„Morza szum, ptaków śpiew, złota plaża pośród drzew”…

Nieśmiertelna „Historia jednej znajomości” spółki  Krzysztof Klenczon (muzyka) i Jerzy Kossela (słowa) oraz narodzonych w Sopocie „Czerwonych Gitar” to jeden z największych polskich przebojów wszechczasów, często  przypominamy też przez innych wykonawców. Z pewnością utrwala on jednocześnie  – jak najbardziej zasłużenie - pewien mit sopockiej plaży. „Szum morza” to zresztą dość wygodny chwyt literacki (czasami nawet wytrych),  powracający czasami  w tekstach różnych autorów.

Czy ktokolwiek z nich, wędrując  brzegiem sopockiej plaży i spoglądając na cienką  linię, gdzie woda styka się z nieboskłonem,  zdawał  sobie jednak sprawę z tego, że  Bałtyk szumi tak samo  już nieprzerwanie  20 tysięcy lat?! Kolejne pokolenia, osiadłe nad morzem, wsłuchiwały się w ten sam morski szum, najczęściej przyjazny i serdeczny  latem, niebezpieczny i groźny przez pozostałe pory roku. Ale zawsze skrywający  w sobie   magnetyczną, niespotykaną, dziką  urodę natury, której trudno się oprzeć.   

Warto jednak przypomnieć, że na samym początku swojej historii  przyszłe morze stanowiło  jednak zamknięty zbiornik słodkiej wody o charakterze polodowcowym (Bałtyckie Jezioro Lodowe). Kolejna faza szumu jego fal to Morze Yoldiowe ( już słone, dzięki połączeniu z oceanem , a jego dziwna nazwa pochodziła od występujących na tym terenie  małży Yoldia Arctica).  Później przez kolejne  dwa tysiące lat szumiało  znów słodkie Jezioro Ancylusowe (od słodkowodnego ślimaka - rozdepki Ancylus Fluviatilis). Wreszcie - gdzieś ok. 5000 lat p.n.e nieprzerwanie szumiący Bałtyk odzyskał - przez cieśniny duńskie - połączenie z Oceanem Atlantyckim , dzięki czemu stał się stosunkowo  mocno zasolonym (13%) i względnie  ciepłym Morzem Litorynowym. Ta nazwa z kolei związana jest z występowaniem w tym okresie słonolubnego ślimaka pobrzeżka - Littorina Littorea. Przytaczam te wszystkie nazwy zarówno w wersji łacińskiej, jak i polskiej, choćby po to, aby ocalić od zapomnienia te przepiękne słowa o dziwnej, egzotycznej już nieco  urodzie.

Słonolubny ślimak pobrzeżek Littorina Littorea - posłuchajcie tylko tej przepięknej melodii! Czy coś w niej szumi? I co z nią wspólnego mają – dość pospolicie, wręcz  topornie  i mało literacko  brzmiące: flądra, śledź, szprot i dorsz? A może jednak sopoccy rybacy, których przecież łaciny nie uczono, w swojskim  szumie morza doszukiwali się  nawoływania rybnych ławic, a nie odgłosów ślimaka czy  małży?   

Czy szum morza może być dotkliwy?  Dla mnie w każdym razie, jak dla wielu innych sopocian, nieustanny  szum morza nigdy nie był uciążliwym towarzystwem. Lubię się w niego wsłuchiwać, wyławiając strzępy jakichś  wiadomości, które ktoś chciał mi może przekazać, wykrzykując na morski wiatr. Czy dowiem się kiedyś kto?

 

Wojciech Fułek

Rate this item
(0 votes)
Last modified on czwartek, 01 czerwiec 2017 13:06

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

NAJNOWSZE TWEETY

@YouTube Ku uwadze radnych i władz miasta GDYNI. Kiedy budynki w centrum Gdyni zostaną prawidłowo oznakowane? Czy t… https://t.co/i8pACHnEhs
Pozwól do siebie dojechać https://t.co/v2tctA2SA1 przez @YouTube
ROZPOZNAJESZ TE OSOBY – powiadom policję https://t.co/tC7iKJLKfC przez @Tweet
RT @Wiadomosci_PR: "To działanie na zamówienie totalnej targowicy", "nie istnieje dialog między rządem a KE" - europosłowie komentują rezol…
Follow Czesław Mikołajew on Twitter

Redakcja poleca

WEZWANIE DO USUNIĘCIA NARUSZENIA PRAWA

"To największa afera finansowa III RP". Wyłudzono nawet 250 mld zł

Sopockie co nieco: Piechotą do mariny?

Apteka dla aptekarza

Implant prącia – nowoczesna metoda leczenia zaburzeń erekcji

Po wyroku w sprawie Parku Rady Europy

W odpowiedzi na słowa wiceministra w Ministerstwie Zdrowia Pana Piotra Gryzy,

Sopockie co nieco: Czyją własnością jest miasto?

WEZWANIE DO USUNIĘCIA NARUSZENIA PRAWA

Teatr jednego aktora na Stadionie Miejskim

Spójnia Gdynia o dwa kroki od awansu!

Wyjazdowe zwycięstwo żużlowców Zdunek Wybrzeża w zaległym meczu!

Please publish modules in offcanvas position.