Zatrudnij nianie do końca roku, a pełne za nią składki opłaci Państwo

By Krzysztof Cieszyński grudzień 06, 2017 113 0

Korzystanie z usług legalnych niań jest coraz popularniejsze. W Pomorskiem mamy ich już blisko 600. Składki za nie finansuje budżet państwa. Dzięki temu zyskują zabezpieczenie, teraz i na przyszłość.  Od stycznia 2018 r. finasowanie to zostanie zmniejszone o połowę.

 Gdy kończy się urlop macierzyński rodzice stają przed dylematem – zostać w domu i zająć się dzieckiem, wysłać malca do żłobka czy prosić o pomoc dziadków? Wtedy z pomocą przychodzi niania. Niestety w Polsce opiekunki do dziecka często pracują „na czarno”. Czas spędzony z naszą pociecha nie liczy im się do emerytury i renty, nie posiadają także ubezpieczenia zdrowotnego. Nie musi tak być.

Wystarczy, że rodzice zatrudnią nianię na umowę uaktywniającą. To forma umowy zlecenia z osobą fizyczną sprawującą opiekę nad dziećmi. Jeszcze tylko do końca roku dzięki temu rozwiązaniu na składki niani rodzic nie wyda ani grosza, a obowiązek ten przejmie budżet państwa. Warto pomyśleć o zatrudnieniu niani już teraz, ponieważ z początkiem nowego roku zmienią się przepisy. Budżet będzie finansował składki ustalane od podstawy nieprzekraczającej 50 proc. minimalnego wynagrodzenia. Aby zachować dotychczasowe dopłaty, rodzice i niania powinni podpisać umowę uaktywniającą najpóźniej do 31 grudnia 2017 r. Umowy zawarte przed wejściem w życie zmian, będą bowiem finansowane na starych zasadach.

Umowę uaktywniającą można zawrzeć na opieką na dzieckiem, które ukończyło 20 tygodni  i nie ma więcej niż 3, ewentualnie 4 lata, gdy nie można zapewnić mu opieki przedszkolnej. Nianią możne być  każda pełnoletnia osoba, nawet babcia, dziadek, czy inny krewny. Nie może nią być jednak żadne z rodziców. Podpisanie umowy trzeba w ciągu siedmiu dni zgłosić w ZUS. Budżet sfinansuje składki emerytalne, rentowe, wypadkowe i zdrowotne, gdy niania została zgłoszona do ubezpieczeń, a rodzice dziecka, są zatrudnieni na podstawie umowy o pracę, świadczą usługi na podstawie umowy cywilnoprawnej albo prowadzą działalność pozarolniczą lub rolniczą. Dziecko nie może chodzić do żłobka, klubu dziecięcego i nie być objęte opieką dziennego opiekuna.

Ubezpieczenie chorobowe niania może opłacać dobrowolnie, za pośrednictwem pracodawcy. Trzeba pamiętać, że budżet finansuje jedynie składki obliczone od pensji niani, która nie przekracza kwoty minimalnego wynagrodzenia. Jeśli opiekunka zarabia więcej, nadwyżkę opłaca rodzic.

 

Regionalny Rzecznik Prasowy

województwa pomorskiego

Krzysztof Cieszyński

Rate this item
(0 votes)
Last modified on środa, 06 grudzień 2017 23:36

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

W Twojej sprawie

POMORSKIE ekoŚwięta

POMORSKIE ekoŚwięta

Gru 17, 2017 Rate: 0.00

Jak kupić dobrą rybę na Święta?

Jak kupić dobrą rybę na Święta?

Gru 13, 2017 Rate: 0.00

NAJNOWSZE TWEETY

O zakaz używania pirotechniki na obszarze miasta Gdyni https://t.co/4zPQYAO6rk przez @Tweet
https://t.co/P1GKrTz24p
Bilety metropolitalne za złotówkę https://t.co/Nc7TVcHry0 przez @Tweet
Pomorscy czują klimat! Bądź jak oni! https://t.co/gWiX6ZgJWC przez @Tweet
Follow Czesław Mikołajew on Twitter

Redakcja poleca

WEZWANIE DO USUNIĘCIA NARUSZENIA PRAWA

"To największa afera finansowa III RP". Wyłudzono nawet 250 mld zł

Sopockie co nieco: Piechotą do mariny?

Po wyroku w sprawie Parku Rady Europy

Apteka dla aptekarza

Implant prącia – nowoczesna metoda leczenia zaburzeń erekcji

W odpowiedzi na słowa wiceministra w Ministerstwie Zdrowia Pana Piotra Gryzy,

Sopockie co nieco: Czyją własnością jest miasto?

WEZWANIE DO USUNIĘCIA NARUSZENIA PRAWA

Teatr jednego aktora na Stadionie Miejskim

Spójnia Gdynia o dwa kroki od awansu!

Dotyczy uzupełnienia przepisów kodeksu karnego

Please publish modules in offcanvas position.