Gdynia rozwija współpracę z chińskim Zhuhai

Gdynia rozwija współpracę z chińskim Zhuhai fot. gdynia.pl

24 lipca Gdynię odwiedziła oficjalna delegacja z miasta Zhuhai w Chinach. Samorządowcy spotkali się z gdyńskimi władzami i przedstawicielami Referatu Rozwoju i Obsługi Inwestora. To kolejny krok w zacieśnianiu współpracy naszego miasta z chińskim partnerem.

 

Gości przywitał wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju Marek Stępa, który podkreślił, że Gdynia może poszczycić się jednym z największych portów w Polsce i na Bałtyku. Tutaj produkowane są statki, istnieje port wojenny oraz rozwija się szkolnictwo morskie. Można powiedzieć, że Gdynia rzeczywiście powstała z morza - z różnych szans, które płyną z lokalizacji. Należy zwrócić uwagę na to, że od dłuższego czasu staramy się też dywersyfikować naszą gospodarkę, aby nie była ona uzależniona tylko od jednego czynnika. Bardzo ważną rolę w mieście i dużą wagę przywiązujemy do rozwoju Parku Naukowo-Technologicznego i do tzw. inkubatorów dzięki którym rozwija się działalność gospodarcza także w zakresie nowych technologii.

O potencjale gospodarczym Gdyni i korzyściach płynących ze współpracy mówiła wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki Katarzyna Gruszecka-Spychała: Chciałabym podkreślić, że nasze stosunki z Zhuhai mają charakter szczególny z uwagi na partnerstwo, które nas wiąże. Jednocześnie możemy pochwalić się bogatym doświadczeniem ogólnym we współpracy z Chinami. W naszych działaniach - zwłaszcza tych dotyczących projektów związanych z „Nowym Szlakiem Jedwabnym” - mamy silne wsparcie polskiego rządu. Korzyści dla miast i regionów leżących wzdłuż „Nowego Szlaku Jedwabnego" są oczywiste. Porty morskie - szczególnie Gdynia i Gdańsk - stoją przed szansą uzyskania statusu portów globalnych, najważniejszego hubu portowego na Bałtyku. Gdynia (port i miasto) intensywnie przygotowują się do takiego scenariusza.

Spotkanie miast siostrzanych zwieńczyła wizyta w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym Gdynia, w którym po krótkiej prezentacji goście mieli okazję odwiedzić gdyńskie start-upy.

Warto wspomnieć, że Gdynię i Zhuhai łączy umowa o współpracy na zasadzie miast zaprzyjaźnionych, która została podpisana 17 maja 2017 r.

Źródlo: gdynia.pl

Rate this item
(0 votes)

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

NAJNOWSZE TWEETY

RT @Kukiz15: .@pkukiz: . Nigdy nie zgodzę się na donosicielstwo i żądania "bratniej pomocy" od obcych Państw- czy to w postaci rezolucji cz…
O co Wy na to? https://t.co/NDzvAC2Vzq
https://t.co/3bXyw43GF8
@YouTube Ku uwadze radnych i władz miasta GDYNI. Kiedy budynki w centrum Gdyni zostaną prawidłowo oznakowane? Czy t… https://t.co/i8pACHnEhs
Follow Czesław Mikołajew on Twitter

Redakcja poleca

WEZWANIE DO USUNIĘCIA NARUSZENIA PRAWA

"To największa afera finansowa III RP". Wyłudzono nawet 250 mld zł

Sopockie co nieco: Piechotą do mariny?

Apteka dla aptekarza

Implant prącia – nowoczesna metoda leczenia zaburzeń erekcji

Po wyroku w sprawie Parku Rady Europy

W odpowiedzi na słowa wiceministra w Ministerstwie Zdrowia Pana Piotra Gryzy,

Sopockie co nieco: Czyją własnością jest miasto?

WEZWANIE DO USUNIĘCIA NARUSZENIA PRAWA

Teatr jednego aktora na Stadionie Miejskim

Spójnia Gdynia o dwa kroki od awansu!

Wyjazdowe zwycięstwo żużlowców Zdunek Wybrzeża w zaległym meczu!

Please publish modules in offcanvas position.

VIDEO Z GDYNI