99. rocznica odtworzenia Marynarki Wojennej

28 listopada przypada 99. rocznica odtworzenia Marynarki Wojennej w Polsce, na mocy dekretu wydanego przez Józefa Piłsudskiego. To również 390. rocznica zwycięskiej bitwy pod Oliwą będącej największym osiągnięciem floty z czasów I Rzeczypospolitej.

 

Obchody 99. rocznicy odtworzenia MW rozpoczną się w poniedziałek, 27 listopada o godz. 18.30, uroczystym capstrzykiem. Trasa prowadzić będzie ulicami: 3 Maja, 10 Lutego, Świętojańską, Pułaskiego, Waszyngtona na skwer Kościuszki, gdzie przy Płycie Pomnika Marynarza Polskiego nastąpi uroczyste złożenie kwiatów.

We wtorek 28 listopada obchody rozpoczną się o godz. 12.00 przy Płycie Pomnika Marynarza Polskiego uroczystą odprawą wart, by następnie w godz. 14.30–15.30 przenieść się na nabrzeże Pomorskie. Tam odbędzie się uroczystość podniesienia bandery na nowoczesnym niszczycielu min ORP Kormoran

Okręt wejdzie w skład 13. Dywizjonu Trałowców im. admirała floty Andrzeja Karwety, który jest oddziałem taktycznym 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. Kormoran stacjonować będzie w Porcie Wojennym w Gdyni.

ORP Kormoran to pierwszy nowy okręt zbudowany w polskiej stoczni od początku lat 90. ubiegłego wieku. Nowoczesny niszczyciel min to prototyp stworzony przez konsorcjum, w skład którego wchodziła między innymi Stocznia Remontowa Shipbuilding oraz Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej. Najprawdopodobniej jest to pierwszy z serii trzech bliźniaczych okrętów.

ORP Kormoran to okręt niezwykły. Będzie mógł pływać po wodach Bałtyku i Morza Północnego oraz w ramach działalności operacyjnej prowadzonej w składzie zespołów zadaniowych NATO, w każdym rejonie świata.

Do jego głównych zadań należeć będzie rozpoznawcze poszukiwanie min na torach wodnych i w wyznaczonych akwenach, a także w portach, na redach i torach podejściowych do nich. Jednostka będzie niszczyć miny i zagrody minowe, prowadzić obserwacje przeciwminowe, a także przeprowadzać okręty i transportowce przez rejony zagrożone minami. Będzie odpowiedzialna za stawianie zagród minowych oraz prowadzenie akcji ratowniczych.

Wyposażenie okrętu robi wrażenie. Podstawowym jego uzbrojeniem są środki techniczne umożliwiające wykrywanie oraz likwidację zagrożeń minowych, w tym sonary: podkilowy SHL-101/TM i samobieżny o zmiennej głębokości zanurzenia SHL-300 na pojeździe podwodnym Saab Double Eagle Mark III. Jednostka posiada także autonomiczny pojazd podwodny Kongsberg Hugin oraz polski zdalnie sterowany pojazd podwodny Morświn służący do identyfikacji obiektów minopodobnych i niszczenia min morskich za pomocą zdalnie odpalanych ładunków wybuchowych typu Toczek. Dodatkowo dysponuje również polskimi zdalnie sterowanymi pojazdami podwodnymi wielokrotnego i jednorazowego użytku typu Głuptak. Ponadto w skład uzbrojenia okrętu wchodzi armata okrętowa Wróbel II kalibru 23 mm i trzy wielkokalibrowe karabiny maszynowe WKM-Bm kalibru 12,7 mm oraz dwie wyrzutnie rakiet przeciwlotniczych Grom.

Po podniesieniu bandery Marynarki Wojennej okręt wejdzie w skład 13. Dywizjonu Trałowców im. admirała floty Andrzeja Karwety, który jest oddziałem taktycznym 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. Okręty dywizjonu stacjonują w Porcie Wojennym w Gdyni i właśnie tam na co dzień będzie można zobaczyć naszego nowoczesnego niszczyciela min.

Rate this item
(0 votes)
Last modified on poniedziałek, 27 listopad 2017 12:00

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

W Twojej sprawie

POMORSKIE ekoŚwięta

POMORSKIE ekoŚwięta

Gru 17, 2017 Rate: 0.00

Jak kupić dobrą rybę na Święta?

Jak kupić dobrą rybę na Święta?

Gru 13, 2017 Rate: 0.00

Redakcja poleca

WEZWANIE DO USUNIĘCIA NARUSZENIA PRAWA

"To największa afera finansowa III RP". Wyłudzono nawet 250 mld zł

Sopockie co nieco: Piechotą do mariny?

Po wyroku w sprawie Parku Rady Europy

Apteka dla aptekarza

Implant prącia – nowoczesna metoda leczenia zaburzeń erekcji

W odpowiedzi na słowa wiceministra w Ministerstwie Zdrowia Pana Piotra Gryzy,

Sopockie co nieco: Czyją własnością jest miasto?

WEZWANIE DO USUNIĘCIA NARUSZENIA PRAWA

Teatr jednego aktora na Stadionie Miejskim

Spójnia Gdynia o dwa kroki od awansu!

Dotyczy uzupełnienia przepisów kodeksu karnego

Please publish modules in offcanvas position.