lipiec 26, 2017
współautorzy książki: dr. Mariusz Kardas i mgr. Julian A. Michaś współautorzy książki: dr. Mariusz Kardas i mgr. Julian A. Michaś fot. Czesław Mikołajew

Cech Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Gdyni to doskonały temat na opisanie działalności tej niezwykłej części ludzi mających ogromny wpływ w rozwoju miasta Gdyni. Rzemiosło jest formą działalności gospodarczej. W powszechnym odbiorze społecznym jest kojarzone z tradycyjnymi zawodami, wykonywanymi ręcznie przy użyciu prostych narzędzi.

Jego prawdziwy wizerunek trzeba jednak łączyć także z zawodami, które z biegiem lat pojawiały się w historii cywilizacji ludzkiej, a więc i w życiu małych społeczności i pojedynczego człowieka wraz z postępem technicznym i technologicznym. Struktura rzemiosła i jego wzorce oparte są na wielowiekowych tradycjach. Obszar badań stanowiły dzisiejsze granice miasta. Starano się jednak uwzględnić szeroki kontekst funkcjonowania gdyńskiego rzemiosła w odniesieniu do całości Rzeczypospolitej zarówno tej przedwojennej, jak i powojennej.

Podczas obchodów 90. lecia Gdyńskiego Cechu Rzemiosł Różnych wydany został pierwszy tom pt. Siła niepokonana dzieje rzemiosła w Gdyni lata 1920-1956. Jest to wydanie naukowe, w którym przedstawiono początki i rozwój cechów w Gdyni. Następnie okres II wojny światowej niszczenie oraz próba destrukcji powojennej rzemiosła, "podnoszącego" odbudowującego się po tragizmie wojennym.

Z radością odbieraliśmy informacje od osób podczas uroczystości, którzy podchodzili z informacją, że znaleźli nazwisko swojego przodka rzemieślnika przekazując jednocześnie swoje wspomnienia. Dając jednocześnie dowód o rzetelności wydawnictwa. Wydanie pierwszego tomu jest skutkiem przyczynowym pracy magisterskiej opisującej Dzieje Cechu Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Gdyni w latach 1926-1956 UG Gdańsk 2015.

Pomysłodawcą zaś jest Starszy Cechu w Gdyni Adam Wika Czarnowski, jak powiedział od kilku lat było to Jego pragnienie, recenzentem prof. dr. hab. Eugeniusza Koko, promotor mojej pracy magisterskiej. Czy spełniło się marzenie? Jak widać tak i dlatego to warto marzyć ponieważ one mówiąc o marzeniach spełniają się. Dzień 23 kwietnia 2017 r. na zawsze zostanie w mojej pamięci, a przyczyną tego jest 90. lat istnienia Cechu Gdyńskiego opisanego przez Mariusza Kardasa, Ryszarda Toczka i mojej skromnej osoby.

 Tekst przygotował Julian Aleksander Michaś

Rate this item
(3 votes)
Last modified on niedziela, 14 maj 2017 18:30
Julian Aleksander Michaś

Julian Aleksander MICHAŚ – mgr nauk humanistycznych, historia wojskowości i edukacji regionalnej. Absolwent Akademii Marynarki Wojennej i Uniwersytetu Gdańskiego. Pasjonat materiałów źródłowych, prezes Okręgu Pomorskiego Związku Piłsudczyków RP w Gdyni, prezes Rady Klubu HDK im. Stoczni Gdynia w Gdyni, Przewodniczący Budowy Pomnika Józefa Piłsudskiego w Gdyni, który został odsłonięty w 10 listopada 2013 r., wiceprzewodniczący Rady Dzielnicy Śródmieście w Gdyni. Społecznik, krwiodawca i dawca szpiku kostnego dla osoby niespokrewnionej. Współpracuje z wieloma gdyńskimi stowarzyszeniami, ze szkołami na terenie Gdyni, Sopotu i Gdańska.

 

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

W Twojej sprawie

Apteka dla aptekarza

Apteka dla aptekarza

Maj 16, 2017 Rate: 5.00

NAJNOWSZE TWEETY

PK: sprzeciw prokuratora w sprawie reprywatyzacji warszawskiej nieruchomości przy ulicy Lwowskiej 15 https://t.co/XED6yKb6RM przez @Tweet
RT @pisorgpl: Młodzi Posłowie #PiS apelują do protestujących: Razem chcemy żyć w Polsce sprawiedliwej, nowoczesnej i bezpiecznej. ➡️Podajci…
CBA Gdańsk: biznesmen korumpował https://t.co/3qe0bozsAZ przez @Tweet
Prokurator zastosował konfiskatę rozszerzoną i przepadek mienia https://t.co/k6ermdLA84 przez @Tweet
Follow Czesław Mikołajew on Twitter

Redakcja poleca

WEZWANIE DO USUNIĘCIA NARUSZENIA PRAWA

Apteka dla aptekarza

Implant prącia – nowoczesna metoda leczenia zaburzeń erekcji

Okulary przeciwsłoneczne - porady UOKiK

Policjanci apelują o rozwagę przy pozostawianiu zwierząt w samochodach

WEZWANIE DO USUNIĘCIA NARUSZENIA PRAWA

Teatr jednego aktora na Stadionie Miejskim

Spójnia Gdynia o dwa kroki od awansu!

Wyjazdowe zwycięstwo żużlowców Zdunek Wybrzeża w zaległym meczu!

Sopockie co nieco: Piechotą do mariny?

ORP Czajka - 50 lat pod biało-czerwoną banderą

Eksperci: arytmie serce w Polsce i Europie osiągają rozmiary epidemii

© 2017 Głos Gdyni All Rights Reserved
Zobacz ponownie