wrzesień 19, 2017

Minister zdrowia zadecyduje o przyszłości pacjentów z chorobami serca

Brak gdańskiego ośrodka w systemie oznacza realne niebezpieczeństwo dla życia i zdrowia mieszkańców regionu. Władze Polsko-Amerykańskich Klinik Serca złożyły odwołanie do Ministra Zdrowia. Teraz to Konstanty Radziwiłł zadecyduje o przyszłości Gdańskiego Centrum Sercowo-Naczyniowego.

Przypomnijmy, że ośrodek nie został zakwalifikowany do sieci szpitali przez pomorski NFZ mimo, że spełnia warunki ustawy, jest wpisany na listę potrzeb województwa, wykonuje 1/3 operacji kardiochirurgicznych w regionie i legitymuje się najniższą śmiertelnością okołooperacyjną w Polsce.

- Brak tego ośrodka w regionie oznacza realne zagrożenie dla życia i zdrowia pacjentów w Trójmieście i okolicach – mówi prof. Paweł Buszman, prezes Amercian Heart of Poland S.A. – Luki po jego likwidacji nie uda się wypełnić w ciągu 3 miesięcy, bo stworzenie kardiochirurgii na podobnym poziomie może potrwać nawet kilka lat. Nie wierzę w to, że ktoś chce, aby przez decyzje urzędników pacjenci z najpoważniejszymi schorzeniami serca tracili życie.

Już dziś w regionie wykonuje się co najmniej o kilkaset za mało operacji kardiochirurgicznych. Wyłączenie z systemu GCSN sprawi, że kolejki najciężej chorych wydatnie się wydłużą a jakość opieki nad nimi drastycznie się pogorszy.

- Naszym zdaniem w regionie konieczny jest co najmniej  jeszcze jeden ośrodek specjalizujący się w opiece kardiologicznej i kardiochirurgicznej. Dlatego decyzje pomorskiego NFZ o niewłączeniu GCSN do sieci szpitali oceniamy jako działanie przeciw pacjentom, pogłębienie dziury w tym zakresie i nie potrafimy zrozumieć jej motywacji – dodaje prof. Paweł Buszman.  

Podczas wizyty prezydenta USA Donalda Trumpa do rządów USA i Polski o utrzymanie w systemie GCSN apelował światowej sławy kardiolog prof. Radosław Stefan Kiesz. Jeśli Minister Zdrowia nie zmieni decyzji pomorskich urzędników z końcem września Gdańskie Centrum Sercowo-Naczyniowe najprawdopodobniej przestanie przyjmować chorych wymagających interwencji chirurgicznej.

-  Wykonujemy  ponad 600 operacji kardiochirurgicznych rocznie. Posiadamy dwie sale chirurgiczne, w tym salę hybrydową przeznaczoną do wykonywania zabiegów małoinwazyjnych i   endowaskularnych. – podkreśla drKrzysztof Jarmoszewicz, ordynator oddziału kardiochirurgii GCSN.

Przez ostatnie cztery lata w Krajowym Rejestrze Operacji Kardiochirurgicznych –  raporcie gromadzącym dane ze wszystkich ośrodków kardiochirurgicznych w Polsce – oddział plasował się     na 1. miejscu w kraju. Rejestr bierze pod uwagę liczbę wykonanych przez placówkę operacji, średnią przewidywana statystycznie śmiertelność w danej grupie pacjentów oraz faktyczną śmiertelność okołooperacyjną w danej placówce. 

Nasz oddział od lat jest na szczycie tego zestawienia. Doskonały zespół oraz światowej klasy sprzęt sprawiły, że śmiertelność okołooperacyjna jest kilkukrotnie niższa od przewidywanej przez tzw. Euroscore, czyli wskaźnik przewidywanej statystycznie śmiertelności dla danej grupy pacjentów. To właśnie gdański oddział wyznacza standardy kardiochirurgii  w kraju  – podkreśla prof. Andrzej Bochenek, współzałożyciel Polsko-Amerykańskich Klinik Serca oraz członek zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Ośrodek przyjmuje wszystkie, nawet te najtrudniejsze przypadki na co wskazuje średnia punktacja Euroscore.

W GCSN operuje się „trudnych chorych”, ale mimo to ośrodek uzyskuje doskonałe wyniki dzięki zastosowaniu nowoczesnych technik operacyjnych, doskonale wyszkolonym kardiochirurgom i kardiologom inwazyjnym, świetnej organizacji i współpracy tzw. heart team'u (kardiolog, kardiochirurg, chirurg naczyniowy) oraz ciągłej opiece anestezjologicznej okołooperacyjnej.        

Know-how i procedury stworzone przez lekarzy AHP zapewniają najwyższy światowy poziom w zakresie leczenia zabiegowego chorób serca i naczyń. Kompleksowość i ciągłość opieki kardiologicznej stanowią podstawę sukcesu Polsko-Amerykańskich Klinik Serca.

Wszystkie specjalności sercowo-naczyniowe w tym ośrodku pełnią codziennie, ostre dyżury.

Każdy chory w stanie krytycznym, spowodowanym schorzeniami serca i naczyń znajdzie tu pomoc 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Z tego powodu GCSN jest ważnym ogniwem medycyny ratunkowej w całym regionie.

Gdańskie Centrum Sercowo-Naczyniowe:

  • Działa na prywatnej infrastrukturze
  • Zapewnia kompleksowość opieki sercowo-naczyniowej
  • Leczy trudnych i powikłanych chorych na oddziale OIOM
  • Pomimo leczenia trudniejszych chorych, uzyskuje lepsze wyniki niż szpitale publiczne
  • Zapewnia ciągłość opieki przed i poszpitalnej w trzech zakresach
  • Nie przynosi dochodu.

Informacja prasowa Gdańskiego Centrum Sercowo-Naczyniowego z dnia 07.07.2017 r.

Rate this item
(0 votes)
Last modified on niedziela, 09 lipiec 2017 22:53

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

W Twojej sprawie

NAJNOWSZE TWEETY

Pełna realizacja prawa do obrony koniecznej https://t.co/DSJSfZ9fgK przez @Tweet
MS: rząd za szerszym prawem do obrony koniecznej https://t.co/tPWyoePl8y przez @Tweet
Pierwszy dzień 42. FPFF https://t.co/Jctjn7kAd5 przez @Tweet
Koalicja przeciwko koncernom unikającym podatków https://t.co/IuqbPykosJ przez @Tweet
Follow Czesław Mikołajew on Twitter

Redakcja poleca

WEZWANIE DO USUNIĘCIA NARUSZENIA PRAWA

Apteka dla aptekarza

Implant prącia – nowoczesna metoda leczenia zaburzeń erekcji

Sopockie co nieco: Piechotą do mariny?

Teatr jednego aktora na Stadionie Miejskim

WEZWANIE DO USUNIĘCIA NARUSZENIA PRAWA

Spójnia Gdynia o dwa kroki od awansu!

Wyjazdowe zwycięstwo żużlowców Zdunek Wybrzeża w zaległym meczu!

Eksperci: arytmie serce w Polsce i Europie osiągają rozmiary epidemii

Po wyroku w sprawie Parku Rady Europy

W odpowiedzi na słowa wiceministra w Ministerstwie Zdrowia Pana Piotra Gryzy,

ORP Czajka - 50 lat pod biało-czerwoną banderą

Please publish modules in offcanvas position.