W odpowiedzi na słowa wiceministra w Ministerstwie Zdrowia Pana Piotra Gryzy,

Prof. Paweł Buszman: Dziwi nas i szokuje brak odpowiedniej informacji w sprawie GCSN, która powinna być przekazana z pomorskiego oddziału NFZ do Ministra Zdrowia.

W odpowiedzi na słowa wiceministra w Ministerstwie Zdrowia Pana Piotra Gryzy, który  w Faktach RMF FM poinformował, iż Gdańskie Centrum Sercowo-Naczyniowe nie spełnia wymagań stawianych przed ośrodkami kwalifikowanymi do tzw. sieci szpitali pragniemy poinformować, że Gdańskie Centrum Sercowo- Naczyniowe wypełnia przedmiotowe kryteria.

Ośrodek pełni całodobowy, ostry dyżur dla chorych ze schorzeniami układu krążenia w ramach działania oddziałów: kardiologii, kardiochirurgii oraz chirurgii naczyniowej uzupełnionych o oddział intensywnej terapii oraz izbę przyjęć – wszystkie zakontraktowane z NFZ na podstawie wieloletnich umów (włącznie z izbą przyjęć). Opieka nad chorymi jest kontynuowana w  poradniach specjalistycznych przyszpitalnych.

Dzięki temu  w GCSN możliwe jest komplementarne udzielanie pomocy medycznej  ratującej zdrowie i życie u chorych na wszystkie choroby serca i naczyń. Samych operacji kardiochirurgicznych wykonuje się tam ponad 600, a więc tyle co w dużych klinikach uniwersyteckich. Stanowi to 1/3 część wszystkich operacji serca w Województwie Pomorskim, a także ponad 700 zabiegów PCI i 900 zabiegów w zakresie chirurgii naczyniowej. Ośrodek dysponuje łącznie ponad 80 łóżkami oraz pełni całodobowe dyżury w ramach izby przyjęć i we wszystkich specjalistycznych profilach, w tym całodobowo przyjmuje chorych z ostrymi zespołami wieńcowymi, w tym zawałami serca, pękniętymi tętniakami aorty oraz ostrym pozawałowym uszkodzeniem serca z innych ośrodków kardiologii na terenie województwa. Łącznie w ośrodku hospitalizowanych jest ponad 2700 chorych, natomiast w poradniach specjalistycznych udzielanych jest ponad 5600 porad. Ośrodek posiada certyfikat jakości UJ Ministerstwa Zdrowia, certyfikaty ISO i certyfikat „Szpital bez bólu”. Ośrodek jest wpisany do krajowych map potrzeb w zakresie ww specjalności.

- Dziwi nas i szokuje brak odpowiedniej informacji w tej sprawie, która powinna być przekazana z pomorskiego oddziału NFZ wraz z wnioskiem o wpisanie do systemu sieci szpitalnej do Ministerstwa Zdrowia. Zarówno GCSN jak i American Heart of Poland deklarują pełną otwartość dotyczącą udzielania informacji dotyczących działalności placówki i są do pełnej dyspozycji Ministra Zdrowia  – mówi prof. Paweł Buszman, prezes zarządu Amercian Heart of Poland S.A., spółki do której należy GCSN.

Warto zaznaczyć, że Przez ostatnie cztery lata w Krajowym Rejestrze Operacji Kardiochirurgicznych –  raporcie gromadzącym dane ze wszystkich ośrodków kardiochirurgicznych w Polsce – oddział plasował się     na 1. miejscu w kraju. Rejestr bierze pod uwagę liczbę wykonanych przez placówkę operacji, średnią przewidywana statystycznie śmiertelność w danej grupie pacjentów oraz faktyczną śmiertelność okołooperacyjną w danej placówce. Dla porównania, średnia śmiertelność wewnątrzszpitalna dla oddziałów kardiochirurgii w Polsce jest pięciokrotnie wyższa niż ta w GCSN, przy niższym wstępnym ryzyku śmiertelności w szpitalach publicznych. Liczba zabiegów kardiochirurgicznych w naszym kraju jest niewystarczająca (wykonujemy 2/3 potrzebnych zabiegów) i od kilku lat liczba ta spada (również w Klinice Kardiochirurgii GUM w Gdańsku), pomimo zwiększającego się zapotrzebowania, stąd znaczenie nowoczesnego GCSN jest bardzo duże dla województwa, regionu północno-wschodniego (bardzo duży deficyt procedur kardiochirurgicznych) i całej Polski. W szczególności mało jest wykonywanych w kraju procedur małoinwazyjnych w zakresie pomostowania tętnic wieńcowych i naprawy zastawki  mitralnej, a także trudnych zabiegów skojarzonych (zastawkowo-wieńcowych) w czym ośrodek się specjalizuje i osiąga doskonałe wyniki.

