Nawigacja rodem z filmów science fiction powstaje w Gdyni

Wyobraź sobie, że żeglujesz po pełnym morzu, a jedyny sprzęt, jakiego potrzebujesz do skutecznej nawigacji to okulary. Fikcja? Niekoniecznie. Naukowcy z Gdyni pracują właśnie nad tym, by ta fantazja stała się faktem.  Do grona firm działających w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym Gdynia dołączyła VEO Sp z o.o.

VEO zajmuje się budową nawigacji morskiej działającej na okularach Rzeczywistości Rozszerzonej.

Celem strategicznym firmy jest budowa szerokiej gamy innowacyjnych na skalę światową systemów nawigacyjnych, współpracujących z jachtami i łodziami motorowymi, odczytujących dane z ich urządzeń pokładowych, łączących je z danymi geograficznymi z serwera mapowego. Rolą tak powstałych systemów jest ostatecznie zamiana wszystkich zebranych danych na widok w czasie rzeczywistym wyświetlany na okularach rozszerzonej rzeczywistości (AR). AR, to rozwiązanie z zakresu nowoczesnych technologii, łączące świat realny z tym, wygenerowanym komputerowo. Użytkownicy AR mogą za pomocą półprzezroczystych okularów obserwować zarówno rzeczywiste obrazy, jak i nałożone na niego elementy wytworzone przez komputer. Entuzjaści „inteligentnych okularów” podkreślają ich niezaprzeczalną zaletę w postaci uwolnienia naszych dłoni, dzięki czemu będziemy mogli wykonywać więcej czynności jednocześnie.

Ernest Syska – prezes zarządu VEO sp. z o.o.: - Obecnie, jesteśmy na etapie koncepcji architektonicznej, która stanie się przedmiotem projektu badawczo-rozwojowego. Oprócz tego, jesteśmy także otwarci na propozycje finansowania ze strony funduszy typu venture capital. Projekt ten pozwoli nam rozwiązać kluczowe problemy, które stoją przed naszym zespołem. A są to: nieznana na obecnym etapie jakość sensorów w okularach, ich kompletność z punktu widzenia modelu przetwarzania danych oraz możliwości integracji; nieprzewidywalny obecnie poziom opóźnień w komunikacji różnych komponentów, czas działania oraz szczelność okularów w warunkach morskich.

Skąd potrzeba na takie rozwiązanie? Ernest Syska – prezes zarządu VEO sp. z o.o.: - Nasza przygoda z AR rozpoczęła się od pracy nad projektem z wykorzystaniem aplikacji podróżniczej dla skipperów.  Okazało się, że system, na którym przyszło nam pracować, nie jest w stanie wykonać nawet prostych operacji nawigacyjnych. Stąd - potrzeba matką wynalazków - postanowiliśmy stworzyć własny system, przy czym, postanowiliśmy  od razu minąć etap działania tego typu systemów na tabletach i przejść do okularów - nieuchronnej przyszłości. 

Zakres możliwych zastosowań takiej nawigacji, rodem z filmów science fiction, jest niezwykle szeroki. Może okazać się pomocny również dla biegaczy, rowerzystów oraz fanów sportów ekstremalnych.

Zdaniem ekspertów branży, technologia AR z biegiem czasu odeśle do lamusa telewizory, monitory lub dominujące dziś w użyciu smartfony.

Ernest Syska - prezes VEO sp. z o.o.: - Już za kilka lat okulary rzeczywistości rozszerzonej zastąpią smartfony a nawigacja działająca w trybie stanie się tak powszechna, jak dzisiejsze klikanie w GoogleMaps.

Wiecej: www.veo.glass.

Fot.: strony internetowe producentów okularów: Vuzix, Lumus, LaForge. 

Rate this item
(1 Vote)

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

NAJNOWSZE TWEETY

Polityka gospodarcza w warunkach niepewności https://t.co/qTpeNwdV0C przez @Tweet
Pikieta „Prawa kobiet to prawa człowieka” https://t.co/qKsbrFasEd przez @Tweet
RT @Kukiz15: .@pkukiz: . Nigdy nie zgodzę się na donosicielstwo i żądania "bratniej pomocy" od obcych Państw- czy to w postaci rezolucji cz…
O co Wy na to? https://t.co/NDzvAC2Vzq
Follow Czesław Mikołajew on Twitter

Redakcja poleca

WEZWANIE DO USUNIĘCIA NARUSZENIA PRAWA

"To największa afera finansowa III RP". Wyłudzono nawet 250 mld zł

Sopockie co nieco: Piechotą do mariny?

Apteka dla aptekarza

Implant prącia – nowoczesna metoda leczenia zaburzeń erekcji

Po wyroku w sprawie Parku Rady Europy

W odpowiedzi na słowa wiceministra w Ministerstwie Zdrowia Pana Piotra Gryzy,

Sopockie co nieco: Czyją własnością jest miasto?

WEZWANIE DO USUNIĘCIA NARUSZENIA PRAWA

Teatr jednego aktora na Stadionie Miejskim

Spójnia Gdynia o dwa kroki od awansu!

Wyjazdowe zwycięstwo żużlowców Zdunek Wybrzeża w zaległym meczu!

Please publish modules in offcanvas position.