„Podaj łapę”

By Adrianna Sobczak listopad 04, 2017 143 0

Wystartowała 3. edycja ogólnopolskiej akcji charytatywnej „Podaj łapę”, której celem jest pomoc Górskiemu Ochotniczemu Pogotowiu Ratunkowemu w szkoleniu i opiece nad psami ratowniczymi. W dniach od 2 do 30 listopada kupując w sklepach Maxi Zoo bransoletkę z łapką, każdy może przyłączyć się do akcji i wesprzeć czworonożnych bohaterów.

 

W górach nie każda droga kończy się na szczycie – rocznie ratownicy GOPR wyruszają na różnego rodzaju akcje poszukiwawcze aż 200 razy. W nawet 60 przypadkach towarzyszą im psy, dzięki którym aż 90% akcji kończy się sukcesem.  

„Dobrze wyszkolony pies ratowniczy zwiększa szansę odnalezienia zaginionego w górach nawet o 70%. Proces szkolenia jest jednak wieloletni, wymagający i tak naprawdę nigdy się nie kończy. W psach stale pogłębiany jest poziom posłuszeństwa, a ich sprawność psychofizyczna kształtowana jest przy pomocy treningów odbywających się na specjalistycznych torach przeszkód, w bardzo zróżnicowanych warunkach” – mówi Marcin Kądziołka, Prezes Zarządu Fundacji GOPR.

Od poziomu wyszkolenia psów ratowniczych może zależeć ludzkie życie, dlatego w tym roku celem akcji charytatywnej Podaj Łapę jest wsparcie czworonożnych ratowników. W listopadzie  w sklepach Maxi Zoo będzie można zakupić bransoletki z symboliczną łapką, a całkowity przychód ze sprzedaży zostanie przekazany Fundacji GOPR.

„Pies i przewodnik są często narażeni na różnego rodzaju kontuzje i wypadki, dlatego tak ważne jest dla nich zaplecze profilaktyczne i medyczne oraz jakość sprzętu, na jakim pracują. Każda pomoc jest dla Nas bezcenna, a dzięki wsparciu Maxi Zoo i akcji charytatywnej Podaj Łapę możemy zadbać o to, co najważniejsze - profesjonalne przygotowanie naszych psów do akcji ratujących ludzkie życie” – dodaje przedstawiciel GOPR.

Podaj Łapę czworonożnym przyjaciołom

Maxi Zoo już od trzech lat każdej jesieni organizuje w Polsce akcję charytatywną Podaj Łapę, wspierającą fundacje, które pracują ze zwierzętami na rzecz ludzi. Podczas dwóch poprzednich edycji udało się zebrać 62 tys. złotych, które zostały przekazane Fundacji Przyjaciel (2015 r.) i Stowarzyszeniu Zwierzęta Ludziom w Centrum Zdrowia Dziecka oraz w Centrum Alzheimera w Warszawie (2016 r.).

 

„W Maxi Zoo wszystko, co robimy, robimy z miłości dla zwierząt. Zależy nam także na tym, aby miłość do zwierząt szerzyć dalej. Udaje nam się to już od dwóch lat dzięki zaangażowaniu w akcję Podaj Łapę naszych klientów. Wierzymy, że w tym roku pobijemy nasz wspólny rekord, a zebrane środki pomogą Fundacji GOPR w szkoleniu i sprawowaniu opieki nad psami ratowniczymi” - mówi Bartłomiej Łętocha, Dyrektor Marketingu i Sprzedaży Maxi Zoo.

Psy w służbie GOPR

W Górskim Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym jest 25 psów wyszkolonych do pracy na lawinach w terenie otwartym oraz gruzach. Są to psy różnych ras przeznaczonych do ratownictwa takie jak: owczarki niemieckie, labradory czy border collie. Najczęściej są własnością ratowników zawodowych, jak i ochotników, którzy latami uczą się współpracy, by w górach tworzyć zgrany i efektywny tandem.

Statystyki GOPR pokazują, że najwięcej działań ratowniczych to akcje poszukiwawcze, w których psy odgrywają znaczącą rolę. 90% z nich kończy się odnalezieniem poszkodowanego, co jest sukcesem wszystkich ratowników biorących udział w działaniach, również tych czworonożnych. Ich odwaga, wytrzymałość, doskonały węch oraz zwinność są nieocenionym atutem podczas akcji ratowniczych w  miejscach niebezpiecznych i trudnodostępnych, a także w wysokich i gruzach. Jeden pies wykonuje na lawinisku pracę nawet 5-6 ratowników górskich.

Akcję Podaj Łapę wspierają polscy alpiniści, himalaiści i taternicy: Aleksander Lwow, Piotr Pustelnik, Janusz Majer  oraz Krzysztof Wielicki. Patronatem mediowym akcję objęło National Geographic.

Rate this item
(0 votes)
Last modified on sobota, 04 listopad 2017 16:45

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

NAJNOWSZE TWEETY

@YouTube Ku uwadze radnych i władz miasta GDYNI. Kiedy budynki w centrum Gdyni zostaną prawidłowo oznakowane? Czy t… https://t.co/i8pACHnEhs
Pozwól do siebie dojechać https://t.co/v2tctA2SA1 przez @YouTube
ROZPOZNAJESZ TE OSOBY – powiadom policję https://t.co/tC7iKJLKfC przez @Tweet
RT @Wiadomosci_PR: "To działanie na zamówienie totalnej targowicy", "nie istnieje dialog między rządem a KE" - europosłowie komentują rezol…
Follow Czesław Mikołajew on Twitter

Redakcja poleca

WEZWANIE DO USUNIĘCIA NARUSZENIA PRAWA

"To największa afera finansowa III RP". Wyłudzono nawet 250 mld zł

Sopockie co nieco: Piechotą do mariny?

Apteka dla aptekarza

Implant prącia – nowoczesna metoda leczenia zaburzeń erekcji

Po wyroku w sprawie Parku Rady Europy

W odpowiedzi na słowa wiceministra w Ministerstwie Zdrowia Pana Piotra Gryzy,

Sopockie co nieco: Czyją własnością jest miasto?

WEZWANIE DO USUNIĘCIA NARUSZENIA PRAWA

Teatr jednego aktora na Stadionie Miejskim

Spójnia Gdynia o dwa kroki od awansu!

Wyjazdowe zwycięstwo żużlowców Zdunek Wybrzeża w zaległym meczu!

Please publish modules in offcanvas position.