Car-sharing w Gdyni jeszcze w tym roku

Car-sharing w Gdyni jeszcze w tym roku fot.carshare

Możliwość skorzystania z coraz popularniejszego na całym świecie car-sharingu, czyli samochodów współdzielonych, pojawi się w Gdyni najprawdopodobniej jeszcze w tym roku. Ostateczny kształt rozwiązania zostanie przedstawiony w najbliższych tygodniach.

Jest on uzależniony od stanowisk innych samorządów województwa pomorskiego oraz firm zainteresowanych wdrożeniem usługi.


Prace nad uruchomieniem car-sharingu w Gdyni rozpoczęły się w styczniu tego roku. Ich inicjatorem w naszym regionie została Gdynia, która do współpracy w tym obszarze zaprosiła okoliczne samorządy – Gdańsk, Sopot, Rumię, Redę, Wejherowo i Pruszcz Gdański. Władzom Gdyni towarzyszyło przekonanie, że usługa współdzielonych samochodów będzie najkorzystniejsza wówczas, kiedy wszystkie okoliczne miasta będą ze sobą współpracować.

 
Od stycznia odbyło się kilkanaście spotkań poświęconych car-sharingowi. – Analizowaliśmy rozwiązania, które są wdrażane w Polsce, w Europie Zachodniej czy w Stanach Zjednoczonych. W naszym przekonaniu udało się nam wypracować najbardziej optymalne rozwiązanie i po dzisiejszym spotkaniu z samorządowcami jestem w stanie z dużym optymizmem wnioskować, że car-sharing zadebiutuje w Gdyni jeszcze w tym roku – powiedział podczas konferencji prasowej Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni. – Mamy jednak wielką nadzieję, że uda się nam wprowadzić usługę samochodu współdzielonego w całej aglomeracji. Szczególnie, że wypracowane przez nas rozwiązanie w naszej ocenie jest najlepsze dla wszystkich samorządów. Ostateczne decyzje jeszcze nie zapadały, czekamy teraz na opinię pozostałych miast, ale w perspektywie kilku najbliższych tygodni poinformuję Państwa o wszystkich szczegółach – dodał.

 
Car-sharing jest odpowiedzią na ciągle zmieniające się potrzeby mieszkańców. Kiedyś samochód był przywilejem i oznaką pewnego statusu społecznego. Jednak ten stan rzeczy dawno jest już nieaktualny, szczególnie wśród młodych ludzi. Wolą oni korzystać z samochodu wtedy, kiedy go faktycznie potrzebują – zamiast utrzymywać go przez cały rok często tylko po to, aby stał nieużywany. Usługa współdzielonego samochodu polega na tym, że samodzielnie korzystamy z samochodu, wypożyczając go do poruszania się na stosunkowo niewielkich dystansach, po mieście. Na użytkowników czeka zawsze nowoczesna flota samochodów hybrydowych lub niskoemisyjnych. Koszty korzystania z tej formy mobilności są niższe, niż cena podróży na tym samym dystansie taksówką. 

 
– W ciągu ostatniego roku spotkaliśmy się z wszystkimi firmami mającymi wdrożenia car-sharingu w Polsce, jak również z tymi, które planują dopiero wejście na rynek. Osobiście mam to przekonanie, że usługa car-sharingu byłaby najlepsza, gdyby została wdrożona na tym samym poziomie we wszystkich samorządach naszej aglomeracji. Tak, aby z punktu widzenia użytkownika nie miało znaczenia, w którym miejscu samochód pobiera, a w którym go oddaje – komentuje Bartosz Bartoszewicz.

 
Koncepcja uruchomienia car-sharingu zakłada w Gdyni takie rozwiązanie, które nie będzie generować kosztów po stronie samorządu. Jego rolą będzie za to wdrożenie rozwiązań, które pozwolą na uprzywilejowanie samochodów współdzielonych. Z doświadczeń miast europejskich, w których wdrożono usługę wynika, że 1 samochód car-sharingowy zastępuje od 4 do 10 samochodów prywatnych. To zatem doskonałe narzędzie do zmniejszenia liczby pojazdów w mieście i faworyzowanie rozwiązań proekologicznych.

Źródło: Gdynia.pl

Rate this item
(0 votes)

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

NAJNOWSZE TWEETY

Polityka gospodarcza w warunkach niepewności https://t.co/qTpeNwdV0C przez @Tweet
Pikieta „Prawa kobiet to prawa człowieka” https://t.co/qKsbrFasEd przez @Tweet
RT @Kukiz15: .@pkukiz: . Nigdy nie zgodzę się na donosicielstwo i żądania "bratniej pomocy" od obcych Państw- czy to w postaci rezolucji cz…
O co Wy na to? https://t.co/NDzvAC2Vzq
Follow Czesław Mikołajew on Twitter

Redakcja poleca

WEZWANIE DO USUNIĘCIA NARUSZENIA PRAWA

"To największa afera finansowa III RP". Wyłudzono nawet 250 mld zł

Sopockie co nieco: Piechotą do mariny?

Apteka dla aptekarza

Implant prącia – nowoczesna metoda leczenia zaburzeń erekcji

Po wyroku w sprawie Parku Rady Europy

W odpowiedzi na słowa wiceministra w Ministerstwie Zdrowia Pana Piotra Gryzy,

Sopockie co nieco: Czyją własnością jest miasto?

WEZWANIE DO USUNIĘCIA NARUSZENIA PRAWA

Teatr jednego aktora na Stadionie Miejskim

Spójnia Gdynia o dwa kroki od awansu!

Wyjazdowe zwycięstwo żużlowców Zdunek Wybrzeża w zaległym meczu!

Please publish modules in offcanvas position.