(Niby)ulica „Wiosna Ludów”

By Henryk Wereda listopad 06, 2017 131 0
(Niby)ulica „Wiosna Ludów” Czesław Mikołajew

Rada Dzielnicy Redłowa postanowiła zainteresować gazetę „Głos Gdyni” tematem ulicy „Wiosna Ludów”. Ulica ta, o długości 650 metrów jest zlokalizowana na terenie dzielnicy Gdynia-Redłowo w sąsiedztwie Cmentarza Obrońców Wybrzeża.

Teren całego osiedla leży na lekkich gruntach, nieużytkach po likwidacji wyrobiska żwirowego.

W 1982 roku powstało tam osiedle domków szeregowych, których to mieszkańcy w ramach istniejącej Młodzieżowej Spółdzielni Mieszkaniowej, własnymi siłami i przy użyciu własnych środków finansowych położyli tymczasową nawierzchnię ulicy z płyt typu YOMB.

Jest to sytuacja tymczasowa i trwa tak od 34 lat, a mieszkańcy nie mogą się doczekać od Miasta położenia prawdziwej ulicy odpowiadającej wszelkim wymogom technicznym urbanistycznym i sanitarnym. Brak nawet chodnika, co skutkuje zagrożeniem w ruchu drogowym..

Ulica posiada kanalizację sanitarną i system odprowadzania wody deszczowej z dachów, natomiast wody opadowe z ulicy ze względu na duże nierówności nawierzchni terenu zalegają i stają się przyczyną podtopień budynków. 2-krotnie  była dotknięta katastrofą budowlaną od strony ul.Cylkowskiego w 1992r i 1998r. Skutkiem tych katastrof było osunięcie się skarpy od strony północnej powodująca wysokie szkody dla mieszkańców ul Cylkowskiego.

Temat historii tych zdarzeń oraz obecny stan techniczny tej ulicy jest znany dla władz miasta Gdyni i odpowiedzialnych w tym zakresie urzędników.

W sprawie tej w 2012 r .mieszkańcy  wystąpili pisemnie do wiceprezydenta Miasta Gdyni Bogusława Stasiaka z prośbą o zamieszczenie zadania modernizacji ulicy w planie inwestycyjnym budżetu miasta. W odpowiedzi Wydział Inwestycyjny UM Gdyni dnia 02.10.2012r. poinformował, że zadanie nie może być wykonane z uwagi na brak środków inwestycyjnych, dodając, że w ramach Lokalnej Inicjatywy Inwestycyjnej Rada Dzielnicy Redłowa może podjąć się wraz z mieszkańcami współfinansować taką inwestycję. To kuriozalne pismo jest w posiadaniu Rady Dzielnicy.

Podobnej treści pismo z dn. 19.10.2015r wystosował. do Rady Dzielnicy wiceprezydent Marek Stępa.
Z przeprowadzonego rozpoznania koszt szacunkowy budowy tej ulicy wraz z zabezpieczającymi ją murami oporowymi od strony południowej i północnej może wynieść 6.5 mln zł. To nie jest ulica milionerów.

Rada Dzielnicy Redłowa w tej kadencji odbyła już 2 spotkania z wiceprezydentem Markiem Stępą i jedno spotkanie z Prezydentem Wojciechem Szczurkiem przedstawiając problemy naszej dzielnicy, w tym opisywany temat ulicy „Wiosny Ludów.” Staraliśmy się zainteresować tą sprawą również radnych miasta Gdyni: Pana Bienia i Pana Kieszek, którzy zlustrowali teren osiedla, popierali słownie nasze uwagi i starania. I na tym koniec.

Na drugim spotkaniu u wiceprezydenta Marka Stępy jesienią 2016r. poinformował on Radę, że zalecił Wydziałowi Inwestycji UM wykonanie odpowiednich badań geologicznych gruntu po którym przebiega ulica. Pierwsze badanie wykonano z pominięciem miejsc doznanych osunięciem się skarpy. Na interwencję Rady Dzielnicy badanie gruntu powtórzono, co zwiększyło koszty całego badania, jednak od prawie roku, nie przedstawiono nam wyników badań zatwierdzonych przez geologa, a które są w posiadaniu Wydziału Inwestycji UM.


Reasumując, poruszany przez radnych dzielnicy temat budowy tej ulicy podobnie jak inne żywotne dla Redłowa problemy wymagające sprawnych rozwiązań i pomyślnych decyzji ze strony Urzędu Miasta Gdyni są bagatelizowane, a na pomoc Rady Miasta Gdyni przestaliśmy już liczyć i pozostajemy z nadzieją, że być może opinia publiczna poprzez media wpłynie na decyzje naszych włodarzy.

Zarząd Rady Dzielnicy Redłowo

z/u. Henryk Wereda

Rate this item
(0 votes)
Last modified on poniedziałek, 06 listopad 2017 20:47

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

NAJNOWSZE TWEETY

@YouTube Ku uwadze radnych i władz miasta GDYNI. Kiedy budynki w centrum Gdyni zostaną prawidłowo oznakowane? Czy t… https://t.co/i8pACHnEhs
Pozwól do siebie dojechać https://t.co/v2tctA2SA1 przez @YouTube
ROZPOZNAJESZ TE OSOBY – powiadom policję https://t.co/tC7iKJLKfC przez @Tweet
RT @Wiadomosci_PR: "To działanie na zamówienie totalnej targowicy", "nie istnieje dialog między rządem a KE" - europosłowie komentują rezol…
Follow Czesław Mikołajew on Twitter

Redakcja poleca

WEZWANIE DO USUNIĘCIA NARUSZENIA PRAWA

"To największa afera finansowa III RP". Wyłudzono nawet 250 mld zł

Sopockie co nieco: Piechotą do mariny?

Apteka dla aptekarza

Implant prącia – nowoczesna metoda leczenia zaburzeń erekcji

Po wyroku w sprawie Parku Rady Europy

W odpowiedzi na słowa wiceministra w Ministerstwie Zdrowia Pana Piotra Gryzy,

Sopockie co nieco: Czyją własnością jest miasto?

WEZWANIE DO USUNIĘCIA NARUSZENIA PRAWA

Teatr jednego aktora na Stadionie Miejskim

Spójnia Gdynia o dwa kroki od awansu!

Wyjazdowe zwycięstwo żużlowców Zdunek Wybrzeża w zaległym meczu!

Please publish modules in offcanvas position.