lipiec 26, 2017

Ministrowie kultury państw Grupy Wyszehradzkiej w Gdyni

Ministrowie kultury państw Grupy Wyszehradzkiej w Gdyni fot. Karol Stańczak

Przez dwa dni, 1 i 2 czerwca, Gdynia gości ministrów kultury państw Grupy Wyszehradzkiej (V4). Eksperci z Polski, Czech, Słowacji i Węgier spotykają się raz w roku, by z jednej strony omówić bieżące projekty i podsumować dotychczasową współpracę, a z drugiej - by zaplanować i zdecydować,

co w ramach wspólnych działań będzie się działo w kolejnych latach. Dziś, podczas wizyty w Muzeum Emigracji, mieli okazję poznać historię polskiej diaspory.

Gości powitał gospodarz miasta prezydent Wojciech Szczurek: 
- To ogromny zaszczyt dla naszego miasta móc gościć to niezwykłe wydarzenie w Gdyni , w tym szczególnym miejscu. Cieszę się , że jest to okazja by pokazać nową placówkę w naszym mieście - Muzeum Emigracji. W historii Gdyni współpraca międzynarodowa zawsze wpisana była w dzieje, jak i we współczesność. Niech ten klimat współpracy towarzyszy Państwa obradom. 

Podczas rozmów i obrad w Gdyni, Polskę reprezentuje prof. Piotr Gliński, wicepremier i Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP. Podkreślił, że Gdynia nieprzypadkowo została wybrana na miejsce spotkania Grupy: 
- Gdynia to symbol wspaniałego, szybkiego rozwoju, który był zaplanowany i zakończył się wielkim sukcesem. Miejsce w którym się spotykamy - zarówno miasto Gdynia jak i Muzeum Emigracji - to miejsca bardzo symboliczne. Wyjątkowe są przede wszystkim w kontekście trudnego tematu naszej jutrzejszej dyskusju, poświęconej budowaniu poczucia tożsamości i wspólnego wizerunku naszych krajów. 

Spotkanie w Muzeum Emigracji było okazją do wręczenia Międzynarodowej Nagrody Wyszehradzkiej za rok 2015, która trafiła do Muzeum Sztuki w Ołomuńcu. Ministrowie wybiorą także laureata Międzynarodowej Nagrody Wyszehradzkiej za 2016 rok. 

Polskę podczas obrad Grupy Wyszehradzkiej reprezentuje również Jarosław Sellin, Sekretarz Stanu w MKiDN, z ramienia Czech – Minister Kultury Daniel Herman i Sekretarz Stanu Patrik Košicky. Z ramienia Słowacji obecny jest wiceminister kultury Ivan Sečík, a z Węgier Orsolya Pacsay-Tommasich, Sekretarz Stanu ds. międzynarodowych i europejskich w Ministerstwie Zasobów Ludzkich.

Grupa Wyszehradzka jest nieformalną regionalną formą współpracy czterech państw Europy Środkowej – Polski, Czech, Słowacji i Węgier. Łączy je nie tylko sąsiedztwo i podobne uwarunkowania geopolityczne, ale przede wszystkim wspólna historia, tradycja, kultura oraz wyznawane wartości. 

Od 1 lipca 2016 r. do 30 czerwca 2017 r. prezydencję w Grupie sprawuje Polska. Następnie rolę państwa przewodniczącego obejmą Węgry.

Źródło: http://gdynia.pl/co-nowego

Rate this item
(0 votes)

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

W Twojej sprawie

Apteka dla aptekarza

Apteka dla aptekarza

Maj 16, 2017 Rate: 5.00

NAJNOWSZE TWEETY

PK: sprzeciw prokuratora w sprawie reprywatyzacji warszawskiej nieruchomości przy ulicy Lwowskiej 15 https://t.co/XED6yKb6RM przez @Tweet
RT @pisorgpl: Młodzi Posłowie #PiS apelują do protestujących: Razem chcemy żyć w Polsce sprawiedliwej, nowoczesnej i bezpiecznej. ➡️Podajci…
CBA Gdańsk: biznesmen korumpował https://t.co/3qe0bozsAZ przez @Tweet
Prokurator zastosował konfiskatę rozszerzoną i przepadek mienia https://t.co/k6ermdLA84 przez @Tweet
Follow Czesław Mikołajew on Twitter

Redakcja poleca

WEZWANIE DO USUNIĘCIA NARUSZENIA PRAWA

Apteka dla aptekarza

Implant prącia – nowoczesna metoda leczenia zaburzeń erekcji

Okulary przeciwsłoneczne - porady UOKiK

Policjanci apelują o rozwagę przy pozostawianiu zwierząt w samochodach

WEZWANIE DO USUNIĘCIA NARUSZENIA PRAWA

Teatr jednego aktora na Stadionie Miejskim

Spójnia Gdynia o dwa kroki od awansu!

Wyjazdowe zwycięstwo żużlowców Zdunek Wybrzeża w zaległym meczu!

Sopockie co nieco: Piechotą do mariny?

ORP Czajka - 50 lat pod biało-czerwoną banderą

Eksperci: arytmie serce w Polsce i Europie osiągają rozmiary epidemii

© 2017 Głos Gdyni All Rights Reserved
Zobacz ponownie