RAZEM - o transparentny samorząd

RAZEM - o transparentny samorząd RAZEM

Konferencja prasowa partii Razem oraz złożenie petycji w sprawie nagrywania posiedzeń Rady Miasta i komisji, udostępniania nagrań oraz wprowadzenia elektronicznego, imiennego systemu głosowania radnych.

 

Upłynął już rok odkąd przedstawiciele partii Razem zaczęli wyręczać władze Gdyni w dbaniu o transparentność działania Rady Miasta. Od roku nagrywają i udostępniają nagrania z posiedzeń na swoim kanale YouTube „Razem Pomorze”. W związku z tym dnia 8 sierpnia o godz. 11.30 odbyła się pod Urzędem Miasta konferencja prasowa poprzedzająca złożenie petycji.

Od roku wyręczamy władze liczącego ponad 250 tysięcy mieszkańców i mieszkanek miasta w dbaniu o transparentność. Władze Gdyni twierdziły już wcześniej, że nie mają pieniędzy na zorganizowanie nagrywania posiedzeń Rady. Te same władze chwaliły się niedawno rekordowo wysokim budżetem. Przez ten rok gdyński okręg Razem udowodnił, że do zadbania o transparentność wystarczą chęci i najtańsza kamera – powiedział na konferencji Michał Kowalewski, aktywista Razem.

W tej chwili nie ma sposobu, by dowiedzieć się jak głosowali nasi Radni i Radne. Mieszkańcy i mieszkanki Gdyni nie są w stanie skutecznie nadzorować i rozliczać osoby, które zostały wybrane do Rady. Gdyńscy aktywiści i aktywistki nie są w stanie śledzić posiedzeń Rady, gdyż odbywają się w godzinach, kiedy większość z nas pracuje lub uczy się. Protokół z posiedzeń dostępny jest dopiero po miesiącu, co utrudnia szybką reakcję – dodał Kowalewski.

Temat poważnych braków w transparentności władz Gdyni poruszał na spotkaniu z Rzecznikiem Praw Obywatelskich Adamem Bodnarem Łukasz Kowalczuk z Razem. RPO odwiedził Gdynię w maju tego roku. 

Rzecznik poparł nasze postulaty. Opór miasta przed transparentnością jest niepokojący. Dlaczego Gdańsk i Sopot szanują swoich mieszkańców i mieszkanki na tyle, że zorganizowały nagrywanie obrad, a Gdynia nie? - powiedział Kowalczuk.

 

W przypadku braku skuteczności petycji gdyńskie Razem, będzie kontynuowało wyręczanie władz Gdyni w dbaniu o transparentność. Rozważają też wykorzystanie inicjatywy uchwałodawczej oraz oficjalną skargę do Rzecznika Praw Obywatelskich.

Komunikat prasowy RAZEM

 

Rate this item
(3 votes)
Last modified on piątek, 04 sierpień 2017 20:28

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

NAJNOWSZE TWEETY

@YouTube Ku uwadze radnych i władz miasta GDYNI. Kiedy budynki w centrum Gdyni zostaną prawidłowo oznakowane? Czy t… https://t.co/i8pACHnEhs
Pozwól do siebie dojechać https://t.co/v2tctA2SA1 przez @YouTube
ROZPOZNAJESZ TE OSOBY – powiadom policję https://t.co/tC7iKJLKfC przez @Tweet
RT @Wiadomosci_PR: "To działanie na zamówienie totalnej targowicy", "nie istnieje dialog między rządem a KE" - europosłowie komentują rezol…
Follow Czesław Mikołajew on Twitter

Redakcja poleca

WEZWANIE DO USUNIĘCIA NARUSZENIA PRAWA

"To największa afera finansowa III RP". Wyłudzono nawet 250 mld zł

Sopockie co nieco: Piechotą do mariny?

Apteka dla aptekarza

Implant prącia – nowoczesna metoda leczenia zaburzeń erekcji

Po wyroku w sprawie Parku Rady Europy

W odpowiedzi na słowa wiceministra w Ministerstwie Zdrowia Pana Piotra Gryzy,

Sopockie co nieco: Czyją własnością jest miasto?

WEZWANIE DO USUNIĘCIA NARUSZENIA PRAWA

Teatr jednego aktora na Stadionie Miejskim

Spójnia Gdynia o dwa kroki od awansu!

Wyjazdowe zwycięstwo żużlowców Zdunek Wybrzeża w zaległym meczu!

Please publish modules in offcanvas position.