Prawnicy na Jedwabnym Szlaku

Prawnicy na Jedwabnym Szlaku fot. Marek Grzybowski

Chiny – Hong Kong – Polska wobec inicjatywy Nowego Jedwabnego Szlaku. Pod takim tytułem zorganizowana została  konferencja w Gdańsku w dniu 29 czerwca 2017 r. W Olivia Business Centre spotkali się prawnicy reprezentujący Okręgową Izbę Radców Prawnych w Gdańsku,

którzy zostali wsparci przez Biuro Gospodarcze i Handlu Hong Kongu w Berlinie, Biuro Konsultacyjne Rady Handlu i Rozwoju Hongkongu w Warszawie,  HSBC Bank Polska S.A., Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego, Olivia Business Centre w Gdańsku oraz Pracodawców Pomorza. Gośćmi, którzy zapewnili  merytoryczny poziom konferencji zapewnili: Stowarzyszenia Prawników w Hong Kongu, Adwokatura w Shenzhen, Międzynarodowe Centrum Arbitrażu w Hong Kongu oraz Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości.

W trakcie konferencji dokonano podpisania dwóch Porozumień o Współpracy: pomiędzy Okręgową Izbą Radców Prawnych w Gdańsku a Adwokaturą w Shenzhen oraz pomiędzy Okręgową Izbą Radców Prawnych w Gdańsku a Stowarzyszeniem Prawników w Hong Kongu. W Shenzhen działa 627 biur prawnych lokalnych oraz 39 oddziałów  w Chinach – informowała zebranych Heather Jun Han, Wiceprezydent Adwokatury Shenzhen, które zapewniają obsługę prawną firm działających na terenie oraz zainteresowanych współpracą gospodarczą.

Mamy długoletnie kontakty z Chinami – mówił Marszałek Mieczysław Struk, który otworzył konferencję w imieniu władz samorządowych. Umożliwiamy współpracę gospodarczą miedzy firmami z całego świta z gospodarką Chin i przedsiębiorstw chińskich ze światem, ponieważ znamy specyfikę gospodarki wolnorynkowej i gospodarki chińskiej  – podkreślił w trakcie prezentacji Amirali B. Nasir – Wiceprezydent Stowarzyszenia Prawników w Hong Kongu.

Chiny są największym rynkiem na świecie, drugim po USA importerem, pierwszym eksporterem i jednym z najszybciej rosnących partnerów gospodarczych Polski – mówił Michał Polański, dyrektor Departamentu Promocji Gospodarczej PARP podkreślając, że dla Polski jest to znaczący dostawca produktów, lecz Polska wciąż jest dla Chin eksporterem produktów i usług poza 50.

Z 26 mld obrotów handlowych między Polską a Chinami, w 2016 r. deficyt wymiany handlowej  przekroczył rekordową wartość 22 mld dol. Chiny, to znaczący inwestor w innowacyjne technologie, który wydaje rocznie na badania prawie 230 mld dol rocznie,  dwie trzecie tego co cała Unia Europejska. Tyle, że Chiny wydają na B+R 2,2% PKB rosnące w tempie 7,5% rocznie, a UE 1,4% PKB rosnącego w tempie około 1,2%.

Jako ciągle rosnący potencjalny rynek półtora miliarda konsumentów scharakteryzował Chiny Maciej Wilk, warszawski przedstawiciel Hong Kong Trade Development Council  podkreślając, że jest to kraj z rynkiem konsumpcyjnym rosnącym ponad 10% rocznie oraz rozwijającą się klasą średnią, liczącą dzisiaj 330 mln konsumentów.  To rynek liczący ponad milion milionerów.

Dzięki temu, że  jest to kraj wciąż dynamicznie rozwijającej się gospodarki, dla przedsiębiorców Chiny są atrakcyjne ze względu na perspektywę długookresowej współpracy Ilustrował to w sposób bardzo przestępny, operując konkretnymi wskaźnikami Thomas B. Sabel, Director, Head of German Banking Business HSBC. Natomiast na potencjał Hongkongu wskazała Betty Ho, przedstawicielka rządu Hong Kongu na Europę Środkową i Wschodnią. 

Inicjatywa ta wpisuje się w działania Polski i Chin zmierzające do wzmocnienia wzajemnych kontaktów i strategicznego współdziałania.
Do udziału w konferencji zaproszeni zostali przedsiębiorcy zainteresowani współpracą gospodarczą z Chinami i Hong Kongiem. Mamy nadzieję, że podpisane porozumienia o współpracy między organizacjami prawniczymi z Polski, Chin i Hongkongu nie pozostaną martwymi dokumentami tylko przyczynią się do rozwoju realnej współpracy między naszymi krajami – mówiła Maria Ślązak, radca prawny, członkini Krajowej Rady Radców Prawnych i animator tego interesującego spotkania.

Konferencję objęli patronatem honorowym:  Pan Dariusz Drelich, Wojewoda Pomorski, Pan Mieczysław Struk, Marszałek Województwa Pomorskiego, Pan Paweł Adamowicz Prezydent Miasta Gdańska.

 

Rate this item
(0 votes)

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

NAJNOWSZE TWEETY

RT @Kukiz15: .@pkukiz: . Nigdy nie zgodzę się na donosicielstwo i żądania "bratniej pomocy" od obcych Państw- czy to w postaci rezolucji cz…
O co Wy na to? https://t.co/NDzvAC2Vzq
https://t.co/3bXyw43GF8
@YouTube Ku uwadze radnych i władz miasta GDYNI. Kiedy budynki w centrum Gdyni zostaną prawidłowo oznakowane? Czy t… https://t.co/i8pACHnEhs
Follow Czesław Mikołajew on Twitter

Redakcja poleca

WEZWANIE DO USUNIĘCIA NARUSZENIA PRAWA

"To największa afera finansowa III RP". Wyłudzono nawet 250 mld zł

Sopockie co nieco: Piechotą do mariny?

Apteka dla aptekarza

Implant prącia – nowoczesna metoda leczenia zaburzeń erekcji

Po wyroku w sprawie Parku Rady Europy

W odpowiedzi na słowa wiceministra w Ministerstwie Zdrowia Pana Piotra Gryzy,

Sopockie co nieco: Czyją własnością jest miasto?

WEZWANIE DO USUNIĘCIA NARUSZENIA PRAWA

Teatr jednego aktora na Stadionie Miejskim

Spójnia Gdynia o dwa kroki od awansu!

Wyjazdowe zwycięstwo żużlowców Zdunek Wybrzeża w zaległym meczu!

Please publish modules in offcanvas position.