Zamknij

To już 2 lata nagrywania Rady Miasta

23:58, 27.06.2018 | C.M
REKLAMA
Czesław Mikołajew

Michał Kowalewski, Partia Razem, Marzę o Gdyni:​ Dwa lata temu, w czerwcu rozpoczęliśmy nagrywanie i udostępnianie w internecie nagrań z posiedzeń Rady Miasta Gdyni. Z tych nagrań, poza nami, korzystały także Inicjatywa Polska, Nowoczesna, Miasto Wspólne, korzystali mieszkańcy i mieszkanki. Postanowiliśmy uczcić te​ dwa lata pracy na rzecz miasta​ tortem i konferencją. Postanowiliśmy też zwrócić uwagę na ​absurdalny opór przed transparentnością, jaki przez te lata stawiał prezydent Szczurek i Samorządność. Po dwóch latach próśb, petycji, nacisku medialnego, kuriozalnych wymówek rządzących nadal ratusz nie zadbał o tak prostą rzecz, jak archiwizowanie posiedzeń. Czy tak zachowuje się władza szanująca mieszkańców i aktywistów? Czy raczej ​władza, która traktuje miasto jak swoją własność, której wścibscy mieszkańcy i aktywiści przeszkadzają​? 


 To jest brak szacunku i ​traktowanie gdynian i gdynianek jak intruzów​. Przypominamy Samorządności Wojciecha Szczurka: to miasto nie jest waszą własnością, a ​to co się dzieje na posiedzeniach Rady i komisji nie jest waszą wewnętrzną sprawą​. 
 Jako ​Partia Razem​ i jako ​Marzę o Gdyni​ chcemy ​władz i​ ​miasta transparentnego​. Ale chcemy też Gdyni dbającej o to, by mieszkańcy interesowali się sprawami miasta i mieli jak najbardziej ​wygodny i atrakcyjny dostęp do informacji​. Uważamy, że miasto powinno zorganizować transmisje także z posiedzeń komisji Rady Miasta. Najważniejsze informacje powinny trafiać do mieszkańców także w postaci fizycznej, nie tylko elektronicznej. Niech wzorem będą dla nas świetne broszury z informacjami na temat przychodów, inwestycji i finansowania zadań miasta, które przygotowuje rządzony przez Roberta Biedronia Słupsk. Budżet miasta jest naszym ​budżetem obywatelskim​. Jeśli chcemy, by mieszkańcy się angażowali w sprawy miasta i decydowali o nich w oparciu o fakty, a nie ​propagandę sukcesu ratusza​, musimy zapewnić im dostęp do informacji. ​Jako Marzę o Gdyni zadbamy by ten dostęp był łatwy i atrakcyjny. Wprowadzimy nowe standardy informowania mieszkańców, transparentności i dialogu. 


 Łukasz Kowalczuk, Partia Razem, Marzę o Gdyni​: W najbliższym czasie złożymy ​petycję z prośbą o informowanie o terminach i tematach posiedzeń komisji rady na stronie facebookowej Rady Miasta Gdyni. Jesteśmy ciekawi czy ta drobna prośba także wykroczy poza strefę komfortu Samorządności Wojciecha Szczurka. To na komisjach są opiniowane nasze wnioski, petycje mieszkańców oraz zapadają decyzje, których uzasadnienia mamy prawo znać. Żeby jednak to funkcjonowało, mieszkaniec powinien mieć możliwość zaplanowania sobie obecności na takiej komisji. Dbanie o jawność, transparentność oraz promocja partycypacji i demokracji to rozwiązania zapisane w ustawie o samorządzie gminnym. Kolejne zadania, które obecne władze Gdyni lekceważą, a które muszą być realizowane za pomocą naszego wolontariatu. Tak dłużej być nie powinno i czas to zmienić.

 
 Korzystając z okazji zapraszamy na ​doroczny piknik Razem​, który odbędzie się ​w sobotę 30 czerwca w Parku Rady Europy w Gdyni​. Będzie to dobra okazja, by porozmawiać i pomarzyć o lepszej Gdyni. W trakcie pikniku będzie można podpisać się pod obywatelskim projektem ustawy "​Pracujmy krócej! 7 godzin pracy​". 

Krzysztof Adamski
Rzecznik prasowy Partii Razem w województwie pomorskim

[ZT]1793[/ZT]

[ZT]1504[/ZT]

[ALERT]1530137120942[/ALERT]


 

(C.M)
REKLAMA
© glosgdyni.pl | Prawa zastrzeżone