Lekarz orzecznik, czyli kto?

By Krzysztof Cieszyński ZUS sierpień 24, 2017 112 0

W 2016 r. lekarze orzecznicy ZUS wydali  730 tys. orzeczeń w sprawach rentowych i 410 tys. orzeczeń dotyczących kontroli zwolnień lekarskich. Kim są lekarze orzecznicy i czym się zajmują?

Aby skorzystać ze zwolnienia lekarskiego np. z powodu anginy potrzebna jest wizyta u lekarza, diagnoza i tradycyjne lub elektroniczne zwolnienie. Niekiedy jednak oceny stanu naszego zdrowia musi dokonać lekarz orzecznik. Zadaniem lekarzy orzeczników i członków komisji lekarskich ZUS jest wydawanie orzeczeń na potrzeby świadczeń wypłacanych przez ZUS z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Podzielić je można na dwie kategorie: pieniężne, jak świadczenia rehabilitacyjne, czy renty z tytułu niezdolności do pracy i rzeczowe, czyli dotyczące rehabilitacji leczniczej osób zagrożonych niezdolnością do pracy.  Lekarze orzecznicy orzekają również dla celów poza ubezpieczeniowych np. na potrzeby renty rodzinnej wypłacanej z budżetu państwa, czy świadczeń wypłacanych inwalidom wojskowym i wojennym. Oprócz wspomnianych zadań lekarze orzecznicy zajmują się kontrolą zwolnień lekarskich.

Żeby jak najlepiej ocenić stan zdrowia pacjenta i zdecydować, czy kwalifikuje się on świadczenia, czy nie, lekarzem orzekającym w ZUS może zostać jedynie osoba posiadająca tytuł specjalisty w danej dziedzinie medycyny. Niezbędne jest też szczegółowe szkolenie dotyczące zasad orzekania potwierdzone pozytywnym wynikiem egzaminu.

Lekarze orzecznicy podczas podejmowania decyzji w konkretnej sprawie nie kierują się swobodną opinią, lecz postępują wg. zapisanych w prawie wytycznych. Zatem za każdą decyzją lekarza orzecznika stoją konkretne przepisy.

Krzysztof Cieszyński ZUS

Rate this item
(0 votes)
Last modified on czwartek, 24 sierpień 2017 18:41

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

NAJNOWSZE TWEETY

@YouTube Ku uwadze radnych i władz miasta GDYNI. Kiedy budynki w centrum Gdyni zostaną prawidłowo oznakowane? Czy t… https://t.co/i8pACHnEhs
Pozwól do siebie dojechać https://t.co/v2tctA2SA1 przez @YouTube
ROZPOZNAJESZ TE OSOBY – powiadom policję https://t.co/tC7iKJLKfC przez @Tweet
RT @Wiadomosci_PR: "To działanie na zamówienie totalnej targowicy", "nie istnieje dialog między rządem a KE" - europosłowie komentują rezol…
Follow Czesław Mikołajew on Twitter

Redakcja poleca

WEZWANIE DO USUNIĘCIA NARUSZENIA PRAWA

"To największa afera finansowa III RP". Wyłudzono nawet 250 mld zł

Sopockie co nieco: Piechotą do mariny?

Apteka dla aptekarza

Implant prącia – nowoczesna metoda leczenia zaburzeń erekcji

Po wyroku w sprawie Parku Rady Europy

W odpowiedzi na słowa wiceministra w Ministerstwie Zdrowia Pana Piotra Gryzy,

Sopockie co nieco: Czyją własnością jest miasto?

WEZWANIE DO USUNIĘCIA NARUSZENIA PRAWA

Teatr jednego aktora na Stadionie Miejskim

Spójnia Gdynia o dwa kroki od awansu!

Wyjazdowe zwycięstwo żużlowców Zdunek Wybrzeża w zaległym meczu!

Please publish modules in offcanvas position.