Oświadczenie pokrzywdzonego MARKA DUDZIŃSKIEGO ws. zarzutów dla ADAMA D. (NERGALA)

By Marek Dudziński listopad 07, 2017 89 0

W związku z ostatnim doniesieniem medialnym dot. postawienia zarzutów dwóm osobom - Adamowi D. (Nergalowi) oraz Maciejowi G. za znieważenie godła RP, a także wypowiedziami Adama D. na łamach portali społecznościowych w powyższej sprawie przedstawiam własny komentarz dot. powyższych kwestii.

KOMENTARZ:

 

1) 4 listopada prok. Grażyna Wawryniuk z Prokuratury Okręgowej w Gdańsku poinformowała, że postawiono zarzuty dwóm osobom w zw. z tą sprawą,tj.: Adamowi D. (Nergalowi) oraz Maciejowi G. - informacja natychmiastowo odbiła się szerokim echem medialnym we wszystkich portalach internetowych. https://www.tvn24.pl/pomorze,42/gdansk-nergal-uslyszal-zarzut-zniewazenia-godla-rp,787473.html

 

2) Linia obrony zaprezentowana przez p. Potulskiego (obrońcy D.) jest moim zdaniem irracjonalna: "Nie doszło do obrazy godła RP, tylko do ekspresji artystycznej".

Z tego co mi wiadomo Adam D. swoją ekspresję artystyczną wyraża w inny sposób np. przez śpiewanie i granie muzyki.

Moje pytanie: Jak można komuś zlecić ekspresję artystyczną? W ogóle jakąkolwiek ekspresję?

Z podanych informacji przez Prokuraturę wynika jasno: Jeden podmiot (Adam D.) zlecił profanację. Podmiot inny (autor grafiki) ją wykonał. Nie ma tu mowy, ani o ekspresji, ani o ekspresji artystycznej tylko o pewnej transakcji zlecenia oraz wykonania usługi. Więc było to zaplanowane, konkretnie ukierunkowane działanie.

 

 3) Jakiś czas  temu Adam D. napisał: „(…)TO NIE JEST POLSKIE GODŁO. Jak się jednak okazuje, to za mało dla sądu, żeby podjąć decyzję. (…)” – oczywiście, że nie jest i mówiłem to od początku! To jest karykatura będąca profanacją godła. Stąd był cień wątpliwości z mojej strony w momencie składania zawiadomienia – czy na pewno prokuratura uzna to za (art. 137 KK) ZNIEWAŻENIE. Uznała.

 

4) Adam D. pisał na łamach portali społecznościowych swoje zażalenia dot. państwa, kraju, czy rządu, jednocześnie podkreślając swoją niewinność -  w dużym skrócie. 

Skoro Adam D. nie ma sobie nic do zarzucenia, to dlaczego odmówił składania wyjaśnień? Czyżby dlatego, że każde słowo z jego zeznań mogłoby się odbić przeciw niemu?  A na łamach facebooka może pisać co mu się podoba? Trochę mi to przypomina postawę HGW i jej niestawiania się na Komisji Weryfikacyjnej. Ale zostawiam Państwa z tymi pytaniami.

 

5) Napisał również: „(…) Szukają kozła ofiarnego? To kolejna próba polskiego rządu, żeby dobrać się do Nergala i postraszyć innych artystów? Jakie jest drugie dno?”

Człowiek, któremu postawiono zarzuty czuje się ofiarą? Człowiek, który podarł biblię, w tekstach swoich piosenek gloryfikuje prześladowanie i mordowanie chrześcijan („Christians to the Lions”, „Christgrinding avenue”, „Chwała Mordercom Wojciecha”)? Człowiek, który zlecił sprofanowanie oraz rozpowszechnienie tejże profanacji polskiego godła czuje się ofiarą? Absolutna sprzeczność.

 

6) Adam D. prowadzi narrację „Biedny Nergal, złe państwo chce mnie zniszczyć za moją niepokorną sztukę”. Jest to co najmniej żałosne. Grafika, która znalazła się na plakatach i koszulkach – za sztukę być uznana nie może. A dlaczego? A dlatego, że przybrało to formę plakatu reklamowego i grafiki na koszulkach – co po prostu sztuką w takiej formie nie jest! Poza tym, należy pamiętać, że to nie Nergal jest jej autorem, a zleceniodawcą. Myślę, że gdyby podobna grafika była wystawiona jako obraz w galerii – żadnego zawiadomienia by nie było. Także ofiarą jest moja osoba, jak również wszyscy, którzy poczuli się dotknięci tym, że ktoś zarabia pieniądze na profanacji godła. Ale pamiętajmy, to co do zasady nie ma formy sztuki! Także argument o wolności artystycznej może i pasował do sprawy podarcia Biblii, jednakże w tej sprawie można go mówiąc kolokwialnie „włożyć między bajki”.

