Twórcy nowatorskiego silnika zwycięzcami Konkursu Naukowego E(x)plory

By Anna Kisicka październik 21, 2017 234 0

Uczniowie z Ostrowa Wielkopolskiego, którzy zbudowali innowacyjny silnik mikrofalowy zasilany energią elektryczną, wygrali VI edycję Konkursu Naukowego E(x)plory. Nagrodzono też twórców prostego języka programowania oraz szybkiego testu wykrywającego nadmiar leukocytów w moczu.

Zwycięzców konkursu, w którym wzięło udział w sumie ponad 200 projektów opracowanych przez młodych naukowców z całej Polski, ogłoszono w piątek w trakcie gali Gdynia E(x)plory Week - kilkudniowego wydarzenia organizowanego przez Fundację Zaawansowanych Technologii.

Jury złożone z pracowników innowacyjnych firm oraz różnych instytucji naukowych, przyznało pierwsze miejsce w konkursie, a tym samym stypendium naukowe w wysokości 10 tys. zł, uczniom Zespołu Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim - Jakubowi Jędrzejewskiemu i Michałowi Zwierzowi. Zespół ten, pod opieką dr Pawła Sobczaka, zbudował innowacyjny silnik zasilany wyłącznie energią elektryczną, który może działać w próżni.

„Głównym elementem silnika jest wnęka rezonansowa o kształcie ściętego stożka wykonanego z blachy aluminiowej, do której są doprowadzane mikrofale. (...) Jej wymiary są zaprojektowane tak, aby zapewnić rezonans. Silnik będzie wytwarzał ciąg rzędu kilkuset miliniutonów, co na Ziemi nie jest znaczącą wartością, jednak w przestrzeni kosmicznej może być z powodzeniem wykorzystywany do korygowania toru ruchu satelitów” – poinformowała w komunikacie Sylwia Razuwajew odpowiadająca w ramach Gdynia E(x)plory Week za kontakt z mediami.

Oprócz stypendium nagrodą dla zwycięzców będzie też udział w konferencji Poland 2.0 Summit na Imperial College w Londynie oraz w konkursie Intel ISEF w USA, który co roku przyciąga ponad półtora tysiąca uczestników. Razuwajew dodała, że zespół z Ostrowa Wielkopolskiego zwyciężył również w – towarzyszącym finałowi Konkursu Naukowego E(x)plory – internetowym plebiscycie Innowator Jutra.

Druga nagroda w Konkursie Naukowym E(x)plory, a tym samym stypendium naukowe w wysokości 7 tys. zł. - przypadła z kolei Michałowi Paszkowskiemu z Publicznego Gimnazjum nr. 7 im. Zbigniewa Herberta w Bełchatowie. W ramach projektu pn. Pearfect opracował on interpretowany język programowania na platformy Windows, Linux i macOS. „To prosty język programowania wspierający nowoczesne paradygmaty” - poinformowała Sylwia Razuwajew dodając, że wydajność tego języka „jest porównywalna do wydajności najpopularniejszych interpretowanych języków programowania”.

Trzecie miejsce w konkursie zajął z kolei projekt Oliwi Krzemień i Bartosza Biesiadeckiego z VI Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Krakowie. Za projekt pt. „Identyfikacja esterazy leukocytów w moczu, w celu wczesnego wykrycia zakażenia układu moczowego u dzieci i niemowląt” zostali oni nagrodzeni stypendium naukowym w wysokości 5 tys. zł.

„W naszym projekcie proponujemy zastosowanie płynu testowego, który wykrywa nadmiar leukocytów w moczu u dzieci i niemowląt. Umożliwia to wykonanie wstępnego badania moczu w każdych warunkach, bez konieczności odsyłania próbki moczu do laboratorium” – wyjaśniła cytowana w komunikacie nadesłanym przez organizatorów Oliwia Krzemień.

Poza trzema głównymi nagrodami w konkursie przyznano też inne wyróżnienia w postaci nagród finansowych, wyjazdów na międzynarodowe konkursy naukowe, czy mentorów naukowych, którzy pomogą w udoskonalaniu projektów.

Konkurs Naukowy E(x)plory przeznaczony jest dla młodzieży w wieku 13-20 lat i prowadzony jest w kilku etapach. W pierwszym etapie spośród ponad 200 projektów zgłoszonych w tym roku przez młodych naukowców wyłoniono 140, które zakwalifikowały się do etapów regionalnych. Ich autorzy prezentowali je podczas Regionalnych Festiwali Naukowych E(x)plory, które odbyły się w Szczecinie, Wrocławiu, Warszawie, Toruniu i Podzamczu k/Kielc. Z tej grupy wybrano z kolei 33 projekty finałowe, których autorzy zaprezentowali swoje pomysły w trakcie rozpoczętej w środę imprezy Gdynia E(x)plory Week.

„Laureatów wybrało jury złożone z 20 autorytetów reprezentujących uznane instytucje naukowe i innowacyjne firmy” – poinformowała Razuwajew.

Poza konkursem na Gdynia E(x)plory Week składa się też m.in. - kończący się w sobotę - Festiwal Naukowy E(x)plory. Goście imprezy mogą m.in. odwiedzić stoiska naukowe oraz wziąć udział w wykładach, warsztatach i panelach. Współorganizatorami E(x)plory są: Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia (to tu odbywa się impreza) oraz miasto Gdynia.

Jednym z patronów medialnych Gdynia E(x)plory Week jest serwis Nauka w Polsce. (PAP)

autor: Anna Kisicka

edytor: Ewelina Krajczyńska

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl 

Rate this item
(0 votes)
Last modified on sobota, 21 październik 2017 11:51

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

NAJNOWSZE TWEETY

@YouTube Ku uwadze radnych i władz miasta GDYNI. Kiedy budynki w centrum Gdyni zostaną prawidłowo oznakowane? Czy t… https://t.co/i8pACHnEhs
Pozwól do siebie dojechać https://t.co/v2tctA2SA1 przez @YouTube
ROZPOZNAJESZ TE OSOBY – powiadom policję https://t.co/tC7iKJLKfC przez @Tweet
RT @Wiadomosci_PR: "To działanie na zamówienie totalnej targowicy", "nie istnieje dialog między rządem a KE" - europosłowie komentują rezol…
Follow Czesław Mikołajew on Twitter

Redakcja poleca

WEZWANIE DO USUNIĘCIA NARUSZENIA PRAWA

"To największa afera finansowa III RP". Wyłudzono nawet 250 mld zł

Sopockie co nieco: Piechotą do mariny?

Apteka dla aptekarza

Implant prącia – nowoczesna metoda leczenia zaburzeń erekcji

Po wyroku w sprawie Parku Rady Europy

W odpowiedzi na słowa wiceministra w Ministerstwie Zdrowia Pana Piotra Gryzy,

Sopockie co nieco: Czyją własnością jest miasto?

WEZWANIE DO USUNIĘCIA NARUSZENIA PRAWA

Teatr jednego aktora na Stadionie Miejskim

Spójnia Gdynia o dwa kroki od awansu!

Wyjazdowe zwycięstwo żużlowców Zdunek Wybrzeża w zaległym meczu!

Please publish modules in offcanvas position.