wrzesień 23, 2017

Volvo Gdynia Sailing Days 2017

Dobiegła końca rywalizacja w 18 edycji Volvo Gdynia Sailing Days. W ostatnim dniu zmagań poznaliśmy finałowe wyniki w klasie 505 oraz w kategorii Latający Holender. Kibice na brak emocji nie mogli narzekać.

Na wodach Zatoki Gdańskiej podczas ostatniego dnia regat nie mieli sobie równych Agnieszka SkrzypulecHolger Jess. Żeglarski duet w klasie 505 zwyciężył w 9 z 10 wyścigów. Fenomenalna postawa w zawodach sprawiła, że wymieniona dwójka żeglarzy zrezygnowała ze startu w ostatnim wyścigu, który nie zmieniłby ich położenia w klasyfikacji generalnej. Przypomnijmy, że Agnieszka Skrzypulec to mistrzyni świata w klasie 470. Wspólnie z Holegerem Jess reprezentantka naszego kraju zwyciężyła w kategorii otwartej zawodów. Natomiast mistrzostwo Polski wywalczyli Mateusz Jura i Bartosz Chochoł. Tuż za nimi uplasowali się Przemysław Zagórski i Michał Jolko reprezentujący YKP Gdynia. Na trzeciej pozycji ukończyli regaty Dominik Ostrowski i Jakub Folczak.

Przez trzy dni trwała rywalizacja w Pucharze Volvo Gdynia Sailing Days w klasie Latający Holender. Od piątku do niedzieli żeglarze zmagali się na gdyńskim akwenie  w specjalnych jachtach, które swoją nazwę zawdzięczają legendzie o Latającym Holendrze. To jedna z najstarszych klas w żeglarstwie, która przez 30 lat znajdowała się w programie Igrzysk Olimpijskich. W tej rywalizacji zwyciężyli Jacek Tyszkiewicz i Adrian Górka. Dwójka warszawskich żeglarzy triumfowała w 6 z 9 wyścigów. Na drugim miejscu dopłynęli do mety Maciej Rokosz i Tomasz Kledzik. Na najniższym stopniu podium uplasowali się Zbigniew Filipiak i Piotr Lisiecki. To była ostatnia klasa, w której rozdano medale podczas 18 edycji Volvo Gdynia Sailing Days.

Żeglarze zmagali się na wodach Zatoki Gdańskiej przez trzy tygodnie. W sumie rozegrano 22 konkurencje żeglarskie, w których wystąpiło ponad 1000 zawodników reprezentujących 34 państwa.

Źródlo: UM Gdyni