Pięć uczelni uhonorowanych ELSEVIER Research Impact Leaders Award

Pięć uczelni uhonorowanych ELSEVIER Research Impact Leaders Award am.gdynia.pl

Uniwersytet Rzeszowski, Akademia Morska w Gdyni, Gdański Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Zielonogórski i Politechnika Gdańska uhonorowano ELSEVIER Research Impact Leaders Award 2017. Nagroda promuje wysoką jakość badań naukowych i ich umiędzynarodowienie.

 

Intencją Nagrody Elsevier jest wskazanie i wyróżnienie uczelni, których najnowsze (z lat 2014-2016) prace naukowe mają największy wpływ na postrzegalność (visibility) polskiej nauki na świecie. Nagroda promuje wysoką jakość badań naukowych i ich umiędzynarodowienie.

Nagrody przyznawane są w sześciu dyscyplinach: Agricultural Sciences, Engineering and Technology, Humanities, Medical Sciences, Natural Sciences, Social Sciences.

W dwóch z nich wygrał Uniwersytet Rzeszowski. W dyscyplinie Agricultural Sciences uczelnia zanotowała najwyższy w Polsce przyrost liczby publikacji, połączony ze wzrostem liczby autorów. Uniwersytet Rzeszowski został też zdecydowanym zwycięzcą w kategorii Humanities. Na ten wynik wpłynęły przede wszystkim publikacje z dziedziny filozofii, etyki i religii, a szczególnie te traktujące o sztukach walki.

W kategorii Engineering and Technology triumfowała Akademia Morska w Gdyni. W latach 2014-2016 miała ona największy w kraju odsetek publikacji wśród czasopism o najwyższym wpływie w kategorii Engineering and Technology – wyniósł on 33 proc. "Ten wynik na pewno przełoży się w jeszcze większą cytowalność w przyszłości" - czytamy w uzasadnieniu werdyktu.

Gdański Uniwersytet Medyczny zwyciężył w kategorii Medical Sciences dzięki temu, że liczba publikacji tej uczelni wśród najlepszych czasopism w tej dyscyplinie rośnie z każdym rokiem. Jednocześnie cytowalność publikacji GUMed należy do najwyższych w kraju. Uczelnia osiągnęła sukces za sprawą wysoko cytowanych publikacji w czasopismach takich jak Kardiologia Polska, a także New England Journal of Medicine czy Lancet.

W dyscyplinie Natural Sciences nagrodzono Uniwersytet Zielonogórski. Ma on w tej kategorii najwyższe w Polsce cytowania, co wraz z dynamicznym wzrostem liczby autorów oraz liczby publikacji w tej kategorii dało mu przewagę nad konkurentami.

Politechnika Gdańska po raz drugi wysunęła się na pozycję lidera w dyscyplinie Social Sciences. Udało jej się to dzięki wysokiemu poziomowi współpracy międzynarodowej oraz dużemu wzrostowi liczby publikacji i autorów.

ELSEVIER Research Impact Leaders Award, przyznana po raz pierwszy w roku 2016, jest częścią światowej inicjatywy Elsevier, mającej na celu wspomaganie badań oraz rozwoju nauki. Nagroda jest wyrazem uznania dla wybitnych instytucji badawczych, które mają największy wpływ na badania naukowe i przyczyniają się do lepszej rozpoznawalności polskiej nauki na świecie.

Kapituła Nagrody bierze pod uwagę wzrost liczby publikacji w najbardziej prestiżowych czasopismach naukowych, publikacje z udziałem zagranicznych współautorów oraz wskaźnik cytowań w danej dyscyplinie.

Nagrody wręczono podczas gali drugiej edycji konferencji "Polskie uczelnie w światowej perspektywie. Rankingi a strategiczne zarządzanie szkołą wyższą", która odbyła się 27 listopada w Warszawie. Konferencję zorganizowały wspólnie: Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP), Polska Komisja Akredytacyjna (PKA) i Fundacja Edukacyjna Perspektywy.

PAP - Nauka w Polsce

Rate this item
(0 votes)
Last modified on niedziela, 03 grudzień 2017 17:56

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

W Twojej sprawie

POMORSKIE ekoŚwięta

POMORSKIE ekoŚwięta

Gru 17, 2017 Rate: 0.00

Jak kupić dobrą rybę na Święta?

Jak kupić dobrą rybę na Święta?

Gru 13, 2017 Rate: 0.00

NAJNOWSZE TWEETY

O zakaz używania pirotechniki na obszarze miasta Gdyni https://t.co/4zPQYAO6rk przez @Tweet
https://t.co/P1GKrTz24p
Bilety metropolitalne za złotówkę https://t.co/Nc7TVcHry0 przez @Tweet
Pomorscy czują klimat! Bądź jak oni! https://t.co/gWiX6ZgJWC przez @Tweet
Follow Czesław Mikołajew on Twitter

Redakcja poleca

WEZWANIE DO USUNIĘCIA NARUSZENIA PRAWA

"To największa afera finansowa III RP". Wyłudzono nawet 250 mld zł

Sopockie co nieco: Piechotą do mariny?

Po wyroku w sprawie Parku Rady Europy

Apteka dla aptekarza

Implant prącia – nowoczesna metoda leczenia zaburzeń erekcji

W odpowiedzi na słowa wiceministra w Ministerstwie Zdrowia Pana Piotra Gryzy,

Sopockie co nieco: Czyją własnością jest miasto?

WEZWANIE DO USUNIĘCIA NARUSZENIA PRAWA

Teatr jednego aktora na Stadionie Miejskim

Spójnia Gdynia o dwa kroki od awansu!

Dotyczy uzupełnienia przepisów kodeksu karnego

Please publish modules in offcanvas position.