapowiedział.

 

Źródło informacji: Centrum Prasowe PAP

(C.M)
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© glosgdyni.pl | Prawa zastrzeżone