Centrum Techniki Morskiej walczy z terrorystami

Centrum Techniki Morskiej walczy z terrorystami fot. Czesław Mikołajew

Centrum Techniki Morskiej na rynku działa od 1982 roku i przez ten czas stworzyło i wdrożyło w życie wiele systemów wojskowych. Nowoczesne urządzenia i technologie, znajdują swoje zastosowanie w przeciwdziałaniu morskim zagrożeniom, w tym terrorystycznym, w trudnych warunkach podwodnych. Nie inaczej jest z Portable Underwater Protection System for Naval Task Groups.


– Centrum Techniki Morskiej to nowoczesny ośrodek badawczo-rozwojowy, który doskonale wpisuje się w wizerunek naszego miasta. Nowoczesne laboratoria, świetnie wykształceni pracownicy potrafiący swój potencjał wykorzystać w wielu dziedzinach, ale przede wszystkim w zapewnieniu Polsce bezpieczeństwa głównie od strony morskiej. CTM od wielu lat współpracuje z podobnymi ośrodkami w ramach NATO i UE. – mówi przewodnicząca Rady Miasta Gdyni Joanna Zielińska.
 
 
Jednak żeby zająć się przyszłością, najpierw trzeba posprzątać po minionych czasach, ponieważ urządzenia z ośrodka pomagają także odnajdować miny z okresu I i II wojny światowej, które nadal znajdują się na bałtyckim dnie.  – Obecnie CTM bierze udział w nowych projektach, rozwijając systemy, które w najbliższym czasie mają odegrać istotną rolę w procesie transformacji sił obrony przeciwminowej Marynarki Wojennej, wpisując się jednocześnie w działania związane z jeszcze lepszym funkcjonowaniem systemu bezpieczeństwa morskiego państwa – tłumaczy Hubert Jando z Centrum Technik Morskich. CTM pracuje także nad niszczycielem „Kormoran II”. Ośrodek odpowiada w nim za dostawę Systemów: Dowodzenia i Kierowania Środkami Walki, Obrony Biernej oraz dostarczenie kluczowych sensorów (stacje hydrolokacyjne) i efektorów (ładunki wybuchowe do niszczenia min morskich). 
 
 
CTM specjalizuje się również w systemach przeznaczonych do ochrony morskiej infrastruktury. Najnowsze techniczne rozwiązania to zintegrowany, wielosensorowy system detekcji i przeciwdziałania morskim zagrożeniom terrorystycznym. Mają one zapewnić bezpieczeństwo: portom, terminalom gazowym, pasażerskim, platformom wiertniczym i budowlom hydrotechnicznym. Wymienione obszary, ze względu na swoje funkcje, mogą być atrakcyjne dla terrorystycznych ataków. – Powszechny dostęp organizacji terrorystycznych do nowoczesnego uzbrojenia i najnowszych osiągnięć nauki i techniki, w tym m.in. do miniaturowych okrętów podwodnych oraz wzrastające doświadczenie bojowe tych organizacji powoduje, że tego typu ataki będą coraz łatwiejsze do przeprowadzenia i coraz bardziej intensywne, tym bardziej, że często dostęp do wspomnianych obiektów ma charakter masowy. Dlatego właśnie obiekty morskiej infrastruktury krytycznej wymagają szczególnego nadzoru i ochrony. – podkreśla Hubert Jando
 

CTM aktywnie uczestniczy w programie NATO „Defence Against Terrorism Program of Work”, w ramach którego realizowany jest projekt „Portable Underwater Protection System for Naval Task Groups". Od 2011 roku ośrodek zrealizował już 6 projektów.   

– Celem najnowszego pokazu była prezentacja w warunkach rzeczywistych pracy systemu detekcji i przeciwdziałania zagrożeniom dywersji podwodnej ze strony nurków-dywersantów, skierowanym przeciwko objętej ochroną okrętowej grupie zadaniowej, podczas pobytu w porcie. W trakcie pokazu zaprezentowano dwa scenariusze obejmujące wczesną detekcję hydroakustyczną dywersji podwodnej i jej przeciwdziałanie oraz wielosensorową detekcję dywersji podwodnej i jej przeciwdziałanie. Dalsze działania będą miały na celu stworzenie systemu, w którym tzw. łodzie interwencyjne zostaną zastąpione jednostkami bezzałogowymi, natomiast część hydroakustyczną uzupełni sonar wielowiązkowy. – podsumowuje Hubert Jando i tłumaczy działanie nowoczesnego systemu – System detekcji składa się z bariery akustycznej pozwalającej na wykrywanie obiektów poruszających się pod wodą oraz bariery magnetycznej, która umożliwia potwierdzenie wykrytego celu poprzez reakcję na środowiskowe zmiany pola magnetycznego, wywołane ruchem obiektów generujących nawet słabe pola magnetyczne. Został on uzupełniony sonarem oraz modułem zainstalowanym na łodzi typu RHIB, który pozwala na nawiązanie łączności ze stanowiskiem dowodzenia umiejscowionym na lądzie. Przekroczenia linii ochrony, utworzonej przez sensory jest wizualizowane na mapie chronionego obszaru.

Autor: Dorota Patzer

Źródło::: http://gdynia.pl/co-nowego,2774/centrum-techniki-morskiej-walczy-z-terrorystami,499089

Rate this item
(0 votes)
Last modified on poniedziałek, 25 wrzesień 2017 21:19

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

NAJNOWSZE TWEETY

@YouTube Ku uwadze radnych i władz miasta GDYNI. Kiedy budynki w centrum Gdyni zostaną prawidłowo oznakowane? Czy t… https://t.co/i8pACHnEhs
Pozwól do siebie dojechać https://t.co/v2tctA2SA1 przez @YouTube
ROZPOZNAJESZ TE OSOBY – powiadom policję https://t.co/tC7iKJLKfC przez @Tweet
RT @Wiadomosci_PR: "To działanie na zamówienie totalnej targowicy", "nie istnieje dialog między rządem a KE" - europosłowie komentują rezol…
Follow Czesław Mikołajew on Twitter

Redakcja poleca

WEZWANIE DO USUNIĘCIA NARUSZENIA PRAWA

"To największa afera finansowa III RP". Wyłudzono nawet 250 mld zł

Sopockie co nieco: Piechotą do mariny?

Apteka dla aptekarza

Implant prącia – nowoczesna metoda leczenia zaburzeń erekcji

Po wyroku w sprawie Parku Rady Europy

W odpowiedzi na słowa wiceministra w Ministerstwie Zdrowia Pana Piotra Gryzy,

Sopockie co nieco: Czyją własnością jest miasto?

WEZWANIE DO USUNIĘCIA NARUSZENIA PRAWA

Teatr jednego aktora na Stadionie Miejskim

Spójnia Gdynia o dwa kroki od awansu!

Wyjazdowe zwycięstwo żużlowców Zdunek Wybrzeża w zaległym meczu!

Please publish modules in offcanvas position.