Odszedł zasłużony dla Gdyni Władysław Wiśniewski

Władysław Wiśniewski Władysław Wiśniewski fot. Dawid Linkowski

Władysław Wiśniewski - wybitny inżynier i gdynianin, autor wielu patentów zmarł 2 listopada 2017 r. Miał 89 lat. W lutym otrzymał Medal im. Eugeniusza Kwiatkowskiego „Za wybitne zasługi dla Gdyni". 

 

Inżynier Władysław Wiśniewski związany był z Gdynią od czasów powojennych. W swoim życiu opracował jako autor lub współautor ponad 100 patentów zatwierdzonych przez Urząd Patentowy w Polsce oraz poza granicami kraju - w USA, Wielkiej Brytanii, Japonii i Rosji (wówczas ZSRR). Opracował m.in.: urządzenia spinające do lin trałowych, wyręczające w znaczny sposób ludzi w pracy i wykluczające dotychczasowe duże niebezpieczeństwo; nowoczesne włoki do połowu ryb, sortownię ryb. W tym czasie najlepsze trawlery w innych krajach nie miały takiego nowoczesnych urządzeń. Szkolił również załogi statków zakupionych przez zagranicznych armatorów w Stoczni Gdyńskiej w zakresie użytkowania ich i zamontowanych na nich urządzeń, zawsze podkreślając, że są to jednostki wyprodukowane w Gdyni, w Polsce. Pan inż. Wiśniewski projektował też oczyszczalnie ścieków i utylizatory, takie jak utylizator do odpadów szpitalnych, osadów półpłynnych, czy odpadów laboratoryjnych. Uzyskał patenty poza granicami kraju: w USA, Wielkiej Brytanii, Japonii, Rosji (wówczas ZSRR). Ostatni wniosek patentowy złożył w 2016 roku.

W lutym 2017 r. Władysław Wiśniewski otrzymał od Rady Miasta Gdyni Medal im. Eugeniusza Kwiatkowskiego „Za wybitne zasługi dla Gdyni". Proponując tę nominację, radni podkreślali: „(...) inżynier Wiśniewski to fachowiec największego kalibru, a do tego skromny, pokorny, mądry człowiek. Jest cichym bohaterem naszego miasta, który codzienną pracą, przez całe lata przyczyniał się do rozwoju gospodarki morskiej - jako przedstawiciel pokolenia, które tworzyło Gdynię niemalże u samego jej początku."
Odbierając wyróżnienie Władysław Wiśniewski mówił: „Chciałbym życzyć Państwu, byście znaleźli się kiedyś w swoim życiu w chwili, w której będziecie mieli w sercu tyle spokoju, harmonii, szczęścia i spełnienia, ile ja mam w sobie dzisiaj. Życzę byście byli Państwo dla siebie dobrymi i szczęśliwymi ludźmi. Wszystkiego dobrego! Dziękuję z całego serca!”
 
Uroczystości pogrzebowe Władysława Wiśniewskiego odbędą się we wtorek 7 listopada
- o godz. 10:30 wniesienie trumny i różaniec w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski (ul. Armii Krajowej 26)
- o godz. 11.00 msza św.
- o godz. 12.00 pogrzeb na cmentarzu przy ul. Spokojnej.

Źródło: UM Gdyni

Rate this item
(0 votes)
Last modified on piątek, 03 listopad 2017 19:24

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

NAJNOWSZE TWEETY

@YouTube Ku uwadze radnych i władz miasta GDYNI. Kiedy budynki w centrum Gdyni zostaną prawidłowo oznakowane? Czy t… https://t.co/i8pACHnEhs
Pozwól do siebie dojechać https://t.co/v2tctA2SA1 przez @YouTube
ROZPOZNAJESZ TE OSOBY – powiadom policję https://t.co/tC7iKJLKfC przez @Tweet
RT @Wiadomosci_PR: "To działanie na zamówienie totalnej targowicy", "nie istnieje dialog między rządem a KE" - europosłowie komentują rezol…
Follow Czesław Mikołajew on Twitter

Redakcja poleca

WEZWANIE DO USUNIĘCIA NARUSZENIA PRAWA

"To największa afera finansowa III RP". Wyłudzono nawet 250 mld zł

Sopockie co nieco: Piechotą do mariny?

Apteka dla aptekarza

Implant prącia – nowoczesna metoda leczenia zaburzeń erekcji

Po wyroku w sprawie Parku Rady Europy

W odpowiedzi na słowa wiceministra w Ministerstwie Zdrowia Pana Piotra Gryzy,

Sopockie co nieco: Czyją własnością jest miasto?

WEZWANIE DO USUNIĘCIA NARUSZENIA PRAWA

Teatr jednego aktora na Stadionie Miejskim

Spójnia Gdynia o dwa kroki od awansu!

Wyjazdowe zwycięstwo żużlowców Zdunek Wybrzeża w zaległym meczu!

Please publish modules in offcanvas position.