Kobiety w ciąży - brzuchy przodem!

W Gdyni wystartowała nowa kampania społeczna na rzecz kobiet w ciąży – „Brzuchy przodem”. Jest ona oparta na życzliwości i wzajemnym szacunku do siebie. Ma pokazać, że niewielki gest może mieć wielkie znaczenie.

 

Pomysł na kampanię „Brzuchy przodem” narodził się pod wpływem wpisu na znanym portalu społecznościowym gdynianki, która doświadczyła nieprzyjemnej sytuacji w jednym z autobusów. Jej historia wywołała burzę w internecie i ośmieliła inne kobiety do podzielenia się podobnymi doświadczeniami z okresu, kiedy były w ciąży. Tak powstał pomysł na kampanię "Brzuchy przodem", która ma przypominać o – wydawać by się mogło – oczywistych zachowaniach w stosunku do przyszłych mam.
 
– Chcemy, aby przyszłe mamy czuły się w Gdyni szczególnie dobrze. Zachęcamy także do tego, by nie bały się wtedy, kiedy potrzebują, poprosić o pomoc i okazanie życzliwości – tłumaczy Beata Szadziul, pełnomocnik prezydenta Gdyni ds. rodziny. I dodaje: – Każdy z nas może wpuścić przed siebie stojącą w kolejce do kasy przyszłą mamę i wymagać tego od innych. A nazwa kampanii ma wywołać uśmiech na twarzy.
 
Nie każdy zdaje sobie sprawę, że pomagając przyszłej mamie dba nie tylko o jej wygodę, ale przede wszystkim o jej bezpieczeństwo. Ciąża może przebiegać spokojnie, ale w czasie jej trwania mogą pojawiać się także różnie problemy, jak omdlenia czy zasłabnięcia. Dlatego kobiety w ciąży powinny unikać długiego stania w kolejkach w sklepach, na dworcach, na poczcie czy w komunikacji publicznej, a także przebywania w tłumie.

Warto przypomnieć, że w środkach komunikacji miejskiej są specjalnie wyznaczone miejsca siedzące, dające pierwszeństwo korzystania z nich kobietom w ciąży. Ponadto od 2016 roku obowiązuje ustawa o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem”, która zapewnia przyszłym mamom pierwszeństwo w przychodniach i aptekach.

O gdyńskiej kampanii przypominać będą przypinki i naklejki „Brzuchy przodem – w ciąży mam pierwszeństwo”, które, noszone przez kobiety w widocznych miejscach, będą dawały sygnał osobom wokół o ich szczególnym stanie. Naklejki zaś będą przekazywane do miejsc i instytucji popierających kampanię.

Źródło: Gdynia.pl

Rate this item
(1 Vote)

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

NAJNOWSZE TWEETY

@YouTube Ku uwadze radnych i władz miasta GDYNI. Kiedy budynki w centrum Gdyni zostaną prawidłowo oznakowane? Czy t… https://t.co/i8pACHnEhs
Pozwól do siebie dojechać https://t.co/v2tctA2SA1 przez @YouTube
ROZPOZNAJESZ TE OSOBY – powiadom policję https://t.co/tC7iKJLKfC przez @Tweet
RT @Wiadomosci_PR: "To działanie na zamówienie totalnej targowicy", "nie istnieje dialog między rządem a KE" - europosłowie komentują rezol…
Follow Czesław Mikołajew on Twitter

Redakcja poleca

WEZWANIE DO USUNIĘCIA NARUSZENIA PRAWA

"To największa afera finansowa III RP". Wyłudzono nawet 250 mld zł

Sopockie co nieco: Piechotą do mariny?

Apteka dla aptekarza

Implant prącia – nowoczesna metoda leczenia zaburzeń erekcji

Po wyroku w sprawie Parku Rady Europy

W odpowiedzi na słowa wiceministra w Ministerstwie Zdrowia Pana Piotra Gryzy,

Sopockie co nieco: Czyją własnością jest miasto?

WEZWANIE DO USUNIĘCIA NARUSZENIA PRAWA

Teatr jednego aktora na Stadionie Miejskim

Spójnia Gdynia o dwa kroki od awansu!

Wyjazdowe zwycięstwo żużlowców Zdunek Wybrzeża w zaległym meczu!

Please publish modules in offcanvas position.