Mini Muzeum „Bankowiec” najlepsze w kraju

Maria Piradoff-Link, współzałożycielka i opiekunka muzeum Maria Piradoff-Link, współzałożycielka i opiekunka muzeum facebook.com/minimuzeum.bankowiec

Mini Muzeum „Bankowiec” wyróżnione zostało w konkursie Generalnego Konserwatora Zabytków na projekt edukacyjny o dziedzictwie kulturowym „Zabytek Poznany”. W kategorii Wystawy i Projekty Multimedialne, Wspólnota Mieszkaniowa „Bankowiec”, z inicjatywy której powstało to niezwykłe muzeum, zajęła I miejsce. W nagrodę otrzymała dyplom i gratyfikację finansową w wysokości 20 tys. zł. Uroczysta gala odbyła się 17 listopada w Centrum Wystawienniczo­-Kongresowym w Opolu.

 

Wspólnota Mieszkaniowa „Bankowiec” doceniona została za „całoroczny program w 2016 r. zwiedzania Mini Muzeum dla zorganizowanych grup oraz warsztaty edukacyjne dla wszystkich”. Nagrodę odebrała pani Maria Piradoff-Link, współzałożycielka i opiekunka muzeum.
 
Doroczny konkurs Generalnego Konserwatora Zabytków skierowany jest do właścicieli lub zarządców obiektów zabytkowych wpisanych do rejestru zabytków. Jego celem jest promocja działań związanych z upowszechnianiem wiedzy o dziedzictwie kulturowym oraz wzmocnienie świadomości społecznej dotyczącej wartości zabytków. Nagrody otrzymują ci organizatorzy, którzy wyjątkowo aktywnie działają na rzecz upowszechniania wiedzy o zabytkach w swoich regionach, umiejętnie łączą dziedzictwo ze współczesnymi formami przekazywania wiedzy oraz mają efekty w kształtowaniu zaangażowanych postaw wśród odbiorców. 

Konkurs odbył się w ramach 25. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa zorganizowanych pod hasłem „Krajobraz dziedzictwa – dziedzictwo krajobrazu”.
 
Mini Muzeum „Bankowiec” zostało udostępnione zwiedzającym 9 lutego 2009 roku. Właścicielem miejsca jest Wspólnota Mieszkaniowa „Bankowiec”. Nie jest to zwyczajny blok mieszkalny, lecz jeden z najpiękniejszych budynków reprezentujących klasyczny modernizm gdyński, wpisany do rejestru zabytków (1983 rok). W roku 2007 z inicjatywy Marii Piradoff-Link pojawił się pomysł stworzenia kroniki budynku, będącej zapisem najważniejszych wydarzeń i osób związanych z kamienicą. Jej zapał i zaangażowanie udzieliły się wszystkim mieszkańcom, którzy postanowili udostępnić swoje pamiątki i zdjęcia. W taki właśnie sposób w Mini Muzeum znalazły się oryginalne elementy wyposażenia mieszkań i części wspólnych, dokumentacja nieruchomości oraz zdjęcia zrobione wewnątrz mieszkań. 

Zwiedzanie muzeum jest nieodpłatne, bez biletów wstępu, prowadzone przez mieszkańców. Wśród zwiedzających są grupy emerytów, nauczycieli, turyści, młodzież i dzieci, architekci, historycy sztuki. W sumie, w skali roku Mini Muzeum odwiedza kilka tysięcy osób. To niezwykłe miejsce znajduje się przy ul. 3 Maja 27/31 w Gdyni - 5 klatka, wejście od podwórza przez główną bramę przy kawiarni „Cyganeria".

 

Źródło: gdynia.pl

Rate this item
(0 votes)
Last modified on wtorek, 21 listopad 2017 21:00

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

W Twojej sprawie

POMORSKIE ekoŚwięta

POMORSKIE ekoŚwięta

Gru 17, 2017 Rate: 0.00

Jak kupić dobrą rybę na Święta?

Jak kupić dobrą rybę na Święta?

Gru 13, 2017 Rate: 0.00

NAJNOWSZE TWEETY

O zakaz używania pirotechniki na obszarze miasta Gdyni https://t.co/4zPQYAO6rk przez @Tweet
https://t.co/P1GKrTz24p
Bilety metropolitalne za złotówkę https://t.co/Nc7TVcHry0 przez @Tweet
Pomorscy czują klimat! Bądź jak oni! https://t.co/gWiX6ZgJWC przez @Tweet
Follow Czesław Mikołajew on Twitter

Redakcja poleca

WEZWANIE DO USUNIĘCIA NARUSZENIA PRAWA

"To największa afera finansowa III RP". Wyłudzono nawet 250 mld zł

Sopockie co nieco: Piechotą do mariny?

Po wyroku w sprawie Parku Rady Europy

Apteka dla aptekarza

Implant prącia – nowoczesna metoda leczenia zaburzeń erekcji

W odpowiedzi na słowa wiceministra w Ministerstwie Zdrowia Pana Piotra Gryzy,

Sopockie co nieco: Czyją własnością jest miasto?

WEZWANIE DO USUNIĘCIA NARUSZENIA PRAWA

Teatr jednego aktora na Stadionie Miejskim

Spójnia Gdynia o dwa kroki od awansu!

Dotyczy uzupełnienia przepisów kodeksu karnego

Please publish modules in offcanvas position.