GCSN jest jednym z dwóch oddziałów kardiochirurgii i jednym z dziesięciu oddziałów kardiologii inwazyjnej na Pomorzu, obsługujących 2,5 mln populację województwa pomorskiego i wschodnią część województwa warmińsko-mazurskiego.  Odcięcie Gdańskiego Centrum Sercowo-Naczyniowego od finansowania z Narodowego Funduszu Zdrowia spowoduje odebranie wielu pacjentom możliwości ratowania życia i zdrowia w warunkach na światowym poziomie w ramach bezpłatnej opieki medycznej, szczególnie dotyczy to chorych ciężkich, z wysokim ryzykiem i złożonością choroby serca. Nie istnieje obecnie realna szansa, pomimo zapewnień szpitali publicznych, na powstanie w najbliższym czasie placówki o podobnym standardzie usług na Pomorzu i zapewnienia ciągłości tych usług w takiej ilości i jakości. GCSN, z uwagi na jakość usług, innowacyjność i liczbę zabiegów, jest ważnym ogniwem zabezpieczenia sercowo-naczyniowego nie tylko w województwie pomorskim, ale dla całego kraju, co potwierdza opinia Konsultanta Krajowego w dziedzinie kardiochirurgii.

- Brak refundacji leczenia w GCSN uniemożliwi jego funkcjonowanie i będzie stanowić niepowetowaną stratę dla społeczeństwa. Jego likwidacja wydłuży kolejki do wysokospecjalistycznych i innowacyjnych zabiegów ratujących życie, co zwiększy wskaźniki śmiertelności z powodu chorób układu krążenia i powiększy liczbę chorych z niewydolnością serca. Wpisanie tego ośrodka do sieci podstawowego zabezpieczenia szpitalnego zagwarantuje utrzymanie wzorcowej, nowoczesnej organizacji leczenia chorych ze schorzeniami układu krążenia w ośrodku, unikalnej w skali kraju i zgodnej z deklarowaną polityką zdrowotną Ministra Zdrowia.  Społeczna ocena reformy nie może być pozytywna bez włączenia tego typu ważnego i wzorcowego ośrodka do sieci. Komu zależy na tym, aby tak się stało? – pyta prof. Andrzej Bochenek, współzałożyciel American Heart of Poland, który nadzoruje pracę Gdańskiego Centrum Sercowo – Naczyniowego.

Informacja prasowa Gdańskiego Centrum Sercowo- Naczyniowego oraz AHP S.A.

Rate this item
(0 votes)
Last modified on środa, 26 lipiec 2017 20:49

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

NAJNOWSZE TWEETY

@YouTube Ku uwadze radnych i władz miasta GDYNI. Kiedy budynki w centrum Gdyni zostaną prawidłowo oznakowane? Czy t… https://t.co/i8pACHnEhs
Pozwól do siebie dojechać https://t.co/v2tctA2SA1 przez @YouTube
ROZPOZNAJESZ TE OSOBY – powiadom policję https://t.co/tC7iKJLKfC przez @Tweet
RT @Wiadomosci_PR: "To działanie na zamówienie totalnej targowicy", "nie istnieje dialog między rządem a KE" - europosłowie komentują rezol…
Follow Czesław Mikołajew on Twitter

Redakcja poleca

WEZWANIE DO USUNIĘCIA NARUSZENIA PRAWA

"To największa afera finansowa III RP". Wyłudzono nawet 250 mld zł

Sopockie co nieco: Piechotą do mariny?

Apteka dla aptekarza

Implant prącia – nowoczesna metoda leczenia zaburzeń erekcji

Po wyroku w sprawie Parku Rady Europy

W odpowiedzi na słowa wiceministra w Ministerstwie Zdrowia Pana Piotra Gryzy,

Sopockie co nieco: Czyją własnością jest miasto?

WEZWANIE DO USUNIĘCIA NARUSZENIA PRAWA

Teatr jednego aktora na Stadionie Miejskim

Spójnia Gdynia o dwa kroki od awansu!

Wyjazdowe zwycięstwo żużlowców Zdunek Wybrzeża w zaległym meczu!

Please publish modules in offcanvas position.

VIDEO Z GDYNI