 

7) „To kolejna próba polskiego rządu” – przepraszam, kto postawił zarzuty – prokuratura czy rząd?

 

8) To w ogóle jest niedorzeczne, że człowiek, którego cały branding oparty jest na profanacji symboliki świętej i mającej bardzo istotne znaczenie dla  wielu ludzi nagle wyraża swoje ubolewanie, zdziwienie, że komuś się to nie podoba.

 

9) „Z wolnością słowa nie jest ok, zwłaszcza w Polsce w momencie, kiedy próbują kneblować i cenzurować artystów. Regularnie padam celem tego typu ataków. Nie możemy mówić o wolnym kraju, o demokracji” – wypowiedź Adama D. z października 2017.

To co mówi D. to kompletna bzdura. Żeby udowodnić nieprawdziwość powyższego stawiam pytanie: Czy jakikolwiek organ administracji publicznej zabronił śpiewania jakiejkolwiek piosenki Behemotha czy Nergala? Czy nakazał usunięcie jakiegoś utworu z powszechnie dostępnych źródeł dostępu do muzyki (youtube, spotify)? Czy ktoś ingerował w dobór utworów na koncertach?  Czy zmienił lub nakazał zmianę jakiegokolwiek tekstu utworu?(jak np. urząd cenzury w Chinach, który zaingerował w setlistę Iron Maiden). Nikt artystów nie knebluje, ani nie cenzuruje! Atakiem padli Ci wszyscy, którzy czują związek emocjonalny z symbolami narodowymi, których Adam D. zlecił profanację. Nawet sam nie sprofanował (także nie ma mowy o sztuce), ale zlecił. Także należy urwać raz a dobitnie tą kłamliwą narrację „biednego, cenzurowanego, dyskryminowanego Nergala”, bo jest ona kłamliwa.

 

Oczywiście nie kryję, że czuję satysfakcję i pewną radość. Jednakże wynika ona z faktu, że przyznano mi rację, jak również z takiego elementarnego poczucia sprawiedliwości i z tego, że wymiar sprawiedliwości stoi na straży świętej i ważnej dla milionów Polaków symboliki narodowej.

Zupełnie nie cieszę, że oskarżeni (Adam D., Maciej G.) będą mieli kłopoty, czy z faktu, że sklep Behemotha musiał zaprzestać sprzedaży najlepiej sprzedającego się wzoru koszulek.

 

 Marek Dudziński

Radny Dzielnicy Karwiny.

Rate this item
(0 votes)
Last modified on wtorek, 07 listopad 2017 16:39

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

NAJNOWSZE TWEETY

@YouTube Ku uwadze radnych i władz miasta GDYNI. Kiedy budynki w centrum Gdyni zostaną prawidłowo oznakowane? Czy t… https://t.co/i8pACHnEhs
Pozwól do siebie dojechać https://t.co/v2tctA2SA1 przez @YouTube
ROZPOZNAJESZ TE OSOBY – powiadom policję https://t.co/tC7iKJLKfC przez @Tweet
RT @Wiadomosci_PR: "To działanie na zamówienie totalnej targowicy", "nie istnieje dialog między rządem a KE" - europosłowie komentują rezol…
Follow Czesław Mikołajew on Twitter

Redakcja poleca

WEZWANIE DO USUNIĘCIA NARUSZENIA PRAWA

"To największa afera finansowa III RP". Wyłudzono nawet 250 mld zł

Sopockie co nieco: Piechotą do mariny?

Apteka dla aptekarza

Implant prącia – nowoczesna metoda leczenia zaburzeń erekcji

Po wyroku w sprawie Parku Rady Europy

W odpowiedzi na słowa wiceministra w Ministerstwie Zdrowia Pana Piotra Gryzy,

Sopockie co nieco: Czyją własnością jest miasto?

WEZWANIE DO USUNIĘCIA NARUSZENIA PRAWA

Teatr jednego aktora na Stadionie Miejskim

Spójnia Gdynia o dwa kroki od awansu!

Wyjazdowe zwycięstwo żużlowców Zdunek Wybrzeża w zaległym meczu!

Please publish modules in offcanvas position.