Planujesz emeryturę od 1 października? Już możesz złożyć wniosek!

By Krzysztof Cieszyński sierpień 31, 2017 166 0
Planujesz emeryturę od 1 października? Już możesz złożyć wniosek! fot. Czesław Mikołajew

Od 1 października przywrócony zostaje wiek emerytalny 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn. W związku z tym w ostatnim kwartale 2017 r. na Pomorzu może przybyć ponad 18 tys. „nowych” emerytów. Osoby zainteresowane przejściem na zreformowaną emeryturę mogą składać wnioski o świadczenie już od 1 września.

 

W całym kraju do końca roku z obniżonego wieku emerytalnego może skorzystać ponad 330 tys. osób. Nie oznacza to jednak, że wszyscy zdecydują się na to już teraz. 20 proc. potencjalnych emerytów zadeklarowało bowiem kontynuację pracy zawodowej, a blisko 30 proc. zastanawia się jeszcze nad podjęciem decyzji o emeryturze.

Niemniej jednak Zakład Ubezpieczeń Społecznych spodziewa się od 1 września zwiększonej liczby wniosków.  

Nie będzie to jednak miało wpływu na pracę urzędu, który jest na tę okoliczność przygotowany. W każdej placówce jest starannie przeszkolony zespół pracowników. Jego wielkość jest dostosowana do możliwej ilość klientów, którzy złożą wniosek.

Choć z naszych szacunków i rozmów z klientami wynika, że wniosków będzie zdecydowanie mniej niż 330 tys. to ZUS jest gotowy do obsługi  każdej ich liczby. ZUS na rozpatrzenie wniosku ma 30 dni od wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do ustalenia uprawnień emerytalnych. Obecnie terminowość wydawania decyzji emerytalnych wynosi 99,5 proc. Nie ma więc powodów do obaw co do terminowego przyznawania świadczeń.  

Emerytura przyznawana jest, co do zasady, na wniosek osoby zainteresowanej.

Wniosek o emeryturę składamy na formularzu EMP. We wniosku należy wpisać m.in. swoje dane oraz podstawę ubiegania się o emeryturę, a także określić jakie świadczenia pobierało się do tej pory. Do każdego formularza dołączona jest szczegółowa instrukcja jak prawidłowo go wypełnić. Wnioski można też składać elektronicznie za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Tą drogą można też zarezerwować wizytę dzięki czemu umówimy się na konkretną godzinę i unikniemy oczekiwania w kolejce.

Osoby, które mają wątpliwość bądź pytania dotyczące reformy emerytalnej nadal mogą skorzystać z pomocy doradcy emerytalnego, który wyjaśni np. od czego zależy wysokość emerytury, a także wyliczy w kalkulatorze emerytalnym wysokość prognozowanego świadczenia oraz pomoże wypełnić dokumenty.

Krzysztof Cieszyński ZUS Oddział w Gdańsku

Rate this item
(0 votes)

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

NAJNOWSZE TWEETY

@YouTube Ku uwadze radnych i władz miasta GDYNI. Kiedy budynki w centrum Gdyni zostaną prawidłowo oznakowane? Czy t… https://t.co/i8pACHnEhs
Pozwól do siebie dojechać https://t.co/v2tctA2SA1 przez @YouTube
ROZPOZNAJESZ TE OSOBY – powiadom policję https://t.co/tC7iKJLKfC przez @Tweet
RT @Wiadomosci_PR: "To działanie na zamówienie totalnej targowicy", "nie istnieje dialog między rządem a KE" - europosłowie komentują rezol…
Follow Czesław Mikołajew on Twitter

Redakcja poleca

WEZWANIE DO USUNIĘCIA NARUSZENIA PRAWA

"To największa afera finansowa III RP". Wyłudzono nawet 250 mld zł

Sopockie co nieco: Piechotą do mariny?

Apteka dla aptekarza

Implant prącia – nowoczesna metoda leczenia zaburzeń erekcji

Po wyroku w sprawie Parku Rady Europy

W odpowiedzi na słowa wiceministra w Ministerstwie Zdrowia Pana Piotra Gryzy,

Sopockie co nieco: Czyją własnością jest miasto?

WEZWANIE DO USUNIĘCIA NARUSZENIA PRAWA

Teatr jednego aktora na Stadionie Miejskim

Spójnia Gdynia o dwa kroki od awansu!

Wyjazdowe zwycięstwo żużlowców Zdunek Wybrzeża w zaległym meczu!

Please publish modules in offcanvas position.