23 gdańszczan otrzymało stypendia im. Fahrenheita na studia za granicą

Uroczystość wręczenia stypendiów im. Fahrenheita na rok akademicki 2017/2018 Uroczystość wręczenia stypendiów im. Fahrenheita na rok akademicki 2017/2018 zdj. Dariusz Kwidziński

23 młodych gdańszczan studiujących na zagranicznych uczelniach odebrało w środę fundowane przez samorząd stypendia im. Gabriela Daniela Fahrenheita. Gdańsk jest jedyną gminą w Polsce, która przyznaje tego typu granty.

Uroczystość symbolicznego wręczenia stypendiów odbyła się w Wielkiej Sali Wety gdańskiego Ratusza Głównomiejskiego. Granty, które mają umożliwić najzdolniejszym gdańszczanom studia na renomowanych uczelniach zagranicznych, przyznano już po raz trzynasty.

W tym roku akademickim stypendia otrzymały 23 osoby, w tym pięciu nowych studentów. Pozostali to osoby, które studiują kolejny rok z rzędu i po raz kolejny otrzymały finansową pomoc z kasy miasta.

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz przypomniał w trakcie uroczystości, że Gdańsk jest jedyną polską gminą, która przyznaje swoim mieszkańcom stypendia na naukę za granicą. Zaznaczył, że jest to "najdroższe stypendium publiczne w Polsce wypłacane z pieniędzy podatników". "Co roku dziennikarze pytają nas, czy to ma sens. My siebie też czasami o to pytam, bo to bardzo drogo kosztuje. (…) Zawsze pojawia się pytanie, jak inwestycja w czyjąś indywidualną drogę przekłada się na korzyści dla całej społeczności. Sami musicie sobie odpowiedzieć, na ile, po osiągnięciu sukcesu zawodowego, będziecie chcieli pamiętać o Gdańsku" – mówił prezydent zwracając się do stypendystów.

Dodał, że beneficjenci programu "otrzymując stypendium zaciągają swojego rodzaju moralne zobowiązanie wobec wspólnoty gdańszczan". "Gdziekolwiek będziecie studiować, pamiętajcie byście godnie reprezentowali nasze miasto" – podkreślił Adamowicz.

Tylko w tym roku akademickim Gdańsk wyda na stypendia im. Fahrenheita około 660 tys. zł (laureaci otrzymują zwykle około 3 tys. zł przez 9 miesięcy w roku).

Wydatki na stypendia im. Fahrenheita gdański samorząd motywuje faktem, że w ten sposób przyczynia się "do tworzenia przyszłych elit intelektualnych miasta i kraju". Na stypendystów nakładany jest nie tylko "obowiązek zdobywania wiedzy i umiejętności", ale też promowania Gdańska na uczelniach oraz podejmowania pracy wolontariackiej.

Wśród tegorocznych stypendystów znalazła się m.in. Marta Furmaniak, która studiuje fizyka chemiczną na Uniwersytecie w Glasgow. Jak powiedziała PAP, w czasie, który spędza w Gdańsku, pomaga w organizacji Dni Nauki w Centrum Hewelianum, prowadzi też dla miejscowej młodzieży wykłady z chemii i fizyki w języku angielskim. "Z kolei w Glasgow działam w wielu stowarzyszeniach naukowych, zdobywam nagrody i osiągam dobre wyniki i zawsze podkreślam, skąd pochodzę" – powiedziała PAP Furmaniak.

Inny stypendysta - Daniel Krajnik, który studiuje architekturę na jednym z londyńskich uniwersytetów, pomaga – dzieląc się swoim doświadczeniem, młodym gdańszczanom aplikującym dopiero na zagraniczne studia. Podobnie, jak wielu innych stypendystów pomaga też w organizacji Dni Nauki w Centrum Hewelianum.

Studiująca inżynierię lotniczą i kosmiczną na uniwersytecie w Manchesterze Emilia Stankiewicz, bierze udział w tworzeniu blogu stypendystów Fahrenheita prowadzonym na portalu gdansk.pl. "Piszemy tam, jak wyglądają studia za granicą i zachęcamy innych do ich podejmowania" – powiedziała PAP Stankiewicz. Dodała, że w Anglii promuje z kolei Gdańsk "w nieformalny sposób". "Poprzez rozmowy ze znajomymi, bo wielu z nich jest zainteresowanych historią Gdańska. Zorganizowałam też polski wieczór: zaprosiłam kilkanaście osób, ugotowałam polskie jedzenie i opowiadałam o Polsce i Gdańsku" – dodała.

O stypendium im. Fahrenheita mogą ubiegać się studenci rozpoczynający zarówno studia magisterskie, jak i magistersko-inżynierskie czy licencjackie. Wnioski złożone przez kandydatów na stypendystów rozpatruje kapituła, w której - obok prezydenta Gdańska, zasiadają przede wszystkim wybitni gdańscy naukowcy.

Patron stypendium, Gabriel Daniel Fahrenheit, urodził się w Gdańsku w 1686 r. w rodzinie niemieckich kupców. W wieku kilkunastu lat opuścił Gdańsk i osiadł w Holandii, a następnie w Anglii, gdzie oddał się pracy naukowej i został m.in. członkiem słynnego angielskiego towarzystwa naukowego Royal Society. Zmarł w Hadze w 1736 r.

Fahrenheit znany jest głównie z tego, że jako pierwszy w przyrządzie służącym do mierzenia temperatury użył rtęci (wcześniej rolę tę pełnił alkohol) i opracował własną skalę liczącą od zera do 212 stopni. Skala Fahrenheita stosowana jest nadal w krajach anglosaskich. W pozostałych rejonach świata stosuje się skalę Celsjusza opracowaną w 1742 roku przez szwedzkiego fizyka i astronoma Andreasa Celsjusza. (PAP)

Rate this item
(0 votes)
Last modified on czwartek, 07 wrzesień 2017 12:51

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

NAJNOWSZE TWEETY

Polityka gospodarcza w warunkach niepewności https://t.co/qTpeNwdV0C przez @Tweet
Pikieta „Prawa kobiet to prawa człowieka” https://t.co/qKsbrFasEd przez @Tweet
RT @Kukiz15: .@pkukiz: . Nigdy nie zgodzę się na donosicielstwo i żądania "bratniej pomocy" od obcych Państw- czy to w postaci rezolucji cz…
O co Wy na to? https://t.co/NDzvAC2Vzq
Follow Czesław Mikołajew on Twitter

Redakcja poleca

WEZWANIE DO USUNIĘCIA NARUSZENIA PRAWA

"To największa afera finansowa III RP". Wyłudzono nawet 250 mld zł

Sopockie co nieco: Piechotą do mariny?

Apteka dla aptekarza

Implant prącia – nowoczesna metoda leczenia zaburzeń erekcji

Po wyroku w sprawie Parku Rady Europy

W odpowiedzi na słowa wiceministra w Ministerstwie Zdrowia Pana Piotra Gryzy,

Sopockie co nieco: Czyją własnością jest miasto?

WEZWANIE DO USUNIĘCIA NARUSZENIA PRAWA

Teatr jednego aktora na Stadionie Miejskim

Spójnia Gdynia o dwa kroki od awansu!

Wyjazdowe zwycięstwo żużlowców Zdunek Wybrzeża w zaległym meczu!

Please publish modules in offcanvas position.